Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Bologna...
17 Ekim 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan önemli bir İtalyan şehridir. 
 
Bologna’nın lakabı “La Dotta, La Grassa, La Rossa” yani “bilgiç, şişman, kırmızı”. Bilgiçlik; 1088'de kurulan Batı dünyasının en eski üniversitesinin burada olmasına ki Dante, Erasmus ve Kopernik Bologna Üniversitesi'nin ünlü öğrencilerinden bazılarıdır; şişmanlık hem Bologna’nın hem de genel olarak Emilia-Romagna bölgesinin İtalya’nın gastronomik başkenti olmasına; kırmızı Orta Çağ mimarisinin örnekleriyle dolu ve ismini de binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından dolayı almıştır.
 
İtalya’nın geri kalanını gibi yüzyıllardır şehirleri yıkan depremlerden etkilenmediği için şehir eski dokusunu koruyabilmiştir.
 
Bologna aynı zamanda “kuleler şehri” olarak da anılıyor. 12.-13. YY’da asil ailelerin bir statü göstergesi olarak diktirdikleri kuleler aynı zamanda savunma içinde kullanılıyormuş. O dönemde şehirde 180 civarında kule olduğu söylenmektedir. Bunlardan 21 tanesi günümüze ulaşabilmiş. Kule diyince öyle dümdüz dik bina aklınıza gelmesin; çünkü, bir çoğu yamuk.
 
Bologna, kuvvetli endüstriyel geleneği, hayli gelişmiş geniş sosyal hizmet alanı ve onun ülke içindeki çok önemli transit ve demir yollarının çapraz noktada bulunmasından dolayı İtalya’nın önemli şehirlerindendir.
 
İtalya gibi futbol fanatiği bir ülkede basketbola olan tutkusu ile de dikkat çeker.  EuroLeague'de oynayan iki önemli basketbol takımı vardır.
 
İtalyanca “portico” (çoğulu “portici”) revak demektir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Bologna’nın porticoları görsel güzelliği yanı sıra yağmurlu bir günde 40 km neredeyse hiç ıslanmadan yürüyebilmenizi de sağlar. Hatta derler ki üniversitede okuyan gençler yazın güneşten kışın yağmurdan ve soğultan etkilenmesin diye yapılmış bu revaklar. 
 
Şehrin merkezi PiazzaMaggiore, BasilicadiSanPetronio PalazzodeiNotai Palazzod’Accursio PalazzodelPodesta ve PalazzodeiBianchi gibi yüzyıllarca geçmişi olan binalarla çevrelenmiştir.
 
İtalya gibi futbol fanatiği bir ülkede basketbola olan tutkusu ile de dikkat çeker.  EuroLeague'de oynayan iki önemli basketbol takımı vardır.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uzunca zamandır nedense elim değip yazamamıştım. Sağolsun Selçuk Bey arayıp hadi hocam yazılarınızı özledik dedi de yazmaya karar verdim. 
 
Oğlumla uzun bir haftasonu Bolonya’daydık. Eğer çok yoruldunuz 2 gün herşeyden uzaklaşıp şöyle bir spa otelinde dinleneyim diyorsanız ya da farklı bir yerde evleneyim balayı geçireyim diye yer bakıyorsanız ya da bir bayi gezidi için yeni bir yer arıyorsanız size bizim kaldığımız harika bir oteli tavsiye etmek isterim. 
 
Yemyeşil tepenin üzerinde şehre sadece 25 dakika mesafede gerek yönetimi gerekse personeli ile iyi yönetilen, yemekleri ve manzarası ile sizi büyüleyecek yer palazzodivarignana. Deneyin pişman olmazsınız.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.