clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Taranto
30 Haziran 2020 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Size İtalya’nın göreceli daha az bilinen bölgesi olan Puglia’yı tanıtmaya çalışacağım. Kim bilir hayalim gerçek olursa buradaki şehir ve kasabaları sizlere tanıttığım yazılarımı da kitap yapabilirim. Yaşadığım bölge içinde bir hatıra olmuş olur. Hani kubbede bir hoş seda bırakmış olabilirim. 
Stratejik bir konuma sahip bir şehir olan Taranto, Puglia’nın Bari’den sonraki 2. büyük ilidir. Büyük Deniz ve Küçük Deniz diye isimlendirilen iki deniz bulunan şehir limanı, demir çelik tesisi, sanayisi, balıkçılığı, plajları ve tarihi yerleriyle görülmeye değer bir yerdir. 
Taranto, İtalya’nın dördüncü önemli liman şehridir. Taranto Limanı, İtalya'nın güneyinde, İyonya Denizi'nde yer alıyor. Limanda konteyner, genel kargo ve Ro-Ro elleçlemesi yapılıyor. Eğer denizci değilseniz elleçleme nedir diye sorabilirsiniz. Elleçleme, gümrük TV internet sitesine göre: “gümrük gözetimi altındaki eşyanın asli niteliklerini değiştirmeden istiflenmesi, yerinin değiştirilmesi, büyük kaplardan küçük kaplara aktarılması, kapların yenilenmesi veya tamiri, havalandırılması, kalburlanması, karıştırılması ve benzeri işlemleri ifade eder.” denmektedir. 
Avrupa ülkelerine getirilen malların önemli bir dağıtım üssü olan Taranto kentinin yeni limanı San Cataldo, Yıldırım Şirketler Grubu'nun bir iştiraki olan ve dünyanın 13'üncü büyük liman işletmecisi olan Yılport Holding, limanın 49 yıllığına işletme hakkını aldı. Güney İtalya’da tekstilden sonra ilk kez yatırım yapan bir Türk firması olarak hem biz Türklerin hem de İtalyanların gururu oldu. Tıpkı geçen yıl Malfredonya’da kuzey Puglia’da açılan Şişecam düz cam fabrikası gibi.  
Aynı zamanda Taranto; İtalyan filolarının konuşlandığı ve donanmanın bulunduğu stratejik bir konuma sahip önemli bir askeri üs. Nato’nun da bir yerleşkesi mevcut. 
Bunun dışında önemli bir ticaret merkezidir. Avrupa’nın en büyük çelik fabrikası burada bulunuyor. 1961 yılında kamu yatırımı olarak açılan, 1995 yılında dünyanın önde gelen çelik şirketi Riva şirketler grubu tarafından satın alınarak özelleştirildi. İtalya'nın çelik ihtiyacının üçte birinin karşılandığı çelik fabrikası Ilva ve bu fabrikanın yol açtığı çevre kirliliğinin sağlık sorunlarına ve ölümlere yol açtığı gerekçesiyle hükümetin önlem alması talebiyle yerel halk gösteriler düzenleyerek İtalya’da en çok akciğer hastalığı görülen şehir olmak istemediklerini dile getirdiler.
Fabrikanın saldığı zehirli gazlar nedeniyle bölgede yaklaşık 7 bin 500 kişinin salgın veya kanser nedeniyle hayatını yitirdiğini savundular. İtalyan mahkemesi 2012 yılında çevreye saçtığı toksik madde ve dumanla halkı zehirlediği, yüzlerce kişinin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle, fabrikanın bazı ünitelerinin kapatılmasına karar verdi. 2018 yılında Lüksemburg merkezli çelik şirketi ArcelorMittal’e satılan 1.500 hektarın üzerinde bir alanda faaliyet gösteren fabrikada 10.000 kişiye istihdam sağlanıyor.
Yaklaşık 200 bin nüfuslu Taranto’da gerek hava kirliliği gerekse gençlerin genelde güneyde yaşamak istememesiyle hızla bir nüfus azalması yaşanıyor. 
 
Taranto'nun tarihi merkezinde 19. yüzyılda yaklaşık 37 bin kişi yaşarken bugün 2800 kişinin yaşaması da bunun en büyük kanıtı. 
 
1 Euro’ya satılan evler hayal değil...
 
İtalya'da özellikle güney bölgelerde nüfus kaybı sorunu yaşayan çok sayıda küçük kasaba ve köy, metruk evleri 3 yıl içinde restore etmek şartıyla 1 Euro'dan başlayan fiyatlarla satıyor. 1 Euro'ya ev projesi tarihi kent merkezini canlandırmak ve kalkındırmak amacıyla ilk kez Tarato’da bir şehirde başlatıldı. Böylece Taranto'nun artık insanların gittiği bir yer değil, döndüğü bir yer olması amaçlanıyor. Yaklaşık 150-200 bin Euro harcayarak eski şehirde muhteşem bir konağa sahip olabilirsiniz. 
 
Taranto’nun tarihine yolculuk...
 
