Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Noel, Seçim ve Turizm
3 Ocak 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Merhabalar,

Seçimlerin bu kadar çok konuşulduğu bir dönemde gezi yazısı yazmak istemedim. Memlekette olmayınca da siyasete dair, adaylara dair birşeyler yazmayı doğru bulmadım; ancak, sevgili ilkokul arkadaşım Mesut’un “Arkadaşım name haberde Ansterdam sonrası bekleye bekleye ağaç olduk” demesi üzerine yazmaya karar verdim.

AK Parti İstanbul İl kurucularından biri olarak seçim zamanı yaklaştığında meydanları özlüyorum. Memleketimdeki tüm partilerin belediye adaylarına başarılar diliyorum. Demokratik, adil ve güzel bir seçim dönemi diliyorum. Vatandaşa en güzel hizmeti verecek olan belediye başkanlarının seçilmesini can-ı gönülden istiyorum.

Öncelikle siz değerli okuyucularımın yeni yılınızı kutlar; sevdiklerinizle ve gönlünüzce bir yıl geçirmenizi dilerim.

Bir çoğumuzun çok iyi bilmediğini düşündüğüm Noel ve Yeni Yıl üzerine birşeyler yazmak istiyorum.

Hıristiyan dünyasının en önemli bayramı Christmas ya da Noel olarak da anılır. 24 Aralık gecesi ve 25 Aralık Hıristiyanlar için en özel yortu yani dini kökenli bir töredir. Dünyadaki 2.2 milyar Hıristiyan bu geceyi kutlar. 

Peki nedir bu gecenin özelliği? Noel ya da  Christmas gecesi Hz. İsa'nın doğum günü de kutlanmıyor; ama, "Beden alıp dünyaya geliş olayı" kutlanıyor. Birbirlerine tıpkı bizim dini bayramlarımızda ikram edilen tatlı ve çikolata gibi, tatlılar, şekerlemeler ve çikolatalar ikram ediyorlar. Kırmızı kurdeleyle bağlanmasına da özellikle dikkat ediliyor.

Hz. İsa’nın tam olarak doğum günü bilinmiyor. Dolayısı ile sanıldığı gibi yılbaşınında da Hz. İsa’nın doğum günü kutlanmıyor.

Hristiyanlar her yıl 6 Ocak tarihinde bir "yortu" gününde İsa'nın beden alıp dünyaya gelişini, 8 günlük iken sünnet olması,  40 günlük iken mabede sunuluşu, 12 yaşında din adamlarıyla konuşması, 30 yaşında vaftizci Yahya tarafından vaftizi tek bir günde kutlarlar. Bu gün "Epiphany" diye adlandırılır.

597 yılından sonra yortuya Noel adı verildi. Ve anlamamız gereken Hz. İsa’nın bu 5 olayının kutlanması olmalıdır.

Genellikle 25 Aralık ile 6 Ocak arasında dini bayramlarını birleştirerek biraz daha fazla Hz. İsa’yı anarak yaşamaya çalışıyorlar. Kısaca kutlanan dini bir bayram...

Benim yaşadığım bölge olan Puglia’da da sadece senede 6 gün açık olan bir açık hava tiyatrosunda mağaralarda yaşamı ama en önemlisi yaşayan doğuş sahnesini anlattıkları bir müzeyi ziyaret ettim. Müzenin açık olduğu bu 6 günde işte bu kutsal günlere denk geliyor. 26-29-20 Aralık ve 1-5-6 Ocak 2019 atrihlerinde bu sene açık. İtalya’nın her yerinden yaklaşık 20.000 ziyaretçinin ziyaret ettiği bir etkinlik.  Ortaçağ2dan beri insanların yaşadığı mağaralarda bebeklerin, çocukların, gençlerin ve yaşlıların farklı figürleri canlandırması gerçektn görülmeye değer bir etkinlik olmuş.

Açıkçası Kapadokya’da o mağarıların belki de çok daha güzelleri var. Ortamı gördüğümde biz neden acaba kendi kültürümüzü bu gibi etkinliklerle hem ileri nesillere taşımıyoruz hem de ülkemiz tanıtımında daha etkin rol oynamıyoruz diye düşünmeden edemedim.

Dilerim yeni seçilecek belediye başkanlarımız ile kültürel mirasımıza daha fazla sahip çıkar ve cennet ülkemizin yurtiçinde bizlere ve yurtdışından ülkemizi cazibe noktası haline getirmek için daha etkin fikirler üretebilirler.

ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
özledik sizi Ömür Hanım. Yazılarınız o kadar keyifli ve öğretici ki. Yokluğunuz hemen belli oluyor. Lütfen bu kadar ara vermeyin bir dahaaaaa. Sayenizde güzel bilgiler öğreniyor ve bilgimizi artırıyoruz. Çok teşekkürler Ömür Hanım Çok teşekkürler namehaber