Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Bir gün 3 özel kutlama
18 Mayıs 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bir milli bayram, bir dini bayram ve yavrumun doğum günü..
 
Bu yıl dikkat ettiniz mi bilmiyorum milli ve dini günlerimiz hep denk geldi.
 
Milli bayramımızla başayalım...19 Mayıs 1919 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkarak İtilaf Devletleri'ne karşı Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Atatürk bu önemli günü Türk gençliğine armağan etti.
 
19 Mayıs kutlamaları ilk olarak 1926 yılında Gazi Günü olarak Samsun'da kutlanmış,
24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü olarak tüm yurtta kutlanarak ilk resmiyetini kazanmış. 
 
İlk 19 Mayıs, Beşiktaş Spor Kulübü'nün girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlandı. Galatasaraylı ve Fenerbahçeli çok sayıda sporcu bu günü beraber kutladı. Beşiktaş'ın kurucu üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü'nün gençliğe adanması için 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını önerdi. Spor Kongresi'nde dile getirilen bu öneri kabul edildi. Atatürk'ün onayıyla yasa haline getirildi. 
20 Mayıs 1938 tarihli kanunla 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 12 Eylül Darbesi'nin ardından bayramın adı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirildi.
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. 
 
Gelelim içimdeki en özel bayrama. Oğlum Kerim Aybar’ın doğum günü.
 
Yavrum, gözbebeğim, oğlum, dünyam, umudum, herşeyim iyi ki doğdun. Doğumunla bir kadının yaşayabileceği en güzel duyguyu anneliği yaşadım. Sana annem gibi anne, babam gibi baba olmaya çalıştım. Eksiklerimde oldu mutlaka. Seninle büyüdüm ben de. Seni kucağıma alana kadar hiç küçük bir bebeği kucaklamamıştım. Çok gençtim. Sana bir kaç gün önce itiraf ettiğim gibi doğduğun gün seni görmeye gelenlere önce bana bakın, benimle ilgilenin. Sonra Kerim’e demiştim. Seni bile kıskanabilecek kadar küçükmüşüm. Oysa, sonra öğrendim hayatta kıskanılmayan, başarısıyla gurur duyulup daima sevdiğin tek varlığın evlat olduğunu. Dilerim hayatın boyunca hep mutlu, sağlıklı ve fotoğraftaki gibi hep ileriye bakarak başarılı olursun. Herşey gönlünce olsun. Seni çok seviyorum ve seninle gurur duyuyorum canımın içi yavrum. 26. Doğum günün kutlu, sen hep mutlu ol.
 
Şimdi de biz Müslüman alemi için kutsal sayılan Kadir gecemizde sıra..
Kadir Gecesi,  dinimiz İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinin başında gelir. 
 
Kadir (kadr) kelimesi hüküm, şeref, güç, yücelik demektir. Dini literatürde bu gece leyletü’l-Kadr diye geçer ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gecedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed'e Hira dağında Kur’an'ı Kerim'in ilk ayeti o kutsal gecede inmiştir.
 
Bu gece, bizler için af ve mağfiret gecesidir. 97. sure bu gecenin fazileti hakkında Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. 
 
Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihai mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktasıdır. Kadr suresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrail yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hakim olur. 
 
Kadir gecemiz mübarek, dualarımız makbul olsun.
 
 
 
 
 
 
 
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
VEDAT ATABEK 20 Mayıs 2020
Ömür hanım bu güzel yazınıza gönderdiğim yorumuma e mail imi koymayı unuttuğumu sanıyorum. Şimdi eksiğimi giderdim. Şimdi size ulaşacağımı düşünüyorum. Geçte olsa 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını kutluyorum. Kadir gecemizde mübarek olsun. Yazı içerisinde en önemlisi aile saadetiniz. Oğlunuzla mutlu sağlıklı nice yıllar dileklerimle...