Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Sri Lanka
15 Kasım 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Sri Lanka hafızalarımızda gülen yardımsever insanlar, leziz yemekler, yemyeşil doğa, açık hayvanat bahçesi, deniz, güneş, kum, temiz bir ülkede geçen keyifli bir tatil olarak yerini aldı. 
 
Sri Lanka, resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti... Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.
 
Bir inci gibi duran tropik ada Sri Lanka, plaj tatili sevenlere deniz ve güneş, tarih sevenlere tapınaklar, saraylar, doğa sevenlere de tropik ormanlar ve dağlar vaat ediyor. Tamil Kaplanları’nın uzun yıllar boyunca hükumet güçlerine karşı verdiği savaşı 2009 yılında kaybetmeleri ve ülkenin turizme açılmasının ardından her geçen yıl daha çok turist çekmektedir. 
 
Sigiriya ya da Sinhagiri, Sri Lanka'nın Orta Vilayeti'ndeki Dambulla kentinin yakınlarındaki Kuzey Matale Bölgesinde bulunan eski bir kaya kalesidir. Adı, yaklaşık 200 metre yüksekliğinde büyük bir kaya sütunun hakim olduğu tarihi ve arkeolojik önemi olan bir siteye atıfta bulunmaktadır.
 
Sigiriya aslan kayası demektir. Sri Lanka'da başkentten 161 km uzaklıkta bulunan önemli bir Budizm merkezidir. Antik kraliyet kalesinin kalıntılarının bulunduğu bu yer M.Ö. 477 yıllarına dayanır ve sert bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. Kral Kaspaya'nın kardeşinin saldırılarından korunmak için inşa ettirdiği bu kaleden şehre tek giriş aslan ağzı şeklindeki kayalıktır. Sigiriya Kalesi, oldukça yüksek bir tepeye kurulmuş eski bir yerleşim yeri. Aslında yerleşim yerinden ziyade bir tepenin üzerine kurulmuş bir saray. 5. yüzyılda inşaa edilmiş olan Sigiriya Kalesi, Unesco’nun dünya kültür mirasları listesinde yer alıyor.
 
Hint Okyanus’u bu adaya hayat veriyor. Yeşiliyle, deniz tatili ve su sporlarıyla adaya hayat veren Okyanus’u anlatmadan yazıma devam edemeyeceğim sanırım. Hint Okyanus’u, Hindistan, Afrika ve Okyanusya tarafından çevrilen, dünyanın üçüncü büyük okyanusudur. Asya’nın güneyinde, Afrika ile Avustralya arasında kalan bir deniz aslında. Bu deniz, okyanuslar içinde en küçük olanıdır. Yüzölçümü kollarıyla birlikte 74.900.000 km2yi bulur. Türkiye’mizin yaklaşık 88 kat büyüklüğünde. 
 
Babel Mendeb Boğazı ile Kızıldeniz’e, Hürmüz Boğazı ile Basra Körfezi’ne uzanır. İki yarım küredede yer alır. Hint Okyanusunun büyük bir kısmı Güney Yarım Kürede’dir. Hint Okyanusu’nda ortalama derinlik 3500 metredir. En derin yeri 7455 m ile Sunda Çukuru’dur. Bu çukuru 6450 m ile Wharta Çukuru, 5360 m ile Sormaki Çukuru, 5880 m ile Madagaskar Çukuru takip etmektedir. 
 
Hint Okyanusuna dökülen nehirler ise Indus, Brahmaputra, Iravadi, Salween, Granges, Şattülarap, Zambezi, Saluen, Ganj, Limpopo, Tana ve Vehbi Celebi nehridir. 
 
Önemli adaları ise; Madagaskar, Mauritius, Sri Lanka, Reunion, Rodriguez, Socatra, Andanans, Nicabars, Mergu, Maldiv ve Laccadiv’dir. Bir çoğu günümüzde popüler balayı tatili ya da biz de kış iken yaz olan kışın denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercihleridir. Üstelik daha önce Maldivler’e gidiyordum. Oysa burada hem kültür de var ve daha ucuz. 
 
Hint Okyanusu tropikal bölgede bulunmaktadır. Yazın denizden karaya esen muson rüzgarları, kışın karadan denize doğru eserler. Bundan dolayı Hint Okyanusuna muson iklimi hakimdir. 
 
Çay; hepimizin severek içtiğimiz, adına 5 çayı gibi isim verdiğimiz içeceğimiz. 
 
1905 yılında İngilizler tarafından kurulmuş olan çay fabrikasını ziyaret ettik. 
 
Sri Lanka 4 Şubat 1948 yılında bağımsızlığını kazanan ülke 1972 yılında Ceylon olan adını Sri Lanka olarak değiştirmesine rağmen dünyada çay hala Ceylon olarak tanınmaya devam etmektedir. 
 
