Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Amsterdam
3 Aralık 2018 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Kendinizi çok özgür mü hissetmek istiyorsunuz? O halde sizi Amsterdam’a götürmek istiyorum. Hollanda‘nın başkenti. Ülkenin finansal, kültürel, sanat ve turizm merkezidir. Amsterdam nüfusu 900 bindir.

Hollanda’ya Nederland da denir. Yani suyun altındaki yer demektir. Su seviyesinin altında kurulmuştur. Bu nedenle Hollandalılar “Tanrı dünyayı yarattı, Hollandalı Hollanda’yı” derler.

1500’den fazla köprünün geçtiği kanallarıyla çok özel bir şehirdir. Her köşesi her köprü üzeri bir fotoğraf stüdyosu gibidir.

Kentin 17. yüzyılda yaşadığı Altın Çağ’dan kalma mirası sizi masal şerhindeymiş gibi hissettirecek.

Ulaşım genellikle bisikletle sağlanır. Burada görebileceğiniz bisiklet parkı çok az yerde görebileceğiniz türdedir. Genelde halk ulaşımını bisikletle sağlar ve bisiklet üzerinde yaptıklarına inanın şaşkınlıkşla bakarsınız. Bu yüzden de halk genelde zayıf.

Müze şehir gibidir. Her yerde aklınıza gelebilecek her şeyin müzesi mevcuttur. Çok çeşitli bir sanat dünyası bulunur.

Redlightstreet diye ün yapan kırmızı neon ışıkları sebebiyle Türkçe’ye kırmızı fener sokağı diye geçen cadde çok renkli görüntüler sergiler. Çok hareketli gece hayatı vardır.

Pırlantanın işlendiği ve görece fiyatının da iyi olduğu bilinir.

Esrar yasadışı değildir. Hemen hemen bütün kafelerde çay, kahve gibi çeşitleri menülerinde bulunur. Esrarlı kekler çikolatalar aklınıza ne gelirse bulmak mümkün.

Hollanda’nın başkenti kafeleri, kırmızı ışıkları, yüzen adeta tekne evleri, tarihi mimarisi ve kanalları ile sizleri büyülemek için davet eder.

1275 yılında iki balıkçı ve onların köpekleri tarafından kurulan kent zamanla koloniler kurmuş, Hollanda Doğu Hindistan Şirketi ile dünya ticaretine yön vererek zenginlik ve önem kazanmıştır.

Hollanda'nın inekleri

Hollanda anlatıpta ineklerinden bahsetmemek olmaz. Frizya bölgesinde yetiştirilmektedir.

Hollandalılar damızlık ineklerinin saflığını korumuşlardır. 19. yy ın sonlarında bütün dünya ülkelerine ünü yayılmaya başlamıştır. Türkiye'ye 1960 yılların başlarında getirilmiştir.

Ülkemizde 500.000 ila 600.000 civarında safkan Hollanda süt ineği olduğu düşünülmektedir.

Hollanda süt inekleri tipik bir mera hayvanıdır. Genelde dişi Hollanda ineği damızlık süt hayvanı olarak kullanılır. Hollanda ineklerinin süt verimi yüksektir. Holştayn erkek danalar besi yönünden oldukça elverişlidir.

Hollanda damızlık ineleri tam bir süt hayvanıdır. Hollanda süt ineğinin vücut yapısı baştan arkaya doğru genişleyerek, bir süt hayvanı olduğunun özelliğini gösterir. Memeler dolgun ve büyüktü, süt damarları geniş, uzun ve belirgindir. Tüyler kısa parlak görünümlüdür. Siyah beyaz renkler bütün vücudu sarar.

Hollanda inekleri dünyanın en iyi Süt İneği ırkı olarak yetiştirilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Hollanda inek fiyatları diğer süt hayvanı ırklarına göre yüksek olmaktadır.

Hollanda ineklerinin süt verimi inek başı yıllık ortalama 5.500 - 6.500 lt dir. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde bu rakam 7.000 Lt yi geçmektedir.

Peynir...

İnek diyip sütü diyip de peyniri es geçmek olmaz. Dünyanın en sevilen süt ürünlerinin başında kuşkusuz peynir gelir. Kahvaltılarımızın baştacıdır, peynir.

Asıl amacı sütün besin değerinin korunması olan peynir yapımı, sütte bulunan kazein proteininin maya ve peynir kültürü ile pıhtılaştırılmasıyla olur. Dünyada binin üzerinde peynir çeşidi bulunur.

Dünyanın en eski besinlerinden biri olan peynirin yaklaşık 8000 yıl önce Mezopotamya’daki çobanlar tarafından keşfedildiği düşünülmektedir.

