clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Bugün babalar günü...
21 Haziran 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bazen hayal kurarım. Bir başka anneden doğup başka bir adamın kızı olmayı. Sonra hemen silkinip iyi ki annemle babamın kızıyım derim.
 
Benim için baba demek..
 
Benim babam toyota gibi adam reklamını hatırlamayanınız yoktur. Benim için baba demek; hayatımın rol modeli, her zaman yol gösterenim, cesaret verip yüreklendirenim, canım yandığında sığınacak limanım, akıl danıştığım, beni ben yapanım, her şeyim. 
 
Bugün biraz daha büyük hüznüm. Kerim ile yanında olamadık. Böyle zamanlarda gurbette olmak canımı acıtsa da ben bana verdiğin soyadın gibi kahraman, subaylık mesleğinden verdiğin gibi cesur ve metanetliyim. Yine beraber olacağız inşaallah canım babam. 
 
Babalar ve kızları..
 
Benim arkamdan Ömerimin ailemize katılması çok kısa sürede olunca, evde olduğunda benimle babam ilgilenirmiş. Annem ne yapsın yardım eden yok, 2 çocuk, ev, bütün işler onda. Ömer küçük diye de daha çok onunla ilgilenmeli; ama, ben de daha küçüğüm kıskanmışım Ömer’i. Babama daha da bağlandım. Hani kızlarla babaları arasında çok güzel bir bağ vardır ya bizim ki çok özeldir. Hem babama çok benzerim. Nasıl benzemem dedim ya rol modelim. Hep onun gibi olabilmek için, benimle gurur duyması, ona layık olabilmek için çalıştım. Ne zaman zorlansam, ayağım takılsa hep yanımdaydı. Elimi ilk tutan, gözümün yaşını ilk silen hep oydu. Mutluluğumu da bana sarılıp ilk kutlayan da hep O’dur.  
 
Küçükken canı yanınca baba diye ağlayan, bir derdi olduğunda, akıl almak için koşa koşa annesinden önce babasına giden kaç çocuk vardır. Babalar hep evde otoritedir. Ondan korkulur. Baba gelince sessiz olunur, yaramazlık yapılmaz, baba kızar, baba sinirlidir. Şaşırırdı arkadaşlarım benim babamla diyaloğuma. Hala çoğu arkadaşım akıl danışır babama. 
 
Babam sadece çocuklarına değil oğluma da babalık yaptı.
 
Sen sadece Ömer ile bana baba olmadın. Oğlum Kerim’e de dedelikten çok babalık yaptın. Minicikti sana “ortak” derdi oğlum. Ortaokul lise zamanlarında okula seninle gitmeye bayılırdı. Seni gururla öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tanıştırırdı. Öğretmeninden, çalışanına, öğrencisinden velisine herkesin gönlüne taht kurmuştun. Bütün okulun dedesi olmuştun. Asla hakkın ödenmez canım babam. 
 
Bugün babalar günü nasıl başlar?
 
Hiç merak ettiniz mi nasıl çıkmış babalar günü fikri diye.. Haydi buyurun ben anlatayım size: Bir Amerikan gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, annelerin günü varsa babalarında bir günü olmalı diye düşünür. Çünkü altı kardeş olan Dodd'un annesi en küçük kardeşini doğururken ölür. Babası onlara hem anne hem babalık yapar. 5 Haziran olan babasının doğum gününün Babalar Günü olması için belediye ile uğraşsa da haziran ayının üçüncü pazar günü olan 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmasına karar verilir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge 1924 yılında babalar günü kutlamalarını destekler; ancak, resmi olarak Babalar Günü ilan etmez. Ta ki 1966 yılında kadar. Başkan Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarını Babalar Günü olması için bildiri çıkarır. Başkan Richard Nixon 1972 yılında ABD'de resmi tatil ilan eder. 1980’lerden itibaren de ülkemizde kutlanıyor. 
 
Dodd olmasaydı ben de babamın doğum günü olan 6 Haziran’ın babalar günü olmasını isterdim. Teşekkürler Dodd..
 
Katoliklerde 19 Mart babalar günü..
 
Katolikler, babalar günü kutlamalarını haziranın üçüncü pazarı yerine 19 Mart’ta Hz. İsa anısına St. Joseph Günü olarak aynı zamanda dini bir gün olarak kutluyorlar. St. Joseph yani Yusuf, Hristiyan inanışına göre Hz.İsa'nın dünyevi babasıdır. Katoliklere göre evrensel kilisenin baş azizi ve koruyucusudur. Nereden biliyorsun demeyin. İtalya’da yaşıyorum biliyorsunuz ve İtalyanlarda Katolik olduğu için biliyorum. 
 
Babalar gününüz kutlu olsun...
 
Allah seni başımızdan eksik etmesin, yüzün hep gülsün, eşin, çocukların, torunların ve sevdiklerinle sağlık, mutluluk ve huzur içinde nice babalar günü kutlayalım canım babam. 
İyi ki varsın. İyi ki babamsın. Seni çok seviyorum.
 
Canım kardeşim, Ömerim; Elifimizin güzel günlerini gör. Beni halalıkla ödüllendirdin. Babalar günün kutlu olsun. 
 
Sevgili eşim Şevket; oğullarının güzel günlerini gör. Babalar günün kutlu olsun canım. 
 
Ebediyete intikal etmiş bütün babalarımızın mekanı cennet olsun. Tüm babaların, baba yarısı dayı ve amcaların, çocuğuna hem annelik hem babalık eden kahraman kadınların ve baba adaylarının da babalar gününü kutluyorum.
 

 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Sibel Tarek 25 Haziran 2020
Ne güzel anlatmışsınız baba sevgisini. Çok içten samimi düz sade bir dille yazıyorsunuz. Çok beğeniyorum. Katoliklerde farklı gün olduğunu ve nasıl bu fikrin çıktığını da bilmiyordum. Ne güzel bilgiler vermişsiniz. Kaleminize sağlık. Teşekkürler sevgili Ömür Hanım.
Vedat Atabek 21 Haziran 2020
Ömür hanım ailenizdeki tüm babaların, babanızın, eşinizin babalar gününü içten kutlarım.. Aile bağınızın çok kuvvetli olduğunu görüyorum..Sağlıklı günler ve mutluluklar dilerim..
Mehmet KAHRAMAN 21 Haziran 2020
Sevgili ablacıgım; Yine çok özel ve bir okadar güzel yorumlarınla içindeki sevgiyi kaleme dökmüşsün..Rabbim sevgili amcam'a sağlık sıhat ve uzun ömürler nasip etsin,varlıgını ve gölgesini başımızdan eksik etmesin.Ebediyete uğurladığımız babaların mekanları cennet olsun inşaallah..Tüm babaların babalar gününüde en içden sevgilerimle kutlarım...
Şevket Sayılgan 21 Haziran 2020
Her yazında bir öncekini aşıyorsun canim eline sağlık çok güzel bir yazı olmus...