Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Çocukluğumdan koronaya bayramlar...
23 Mayıs 2020 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İbadetle geçen ramazan ayı sonunda bugün bayrama ulaştık.
 
Bayram toplanmak, bir arada mutlu olmak, yemek, içmek, misafir etmek, yardım etmek, mutlu etmek demektir.
 
Bayram sevmektir, dayanışmadır, dostluktur. Ziyaret etmektir. Her ziyaret seni seviyorum. Sen benim için önemlisindir. Umuttur bayramlar. Sevdiklerimizle gelecek güzel günlere, beraberliklere, yarınlara.
 
Çocukken bayramlık alınırdı. O illa kırmızı rugan ayakkabılar bayram demekti. Benim kuşağımda kaç kişi arefe günü bir an önce sabah olsa da yeni kıyafetlerimizi giysem diye bayramlıklarımıza sarılıp uyumadık ki? Ya da sabahı saymadık, gün doğmasını beklemedik ki?
 
Ya da kaçımız elimizde torba komşularımızın kapısını çalıp bayramlarını kutlamadık? Önceleri kumaş mendil arasına konmuş lokum ile harçlık verilirdi. Sonraları çikolata ya da şekerlemeye döndü bu adet. Şimdilerde birbirimizi tanımadığımız için çocukların komşu bayram kutlama adeti de kalmadı.
 
Babaannemin evinde toplanırdık. Babam 7 kardeşti. Kuzenler toplanmak için gün sayardık. En uzağı Almanya’dan, İstanbul’dan ve Ankara’dan Develi’de buluşurduk. Ağaçlara tırmanır, bahçeyi talan eder, kulübe yapar, ailece pikniğe giderdik. Hepimiz torba alır en çok kim bayram şekeri toplayacak diye yarışırdık. Yer sofrasında hayatımızın unutulmaz yemeklerini yerdik.
 
Bayram hoşgörüdür, affetmektir. Dargınlıklar, küslükler bayrama kadar sürerdi. Bayramda küs kalınmaz, kucaklaşılırdı.
 
Arefe suyuyla banyo yapıp, ölmüşlerimizin kabir ziyaretleri yapabiliyorsak giderek, gidemiyorsak onlara dua ederek, salavatla ve bayram hazırlıklarıyla geçerdi arefe günümüz.
 
Ailenin erkekleri bayram namazına giderler, onlar namazdan dönene kadar sofralar kurulurdu. Bayramdan gelen erkekler de evde bekleyen kadınlarda yaş sırasına girer el öpülür, bayramlaşırdık. Misafirsiz olmazdı soframız. Ailesi olmayan, yurtta kalan öğrenci, asker, temizlik görevlisi mutlaka misafirlerimiz olurdu soframızda. 
 
Derken büyüdük, çalışmaya başladık. Rehberlik yaparken her bayram Türk misafirlerimle rehber olarak yurtdışına gitmeye başladım. Her bayram başka bir grup ve başka bir ülke ya da program. Yanımda mutlaka lokum götürür, turlarımda bayram kutlardım. Turlarıma gelenler hatırlar mutlaka.
 
Bir bayram öncesi babam bu bayramı da beraber kutlasak dedi. Bayram demek tatil demek ya da iş demek olmuştu babamın haklı serzenişine kadar. Oysa bayram demek toplanmaktı, ikram etmekti..Tokat gibi patladı adeta babamın bu serzenişi. Ben nasıl bu hale geldim diyip vazgeçtim bayramlarda tur yapmaktan.
 
Eskiden bayramda bir arada olunur, ziyaret edilirdi. Sonraları arar olduk sevdiklerimizi gidemesek de. Sonraları arama da azaldı. Mesaj gönderir olduk birbirimize.
 
Hayatımızın en zor bayramı bu bayram. Otelde ama tatilde değilim. Memlekette ama ailemle ve sevdiklerimle değilim. Çok şükür eşim ve oğlum yanımda. Annem, babam, kardeşim ve yeğenim Elif ile kalplerimiz bir ama beraber değiliz.
 