Taranto'nun tarihi de İtalya'nın geri kalanından daha eskilere dayanır. MÖ 706 yılında Sparta kolonisi olarak kurulur. 846-880 arasında Arap orduları tarafından işgal edilir ve 34 yıl Abbasiler yönetir. 
 
Magna Graecia yani Büyük Yunanistan Güney İtalya ve Sicilya’da mevcut yoğun Yunan kolonileri kastedilerek bu toprakların Yunan kültürünün bir parçası olduğunu vurgulamak için kullanılır. 
Taranto Ulusal Müzesi, Taranto, Magna Graecia'nın en önemli şehri olarak bilindiğinden önemlidir. 
Taranto'da görülmesi gereken yerler:
 
* Eski tarihi şehir: 927'de Arap işgali sırasında yıkılan şehir Bizanslılar tarafından yeniden inşa edilen tarihi şehirde İtalyanca “palazzi” yani saray denen şehrin aristokrat ailelerinin 18. yy’dan kalan çok sayıda konak, Madonna della Salute denen dini sığınak, San Domenico Kilisesi ve Piazza Fontana meydanı bulunur.
 
* Castello Aragonese (Arangonlular Kalesi): Mar Piccolo denen Küçük Deniz’in iç körfezinde yer alır. 15. yy.da Osmanlı donanması akınlarından korumak için eski kalenin yerine yapılan kaledir. 
 
* Antik Yunan tapınak harabeleri: Piazza Castello'da MÖ 6. yy Poseidon Tapınağı’ndan kalan Dorik sütunlar adeta yıllara meydan okur.  Şehirde başka Grek kalıntıları da vardır.
 
* Ponte Girevole yani Basküllü Köprü: 1887 tarihinde Mar Piccolo (Küçük Deniz) ile Mar Grande (Büyük Deniz)"i birbirine bağlayan deniz kanalının üzerinde 889,9 metre uzunluğundaki köprüdür. Gemiler geçeceği zaman açılabilen  köprü, Borgo Antico (Eski Şehri)adasını Borgo Nuovo (Yeni Şehre) yarımadasına bağlar.
 
* Victor Emmanuel III Lungamare: Mar Grande (Büyük Deniz) kenarında sahil yürüyüş yoludur. Buradan limanın manzarası, müzenin görüntüsü muhteşemdir. 
 
* Taranto Katedrali: San Cataldo'ya adanmış bazilikadır. Taranto'nun eski kentinin mücevheridir.  Ortaçağ kökenli, Barok döneminde yeniden restore edilir. Duvarlar zengin bir şekilde dekore edilmişken, zemin hala antik mozaik sanatının izlerini taşıyor. 8-9 Mayıs'ta kutlanan San Cataldo onuruna verilen festival vardır. 
Tarantella Dansı: İtalyanların çılgın dans ya da örümceğin dansı dedikleri bu dans 15. yy’da Taranto’da ortaya çıkar. Adını tarantula adlı örümcekten alan bu dans, efsaneye göre örümcek ısırdığında zehri bedenden atmak için hızla hareket ederken bulunduğuna inanılır. Bu geleneksel dans, renkli kıyafetler giyerek ve kırmızı kurdele takarak edilir. 
17. yy’da ünlenen bu hareketli dans kan dolaşımını hızlandırıp vücuttan ter atılmasına neden olur. Tören ve kutlamalarda kalabalıkla yapılır. İtalyan halkı arasında dansın sebep olduğu neşe ve enerji, İtalyan Katolik kiliselerince de şifa verdiğine inanılan dans dini festivallerde de yer alır. 
Taranto’da ne yenir?
 
Taranto’ya özel eti büyük midye yemeden dönmeyin. 
Cozze alla Tarantina, baharatlı domates sosunda servis edilen narin, etli midye içeren lezzetli bir deniz ürünleri mezesidir.  Midyenin taze olması ve kabuklarının fırçalanarak yıkanıp temizlenmesi önemlidir.  Domates sosu tipik olarak sarımsak, maydanoz, şili, zeytinyağı, beyaz şarap ve karabiber ile lezzetlendirilir.
En iyi deneyim için size bir tüyo: Yemeğin tüm lezzetli soslu suyu için kızarmış ekmek ile servis edilen ekmeği sosa bandırıp yiyin.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Nil Osmangil 4 Temmuz 2020
Tebrik ederim çok güzel bir fikir Puglia kitabı. Sizi gerçekten çok kutlarım. Müthiş bir iş çıkarıyorsunuz. Puglia sizinle tanındı ve çok sevdirdiniz bizlere. Öyle dahiyane bir tanıtım beceriniz var ki imreniyorum. Sizden her şirkete lazım. Thy sizinle gurur duyuyordur.
Sibel Tarek 30 Haziran 2020
Ayy ne güzel haberrrr. Bir turizmci olarak sabırsızlıkla Puglia kitabınızı bekliyorum. Puglia’yı Türkiye’de tanıtan ve bizlere sevdiren sizsiniz. Thy çok şanslı sizin gibi bir müdürleri olduğu için. Taranto’yu çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Diğer şehirleri hatta kitabı bekliyorum. Lütfedip imzalarsanız hayatım boyunca saklarım. İyi geceler