Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Bari
11 Kasım 2018 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Merhaba değerli okurlarım,

Bugün size yaklaşık altı aydır yaşadığım yeri tanıtmaya çalışacağım. Belki de iki üç günlüğüne gidip gördüğüm yerleri çok daha kolay anlatıyorum. Umarım size Bari’yi merak ettirip bir sonraki seyahat planlarınıza aldırablirim. Hatta ben buradayken gelmek istersiniz de size seve seve rehberlik yaparım.

Bari adını ilk defa tayinim çıkmadan hemen önce duydum. Ben ki dünyayı gezmiş, defalarca İtalya’ya gelmiş bir rehber olarak bile hiç duymamışım. Birazda onun mahçubiyetiyle olsa gerek Bari’nin tanıtımına çok önem veriyorum.

Bari adı Arapça “Allah’tan gelen” demektir. Hani o şimdilerde popüler olan Aleyna Tilki’nin şarkısında dediği gibi “O sen olsan bari”den gelmiyor yani. Allah’tan gelen ne kötü olabilir ki Bari olsun..

İtalya’nın güneyinde tabiri caizse topuğunda Adriyatik Denizi kıyısında önemli bir liman şehri olan Bari, şehir merkezinde 320 bin, civarıyla yaklaşık 1 milyon kişiyi barındırır. İtalya Türkiye’nin yaklaşık olarak üçte biri kadardır ve 5’i özerk olmak üzere 20 coğrafi bölgeye ayrılır. Puglia’da bu coğrafi bölgelerden biridir. Bari’de Puglia bölgesinin en büyük ili ve merkezidir. İtalya’nın 9. Büyük ilidir. Sırasıyla Roma, Milano, Napoli, Torino, Palermo, Genova, Bologna ve Floransa’dan sonra gelir.

Genelde İtalya diyince Roma dönemine uzanır bütün şehirlerin tarihleri. Bari’de o dönemde bir karayolları kavşağı imiş. Lombardlar, Bizanslılar, Araplar, Abbasilerin egemenliğinde kalan şehir, duyduğumda beni etkileyen bizimle ilk benzerliği dediğim 1071'de Roberto Guiscardo tarafından ele geçirilmiş olması. Benim liseyi bitirdiğim ve Türklerin Anadolu’ya girdiği yer Malazgirt’te aynı tarihle anılır. Yaşamımda anlamı olan iki şehir ve aynı iki tarih... Allah’tan gelen...

Ortaçağ'da, Haçlı Seferleri’nin başlangıç noktası olan zengin bir şehirdir.

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Antalya Demre'de doğmuştur.  6 Aralık 343'te yaklaşık 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Myralılar onun adına bir kilise yaparak kilisenin altındaki bir lahitte ebedi istirahatgahına bırakmışlardır. Haçlı Seferleri sırasında 20 Nisan 1087'de Bari'den gelen tüccarlar Noel Baba’nın kemiklerini çalıp Bari'ye getirmişler ve yaptıkları Bazilika’ya gömmüşler. Bazilika büyük kilise yani katedral demektir. Bari’nin bugün simgesi olan San Nicola Katedrali adını da Noel Baba’dan alır. Aziz Nicolaus'un kemiklerinin Anadolu'dan Bari'ye getirilmesi şehri hac olarak kabul edilen kutsal bir dini merkez haline getirir.

1813'te Napoléon'un generallerinden Murat, şehre bugünkü ilk şeklini verirek zengin ve modern bir yerleşim olan Bari, 1860'tan sonra hızla gelişmeye devam eder.

İtalya diyince ilk aklımıza gelen kelimelerden biri mafyadır şüphesiz. Güney İtalya’da Bari ve Napoli mafyanın merkezi olur. Çok yakın geçmişte mafyadan temizlenen şehir, denizi, havası, doğallığı, bakirliği, gastronomi merkezi olması özelliğiyle özellikle kuzeyde yaşayan İtalyanların yazın tatile geldikleri bir yer olur. Zamanla turizme açılmaya başlar.

