Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Cennet annelerin ayağı altındadır
9 Mayıs 2020 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Doğurganlık Rabbimizin biz kadınlara verdiği en kıymetli özelliğimizdir. Bunu peygamber efendimiz “cennet anaların ayaklarının altındadır.” Diyerek taçlandırmıştır. 
 
Anneler günü fikri nasıl çıktı?
 
Analık, ilk çağlarından bu yana kutsalımız olmuştur. Ana tanrıça inancı, birçok kültürde farklı isimlerle yer almıştır. 
İştar, Kybele, Rhea gibi...
 
Kökeni Sümerlere dayanır Anneler Günü'nün... Sümerler'de bahar aylarında farklı isimlerle doğurganlık, analık, doğanın yeniden uyanışının anneye benzetilerek  kutlanmalar ortak yapılırmış. 
 
Antik Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea" onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla da Anneler Günü geleneğinin sürdüğünü görürüz.
 
Antik Romalı'lar da ilkbahar festivallerini MÖ 250 li yıllarda ana tanrıça Kibele onuruna kutlandığını görüyoruz.
 
1600'lü yıllara gelindiğinde İngiltere’de "Annelik günü ya da Annelerin Pazarı"" adıyla şenlikler düzenlendiğine şahit olunuyor. Hatta bu gün çalışanlara tatil olduğu tüm günü anneleriyle geçirdikleri biliniyor. Hatta annelerine "Anne Keki" ya da “Analık Pastası” adıyla anneye pasta götürme adeti de yerleşmişti.
 
Hristiyanlığın Avrupa'da yayılmasından sonra bu kutlama, "Anneler Kilisesi"ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, "Annelerin Pazarı" kutlamalarıyla birleşti.
 
Anneler Günü ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika'da 1872 yılında Boston'da barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Julia Ward Howe tarafından yürüyüşle kutlandı.
 
Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölümüne çok üzülüp kendini kahretmiş. Zamanla acısı özleme dönmüş ve annesinin ölüm gününde arkadaşları ile annesini yad etmeye başlamış. Böyle bir günde gelin yılın bir gününü annelere ayırarak o günü annelerimizle ilgili anılarla geçirelim ki annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim diye teklifte bulunmuş. 
 
Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğenerek soluğu Belediye Başkanında almışlar. Teklifi beğenen Başkan, gazetelerde fikri yayınlatmasıyla konu ABD Kongresi’ne taşındı. Kongrede Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Bir sene sonra bu gün Philadelphia'da ulusal olarak kutlanmaya başlandı.
 
Anneler Günü, 1911'de hemen her ülkede kutlanmaya başlandı. ABD Başkanı Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını "Anneler Günü" olarak duyurdu.
 
Türkiye'de ise Anneler Günü, ilk kez 9 Mayıs 1955'te kutlandı.
 
Başta annem, anneannem, teyzelerim, tüm annelerin ve anne adaylarının günümüzü kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş annelerimizin mekanı cennet olsun.
 
Aslında biraz da hüzün var bu kutlada. O yüzden biraz sessiz sedasız kutlasak, olmaz mı? Şehit anneleri, yavrusunu kaybeden anneler, anne olma özlemi çeken kadınlar, yaşı kaç olursa olsun annesi vefat edenler var hem de yanı başımızda.
 
Canım annem,
Beni doğurup büyüten bugünüme getiren ilk öğretmenim, elini, yüreğini ve ilgisini üzerimden hiç çekmeyen fedakar annem.
 
Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Babamla 51 yıldır sevgiyle birbirinize bakan gözleriniz ve elleriniz hiç ayrılmasın. Bütün ailemize kol kanat gerip evlatlarınızı ve torunlarınızı daha uzun yıllar sarıp sarmalayın. 
 
Beni anne yapan canım oğlum,
Sen sadece oğlum değil, dert ortağım, sırdaşım, arkadaşım, akıl danıştığımsın. Beni annelikle onurlandıran, doğduğun andan itibaren sana daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalıştığım, zorluklar karşısında seni düşünüp başarılı olmam için güç bulduğum yavrum. 
 
Elifim, güzel kızım, biricik yeğenim, bana küçüklen hala senin iki çocuğun var değil mi? Bir abim, bir ben derdin. Senin sevginin de abinden farkı yok güzel kızım. 
 
İyi ki bu ailenin kızı, oğlumun annesi, Elifimin halası oldum. Sizinle gurur duyuyorum. Hepinizi çok seviyorum.
 
Bir anne için en kıymetli hediye evladı tarafından hatırlanıp sevgiyle yanağına konudan öpücüktür, annesi vefat edene de bir fatiha. Evladını kaybeden anneye sabır, evlat özlemi çekene de Rabbim hayırlı evlat versin.
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Şeref Atılım 11 Mayıs 2020
Yine muhteşem bir solukta okunan bir yazı. Siz hep yazın lütfen. Muhteşem muhteşem muhteşem diyorum başka da bişey demiyorum
Mithat ulay 10 Mayıs 2020
Düşüncelerinize Sağlık Ömür Hanım, çok anlamlı bir yazı, Sizin de Annelet gününüz kutlu olsun ??
Mustafa Akay 10 Mayıs 2020
Ömür Hanım, çok güzel bir yazı olmuş. anneler gününün kronolojisini kendi duygu ve düşüncelerinizle sonlandırmayız çok duygusaldı. Kaleminize sağlık.
Gülnur Budur 9 Mayıs 2020
yine harika bir yazı olmuş kalemine sağlık Anneler gününüz kutlu mutlu olsun ????