Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Kadın arkadaşıma sır
29 Mayıs 2020 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İznin olursa seninle dertleşip sana sırlar vermek istiyorum kadın arkadaşım. 
 
Sen sen ol sevgilin ya da kocan için kız arkadaşlarını asla ihmal etme sevgili kadın arkadaşım. O çok sevdiğin, olmazsa nefes alamıyor gibi hissettiğin, onsuz dünyanın yörüngesinden çıkacağını düşünüp yaşayamayacağını hissettiğin, hayatının merkezine koyup, kalp atışım, hayatım, dünyam dediğin erkek gün olur bakmışsın el oluverirmiş. Aşk gelir geçer, sevgi biter, ilişki sona erer, evlilik boşanmayla son bulur. Düşün bakalım teselliyi nerede bulacaksın?Uğruna kalp kırıp uzaklaştığın kız arkadaşlarından elbette. O halde asla kız arkadaşlarından vazgeçme. Unutma onlar hayatının yapı taşları, köşe taşları. Onlarsız olmaz hayat. Dertleşmeye, eğlenmeye, teselliye, doğuma, hastalığa, cenazeye kısacası yanına en çok kız arkadaşlar yakışır. 
 
Sana bir sır vereyim mi kadın arkadaşım; çok yürek tüketme, her sorunu tek başına sen çözmeye çalışma; çünkü, bu hayatta beceriksizler, daha az yetenekliler ve daha az mücadele edenler daha mutlular. Hayal et erkek oturup maç izlerken kadın yemek yapar, çamaşır yıkar, ütü yapar, çocuğunun dersine yardımcı olur, alışveriş yapar, aldıklarını taşır, yerleştirir, ampul patlar değiştirir, sigorta atar yapar. Erkek kendi gücünü hissedemez. Onlarda kendilerini daha güçlü hissedebilecekleri, ihtiyaç duyulduğu ortamda iyi hissederler. Canım şunu verir misin, hayatım ben ampulü değiştiremedim yapar mısın, ben aldıklarımı taşıyamıyorum taşır mısın diyebilen kadınlara bakın daha mutlular. Çünkü erkeğe kendini işe yarar, önemli, o olmazsa yarım olduğunu hissetiriyorlar. 
 
Enerjini kendine harca, kadın arkadaşım. Birini mutlu etmek için yaşama önce kendini mutlu et. Unutma sen mutlu olursan mutlu da edersin. Kimseyi memnun etmeye çalışma, bil ki özverilerin için madalya veren olmayacak, sakın bekleme ki takdir edilmeyi beklerken yapmasaydın dediklerinde dünyan yıkılmasın. 
 
Ev göçüp gidiyor olsa bile al eline kahveni çık açık havaya iç kadın arkadaşım. Herkesin nabzına göre şerbet hazırlama, unutma şeker zararlı, boşver... 
 
Keşke dediğin şeylere takılma, geçmiş gitmiş. Dönüp düzeltme şansın yok. Seni üzen konulardan uzaklaş. Seni üzse de biri ara özür dile, affeden ilk sen ol. O zaman kendini daha iyi ve hafif hissedersin. Sen iyi ki dediklerini sık sık yap, kadın arkadaşım. Zaman çok hızla geçiyor. Geriye dönünce pişman olmamak için bugün istediklerini yapmak için bile hala fırsat olduğunu unutma. 
 
Her uyandığın günü hayatının son günüymüş gibi yaşa kadın arkadaşım. Hani hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için yaşa denildiği gibi. Her gün sevdiklerini gör, göremiyorsan ara. Helalleşerek yaşa. O seni kötülüklerden ve kalp kırmaktan uzak tutar. 
 
En güzel kıyafetini bir yere giderken giyerim diye bekletme kadın arkadaşım. Bugün beğendin bugün giy. Yarın belki de beğenmeyeceksin. Kim bilir belki kilo alacaksın ya da vereceksin bedenine olmayacak. Belki de o severek aldığın elbiseyi giyemeden bu dünyadan göçüp gideceksin. 
 
Meditasyon yap kadın arkadaşım. En iyi meditasyonun ibadet olduğunu unutma. Hangi inanca sahipsen o ritüelde adına Rab, Allah, Tanrı, yaratıcı ne dersen de ama yaradana sığın. Bir bebeğin annesinin elini tutar gibi. Korkmadan sev yaratıcını. Sevdiğin için ibadet et, korktuğun için değil. Onu çok zikret. Böylece hem yalnız olmadığını hissedersin hem de kötülüklerden uzaklaşırsın. 
 