İnek sütü kullanılarak yapılan ve Hollanda’da en çok tüketilen peynir çeşidi Gouda peyniridir.

Gouda Peyniri Nedir?

Kendine has bir sarı renge sahip olan Gouda peyniri yarı sert bir yapıdadır. Taze ya da eskitilmiş olarak tüketilebilir. Sade olarak tüketilebildiği gibi kimyonlu, otlu, sarmısaklı, fesleğenli, biberli ve susamlı çeşitleri de bulunur.

Besleyici özellikleri ile dikkat çeken Gouda peyniri %100 inek sütü kullanılarak yapılır. Tazeliğini koruyabilmesi ve bozulmasını önlemek amacıyla peynir çeşidinin üzeri sarı ya da siyah renge sahip parafin bal mumu ile kaplanır.

Gouda Peyniri Nasıl Yapılır?

Gouda peynirinin tarihi on ikinci yüzyıla kadar uzanır. Şimdilerde endüstriyel olarak fabrikalarda üretimi yapılsada halen Hollanda’daki süt çiftliklerinde geleneksel olarak doğal Gouda peyniri yapımı gerçekleştirilir.

Peynir mayası ile mayalanan süt, peynir pıhtısı peynir suyundan tam olarak ayrılıncaya kadar ısıtılmaya devam edilir. Pıhtı peynir suyundan ayrılınca peynir suyunun bir bölümü süzülür ve onun yerine yeni su eklenir. Yapılan bu işleme peynirin yıkanması adı verilir. Bu işlem sırasında peynirde yer alan laktik asit atılır ve daha yumuşak bir tat oluşur.

Gouda peynirinin hafif tatlımsı tadı bu yıkama işlemi sırasında meydana gelir. Yaklaşık olarak %10 oranında teleme içeren bu karışım klasik dairesel yapıya sahip Gouda kalıplarına alınır. Kalıplara alınan temleler preslenir. Preslenen peynir tuzlu suda bekletilir. Tuzlu suda bekletme işlemi Gouda peynirinin kendine has lezzeti ve aroması ile dış yapısını oluşturur.

Bu işlemi takiben Gouda peyniri birkaç gün kurumaya bırakılır. Daha sonra parafin bal mumundan hazırlanan özel madde ile kaplanarak eskimeye bırakılır. Genellikle 1 ile 36 ay arasında bekletilen Gouda peynirinin bekletilme süresi 7 yıla kadar uzayabilir.

Gouda peyniri yağlıdır. Gouda peyniri kalori açısından da zengin bir besindir. Yaklaşık 200 gram Gouda peyniri 700 kaloridir. Kalsiyum ve protein açısından zengin bir kaynak olan peynir, %3 oranında da demir içerir. B12, B6, riboflavin, D vitamini, folik asit ve kolin gibi vitaminlerden de zengin olan Gouda peyniri sodyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve magnezyum içerir.

Bu peynir çeşidi kalp krizi riskinden kemik ve diş sağlığına kader geniş bir yelpazede insan sağlığına faydaları olan bir besindir.

Düşük sodyum ve yüksek potasyum içeriğinden dolayı kan basıncını düzenleyen besin, yüksek tansiyona faydalıdır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum nedeniyle hamile ve emzikli kadınların genel sağlığını korumada yardımcıdır. Fetüsün kemik ve diş gelişimine faydaları olan peynir, emziren annelerin süt kalitesini ve miktarını arttırır.

çeriğindeki yüksek B vitamini sayesinde cildi besler ve saç gelişimi için gereken protein ve kalsiyumu sağlar. Yüksek oranda antioksidan bileşenler ve protein içeren Gouda peyniri düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı mücadelesine yardımcı olur. proteininin maya ve peynir kültürü ile pıhtılaştırılmasıyla olur. Dünyada binin üzerinde peynir çeşidi bulunur.

Dünyanın en eski besinlerinden biri olan peynirin yaklaşık 8000 yıl önce Mezopotamya’daki çobanlar tarafından keşfedildiği düşünülmektedir.

İnek sütü kullanılarak yapılan ve Hollanda’da en çok tüketilen peynir çeşidi Gouda peyniridir.

çeriğindeki yüksek B vitamini sayesinde cildi besler ve saç gelişimi için gereken protein ve kalsiyumu sağlar. Yüksek oranda antioksidan bileşenler ve protein içeren Gouda peyniri düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı mücadelesine yardımcı olur.

Bir haftasonunuzu keyifle geçirebileceğiniz 2.5 saat uçuş mesafesindeki Amsterdam güzel anılar için sizi de bekliyor.

ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Ethem KIRIŞ 5 Aralık 2018
Ömür hanım ellerinize sağlık fakat Gouda peynirinden bende isterim ??