Çayı Karadenizden biliyoruz. Aynı yöntemlerle toplanıyor burada da çay.
 
Ceylan çayı yılda 5 kere hasat edilirken Karadeniz çayı 3 kere hasat ediliyor. 
 
Srilanka eski adıyla Ceylan’dan bahsedip de çay demeden de olmaz elbette... Çay; altın çay, gümüş çay ve çay olarak 3’e ayrılıyor. Yeşil çayı unuttun dediğinizi duyar gibiyim. Unutmadım yeşil çay siyah çayın fermante edilmemiş hali. Fermante dışında aynı işlemlerden geçiyor. 
 
Toplanan çay yaprakları 1 gün boyunca havalandırılıyor. Havalanan çaylar eleniyor. Filizleri en makbul tarafı. 1. Sınıf çaylar filizlerden oluyor. Siyah çay fermante ediliyor. Kurutma makinasında 120 derecede 22 dakika kurutulan çaylar başka bir makinada çöplerinden ayrıştırılıp büyüklüklerine göre sınıflandırılıyorlar. Daha sonra Japon ve Çin makinalarında renk sensörleri yardımıyla rengine göre de 5’e ayrılıyorlar.
Poşet çaylar genellikle tozlarından yapılıyormuş. O yüzden demleme çay çok daha makbul. 
 
Altın ve gümüş çay demlenmiyor. 80 derece susa birkaç dakika bekletildikten sonra içiliyor. 
 
Çayın içine şeker atmıyorlar. Hindistan cevizi pekmezi kesme şeker haline getirilmiş. Kıtlama gibi içiyorlar. 
 
Sen bana çay dök, ben sana derdimi diyeceğimiz dostlarla keyifli çay sohbetlerinde buluşmak dileğiyle...
 
Aman durun. Beni bu ülkede en çok etkileyen canlılardan bahsetmeden olmaz. Filler, ormanın 1 tonluk en ağır hayvanları. İnsana benzer özellikleri çoktur. 80 - 85 yıl ortalama ömürleri vardır. Hamilelik süreci 22 aydır. 15 yaşında yetişkin olurlar. 17 - 18 yaşından sonra doğurabilirler. Filler grup halinde yaşarlar. Erkek baba fil yalnız yaşar. Grubu dişi fil yönetir. Gece uyumaya gruba katılır Asyalı fillerin sadece %5 erkeklerinde fil dişi bulunur. Afrika fillerinde cinsiyet ayrımı olmaksızın Fildişi tüm fillerde bulunur. Sıcaktan korunmak için çamuru bedenlerine sürerler. Çok sıcak sevmezler. 
 
Çok hızlı koşabilen ve derin sularda dahi çok iyi yüzebilen filler günde ortalama 200 kg. Yemek yiyorlar.  Günde 150 litre suya ihtiyaç duyarlar. 
 
Sri Lanka’da filler başka hayvanlara saldırmıyorlar. Vejeteryan hayvanlar ot ve meyve ile besleniyorlar. Filler su içmek için ya da yüzmek için suya girdiklerinde bazan timsahların saldırısına uğruyorlar. 
 
Sri Lanka’da uzun yıllar Tamillerle süren savaş sırasında bir çok yaralanan filler için 1975 yılında 5 fil için bir yetimhane kurulmuş. Bugün ülkede 85 filin bulunduğu 2 adet yetimhane bulunmaktadır. Yetimhanede dünyaya gelen ya da bebekken getirilen filler vahşi yaşamı bilmediğinden ormana bırakıldığında insanların yanına gitmek istiyorlar. Ancak, insanlar bunu bilmediğinden korkudan bazan fillere zarar görmemek için zarar veriyorlar. 
 
Yaşam alanı olan yerlerde ve yol kenarlarında devlet tarafından yapılmış dikenli teller bulunmaktadır. Bu teller vasıtasıyla insanlara zarar vermeleri engelleniyor. 
 
Sri Lanka’da yaklaşık olarak 4000 adet fil olduğu bilinmektedir. 
 
Çevreci bir aile olarak amacımız file binerek zarar vermek değil; bakıcısına file yemek alması için yardımda bulunmaktı. Çünkü gururlu olduklarından sadece para verip binmeyelim dediğimizde paramızı kabul etmediler. 
 
Sonuç olarak biz harika bir 8 gün geçirdik. Yeşili, denizi, çayı, filleriyle Sri Lanka sizi de çağırıyor.
 
 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Ay sayfaya renk geldi sayenizde. hep siyaset hep siyaset. ayol çok hoş yazıyorsun okurken içinde yaşatıyorsun bravo sana