Ne olursa olsun asla yalan söyleme kadın arkadaşım. Yalan bütün kötülüklerin anasıdır çünkü. Bugün yalan söyleyen yarın başka kötülüklere de yelken açabilir. Başkası için sana yalan söyleyebilenin senin içinde başkasına yalan söyleyebileceğini unutma. Güven kalkınca ilişki zarar görür. Yalan söyleyenden uzak dur. 
 
Ne yaparsan yap temiz ol kadın arkadaşım. Ruhun, bedenin kalbin her zaman temiz olsun. Arın kötülüklerden, suyla sabunun bedenini, meditasyonun ruhunu temizlediği gibi. 
 
Bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu unutma arkadaşım. Başına gelen zorluk, dert be sıkıntıda yaradanına sığın ve sınavını geçmeye odaklan. Sınavını her geçtiğinde şükret. 
 
İyilik yap kadın arkadaşım. Yaptığın iyiliğin seni ne denli mutlu ettiğini gör. Veren el ol ama görünme. Başkaları için değil kendini mutlu etmek için iyilik yap. Hani iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir gibi. 
 
Başına gelen felaketlerde hemen umutsuzluğa kapılıp neden ben deme kadın arkadaşım. Onca iyiliğin ve şansın seni bulduğunda hiç neden ben şimdi bu mükafatla ödüllendirildim? Neden ben diye sormadığın gibi başına gelen kötü olaylarda da neden ben deme. Sabret, mücadele et ve başar. Dua et, zikret ve şükret. 
 
Elalem için yaşama kadın arkadaşım. Görürler laf olur, duyarlar söz olur, başkası ne der demeyi tez vakitte bitir. Kendin ol, kendin için yaşa. Elalemin bir gün seni takdir edeceği günü asla bekleme.
Neden mi ?
 
Elbette aile canımız. Sözüm ailemiz dışına kadın arkadaşım. Anne, baba, hayırlı kardeşin, hayırlı evladın varsa sen dünyanın en zenginisin. Hayırlı evlat yetiştirmeyi ve hayırlı nasiplerle karşılaşmalarını Rabbim bizlere nasip eder inşaallah. Bize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de eşlerimizin ailelerine ve evlatlarımızın eşlerini öyle davranalım kadın arkadaşım. 
 
Bir gün gelecek eyvah diyeceksin, yıllar ne zaman geçmiş, saçlarım bem beyaz olmuş, elim yüzüm kırış kırış yaşlı ve tek başımayım ve artık hiç bir işimi tek başıma yapmaya gücüm yetmiyor. Bir bakacaksın ki etrafına sen varsın, ilaç poşetin var, hayal kırıklıkların var seninle. Ne evlat, ne koca ne torun, ne iş arkadaşın ne yanında çalışan var. Hüzünlenip gözünden iki damla yaş düşecek ya işte o gözyaşını düşürmemek için 
bu verdiğim sırrı iyi sakla kadın arkadaşım.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Fatma Soylu Çakmak 30 Mayıs 2020
Sevgili Ömürcüm tanıştığımızın 30. Yılındayız seninle. Ve neler yaşadık bu süreçte. Yazdıklarının her birini tecrübe ettik. Her birinin tecrübeyle sabit olduğunu ben biliyorum. Bugün artık yaşımız 50’ye merdiven dayadı çok şükür. Hayat böyle bir şey işte. Yaşayarak öğreniliyor. En büyük şansımız da kadın arkadaşlarımızın varlığı tabiki. İnşallah bundan sonra da sağlıkla, keyifle ve huzurla yaşayacağımız günlerimiz olur. Bu yazıyı şu an yirmili yaşlarında olanlar okursa ve bundan kendine pay çıkarırsa ne mutlu. Yolun açık, bahtın güzel olsun Can Dostum??
Belgin Doruk 30 Mayıs 2020
Senin gibi bir arkadaşım olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum arkadaşım. İyi ki senin kız arkadaşınım. Böyle güzel sırlar veren, kalbi iyilik dolu, yüreği temiz ve güzel arkadaşım. iyi ki varsın
bayıldım Ömür cüm harika yazmşsın kesinlikle hiçkimse için değil kendimiz için yaşamalı ve hayatı ertelememeliyiz kaleminden okadar güzel kelimelere ve cümlelere dönüşmüş ki. harika bir yazı??teşekkürler