Rabbim hepimize sağlık versin ve böyle uzak bayramlar bir daha göstermesin. Hep beraber toplanılan, sofralar kurulan, komşu çocuklarının kapımızı sürekli çaldığı bayramlarımız olsun.
 
Sarılmaktır bayram, ikram etmektir, böyle tatlısız misafirsiz, şekersiz, sevdiklerimiz olmadan adı bayram, tadı olmayan son bayramımız olsun.
 
Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin yanaklarından öpüyorum. Bayramımız mübarek olsun.
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Turhan KUMRU 2 Haziran 2020
Kaleminize sağlık. "Aslında ne güzel bir hayatımız varmış " dedirtti bize korona Rabbim bu virüsü ülkemizden dünyamızdan temizlesin . Bir daha bu günleri böyle buruk bayramları yaşatmasın.
Mustafa AKAY 26 Mayıs 2020
Ömür hanım, sade, yalın ve içten kurduğunuz cümleleri okuyunca anlattıklarınız bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Artık her bayram günü nerdeyse bir önceki bayramları aratır oldu. Bir de mesajlaşmalar yok mu, bence insani ilişkileri yok etmeye başladı. Mesajın içeriği duygu yüklü ama mekanik. Bu nedenle mesaj atmak yerine mümkün olduğunca sevdiklerimi arar, hal hatır sorduktan sonra bayramlarını kutlarım. Bundan dolayı olsa gerek yazınız beni duygulandırdı. Bu vesile ile de Ülkemizin ve dünyanın yaşadığı bu salgın sürecinde, ruhsal arınma ve muhasebe dönemi olarak yaşadığımız kutsal Ramazan ayı sonunda; barış, bağışlama, sevgi, dostluk ve paylaşmanın sembolü olan Ramazan Bayramınızı kutlar, ülkemiz ve dünya için aklı selim, sağduyu ve barış dilerim.
Sibel Tarık 26 Mayıs 2020
Duygu dolu harkhulafe bir makale olmuş. Anılarınız, baba nasihatleriniz ve duygu yoğunluğunuz hepimizin hissedip dinlendiremediği duygular. En çok da adı bayram tadı değil demeniz hoşuma gitti. Güzel yazıyorsunuz yazın lütfen
Muammer Suyolcu 24 Mayıs 2020
Ömür hanım güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık..Fakat Çoçukluğum muydu bayramları güzelleştiren , yoksa bayramlar mı daha güzeldi eskiden..Yeni bir şey almakmıydı bizi mutlu eden,yoksa yeninin kıymetini mi bilirdik biz eskiden.. Adı var tadı yok şimdi bu bayramların. Ama ailen ile birlikte oluyorsan eski de olsa yeni de olsa bayram bayramdır. Tüm sevdiklerimin bayramını kutlarım.
Resat güngör çectepe 23 Mayıs 2020
O bayramlarda çok daha mutlu idik .iyi bayramlar diliyorum
Vedat Atabek 23 Mayıs 2020
Ömür hanım; Sağlıklı günlere kavuşmak, böylece sevdiklerimizle birarada olmak, önemli günleri beraber geçirmek en büyük arzumuz şu anda.. Tasvir ettiğiniz geçmiş günlerimizi çok ama çook arıyoruz.. Kaleminize sağlık; Bayramınızı kutluyor sağlıklı günler diliyorum..
Vahdettin Kahraman Emekli Albay. 23 Mayıs 2020
Tebrikler bayram konusunu pandemiye rağmen çok güzel değerlendirdiniz. Bayram her şeye rağmen hoşgörüdür, bağışlamaktır, bağışlanmaktır.Sabır güzeldir.Eski bayramlara en kısa zaman da kavuşmak dileğiyle Ramazan- I Şerif Bayramınızı Tebrik ederim.??...
Kadir Gurbetci 23 Mayıs 2020
Hayırlı Bayramlar