Solento’da beyaz kumlarıyla İtalya’nın Maldivleri olarak bilinen muhteşem plajları, Kuzey İtalya'ya oranla çok daha zengin ve geleneksel mutfağı, tarihsel zenginliğiyle ve doğal insanlarıyla adeta sizleri büyüleyecek Puglia bu kadar yanıbaşımızda olması sebebiyle de size ,neden daha önce gelmemişim dedirtecek. Sokakta gezerken teyzelerin kulak memesi anlamına gelen Orikette adını verdikleri makarna yapmalarına mı, biz de olsa bu sahile neler yapılırdı ne kadar bakir ne kadar güzel diye hissetmenize mi, yoksa yeşil altın denen uçsuz bucaksız 60 milyon olduğu söylenen zeytin ağaçları, üzüm bağlarında halen organik tarım yapılıyor olmasına mı, tarihlerine bu kadar sahip çıkıp hiç tahrip etmemelerine mi yoksa insanların kuzey İtalyanlar tarafından doğallıkları sebebiyle ve tarıma olan düşkünlükleri nedeniyle köylü diyecek kadar doğal olmalarından mı etkilenirsiniz bilemem; ama, bildiğim birşey mutlaka sizi de etkileyecek birşeyleri bulacağınızdır.

Birkaç yıl önce Justin Timberlake ve Jessica Biel burada dünyanın en iyi otellerinden birinde evlenince tüm dünya burayı tanımış oldu. Şimdilerin popüler henüz çok bilinmeyen ve keşfetmenizi bekleyen bölgeye İstanbul’dan ulaşmanız sadece bir buçuk saat. Unutmadan size önemli bir tavsiye: Ya organize bir turla gelin ya da araç kiralayarak gezin.

İtalya'nın en fakir bölgesi olarak bilinse de, yemekleri inanılmaz zengin.. “Denizden babam çıksa yerim” diyenler için adeta bir cennet.. İnanılmaz leziz deniz ürünleri, her bölgeye has makarnaları olan İtalya’nın Puglia bölgesine özgü makarnası orikette, hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli sıcak fava, organik beslenen tavuk çocukluğumdaki lezzetinde.. İnsanları sade, huzurlu ve birbirlerine saygılı bir hayat sürüyor. Aile bağları çok güçlü. Ben burada yalnız yaşadığımdan mıdır beni her pazar öğle yemeğinde bütün ailenin biraraya gelerek günü beraber geçirmeleri çok etkiliyor. Balıkçılık ve tarımın da çok yaygın olduğu Puglia'nın zeytin, zeytin yağı ve üzüm olunca şarabı çok meşhur. Doğu Akdeniz için önemli bir ticaret şehri.. Levante Fuarı gördüğüm en büyük fuarlardan biri Bari’de... Ayrıca besin sanayisi, kimya, dokuma ve makine sanayileri de bulunmaktadır.

Buraya tam anlamıyla gezmek için 1 hafta ayırmalısınız. Bari’de tarihi şehirde koybolmak, katedral’de Türkiye’den bahsetmek, hemen yanıbaşında 1 saat uzakta 2019 Unesco Kültür başkenti olan Matera’da Kapadokya’dan buraya gelip aynı doğal ortamı kurarak yaşayan sonra veba sonucu evlerinden ayrılmak zorunda kalan bugün yavaş yavaş turizme açılan taş oteller restoranlarda hayallere dalıp gitmemek imkansız, yarım saat uzaklıktaki Polignano a Mare’de eski ile yeni arasında denize girmenin keyfini size anlatamam, Alberobello 45 dakika uzağımızda şirinler kasabası gibi, Harran evlerinden esinlenerek taşların üstüste konarak çimentosuz yaptıkları evler sizi büyüleyecek, Otranto’nun Kalesi’nde Osmanlı’nın oraya kadar gelişini dinlerken şehrin ve denizin güzelliğinde kendinizden geçecek, Gallipoli’de Gelibolu kadar güzel bir yarımada da eski şehirde dar sokaklarda dolaşıp bir yorgunluk kahvesi içmenin tadına doyamayacaksınız.

Çok yazıp sizi sıkmak istemiyorum; ama gerçekten o kadar güzel ki anlatmaya da yaşamaya da ömür yetmiyor. En kısa zamanda sizlerle Bari’de buluşup bu güzellikleri birlikte yaşamaya ne dersiniz?

ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Fatma Soylu Çakmak 12 Kasım 2018
Ömürcüm ağzına sağlık. Puglia bölgesi İtalya’da en çok merak ettiğim yerdi. Ve senin Bari’ye gideceğini öğrenince hem senin adına, hem de kendi adıma çok mutlu oldum?? En kısa zamanda Bari’de buluşmak dileğiyle????
Çiğdem Tunçel 11 Kasım 2018
O kadar güzel ve akıcı bir dilde anlatılmış ki,bir solukta okudum.Bari’de buluşmak dileğiyle...