Nilgün MEŞE
Nilgün MEŞE
Cumhurbaşkanı tarafsız olamaz…
28 Mayıs 2015 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
           Herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından yakınırken, biz düşüncesiz demeyelim ama düşünemedikleri şeyleri söyleyelim. Sizin bu anayasanıza göre Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olma şansı hiç yok.
 
           Nedeni basit, siyasetin içinden gelip mecliste Seçilen bir siyasi parti liderinin tarafsız Olmasını beklemek, ilkesiz hiç bir siyasi ideali olmayan sadece makam peşinde olan koltuk düşkünü bir insanı Cumhurbaşkanı yapmak olur ki bu hasiyetlerin hiç birisi Erdoğan'da yok. Çünkü çıkmadığı makam kalmadı. Tarafsız bir Cumhurbaşkanı için Taraflı siyasi partilerin içinden ve en İdealist, ömrünü siyasete adamış ve Davası için her türlü baskı, hapis ve Zulüm Görmüş insanların içinden hem Cumhurbaşkanı seçip hem de hiçbir şeye karışmasın demek akla mantığa ve insanın tabiatına aykırıdır.
 
          Ve bunca aykırılığa rağmen defalarca Cumhurbaşkanı'nı bu şekilde seçtiniz. Fakat Erdoğan siyasetin içine doğmuş biri ve inancını dava etmiş biri. Böyle İdealleri ve siyasi Davası için ömrünü harcayan insanlara sen git ömrünü tükettiğin dava ve ilkeler için sus ve sakın konuşma, bu koltuk susma yeri, demek hiç bir akılla bağdaşmaz peki anayasayla bağdaşır mı, oda olmaz, yaptım oldu dersiniz ancak, işte böyle bir anayasayla bu işler bu kadar mantıklı olur.          
 
         Sayın Erdoğan ve siyasetin içinden gelen insanları hem seçip sonrada siyasetsiz bırakmak başlı başına saçmalık. Sayın Cumhurbaşkanı hatırlarsanız Cumhurbaşkanlığı yan gelip yatma yeri değildir demişti ve bunu söylerken Erdoğan'ı anlamayanlar bugün bulunduğu makamdan ülkeyi hala karış karış geziyorsa şimdi tekrar düşünüp ne demek istediğini anlayabilirler eğer isterlerse, yapabilirler. Hiç koltuk sevdalısı bir insan rahatı bulmuşken hala miting meydanlarına iner mi?
 
       Zaten Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğundan beri bütün köşe yazarları Cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiği konusunda bir türlü uzlaşamadılar işin içinden çıkamadıkları için herkes kendi yakın olduğu siyasi gruba göre konuşuyor. Peki, o zaman niçin idealist siyasi bir profili Cumhurbaşkanı Ada'yı kabul ediyorsunuz o zaman Anayasa’yı değiştirin siyasi bir Kişilik Cumhurbaşkanlığı'na aday olamaz maddesi koyun, memleketin daha hızlı hareket kabiliyeti için nasıl bir başkanlık olmalı onu tartışın, her gün eleştirip durduğunuz çift başlılıktan kurtulun. Ama olmaz. Başkanlığa karşı olanlar parlamenter sistemin demokratik olduğunu söyleyip, o meclisin aldığı kararları tek bir kişinin imzasına bırakmanın hiç demokratik olmadığını bir anda unuturlar.
 
         Eğer Recep Tayyip Erdoğan siyaseti bırakıyorum deyip Cumhurbaşkanlığı koltuğunda sessizce ve tarafsızca oturuyorum dese birileri mutlu olur ama o elini taşın altına koyup hala ülke için meydanlarda kendisini yoruyorsa, bunun makam için olmadığını her dürüst itiraf eder.
 
         Fakat bazı Cumhurbaşkanları yine hatırlarsınız Konuşurken ben parti kurdum başbakanlık yaptım Cumhurbaşkanı da oldum artık daha bir makam kalmadı deyip yan gelip yatmayı tercih ettiler. Zaten Cumhurbaşkanlığında da böyle bir insan olmasın.
 
        Ve böyle insanlar sakın ve Sakın ben dava adamıyım demesin davasına sahip çıkanlar işte meydandadır. Ne demek başka makam kalmadı siz makam geçmecemi oynuyorsunuz. Hani bu davanın bir neferi olmak yeterdi işte Recep Tayyip Erdoğan makam değil dava vekili olduğunu her fırsatta meydanlara çıkarak gösteriyor bu dava vekilini alkışlamak kendisine dava içinde yer bulan herkesin görevidir.
 
           Zaten bu anayasanın değişmesi gerektiğini söylemeyen yok ama değiştirende yok peki bu anayasaya göre Cumhurbaşkanı nasıl tarafsız olabilir. Gelelim anayasanın içindeki tutarsızlığa Cumhurbaşkanı tarafsız olacaksa en basit soru neden oy kullandırıyorsunuz ey aklı evveller Cumhurbaşkanı oy kullanarak siyaset yapmış olmuyormu. Bir partiye oy veren Cumhurbaşkanını siyasete sokan Anayasa değilmi. Bunu kavramaktan bile yoksunsunuz ama hatırlatalım eğer oyunu gizli kullanıyor ben görmedim perde arkasındaydı derseniz o başka hem de komik.
 
          Gizli olarak Taraf olmasına müsaade edilebilir bir anayasaya müsaade etmiş olursunuz ki Buda inandığınız anayasayla dalga Geçmek demektir hiç tarafsızlığı olan Anayasanın birine oy vermesine müsaade etmesi, Tarafsızlığını bozmuş anlamına gelmiyor mu Ama siz ne dediğinizi biliyor musunuz, hiç sanmıyorum.  Neden sanmıyorum, yahu meclisin içindeki siyasi partiden Cumhurbaşkanını seçip sonrasında 12 yıl başbakanlık yaptığı yılları unutup inkâr etmesini beklemek; ne demeli inanın bilmiyorum.  O zaman muhalefete eleştirecek ne kalacak hangi yılları eleştirecekler bugün meydanlarda durmadan eleştirdikleri dönem Sayın Erdoğan değilmi. O da kendisini çıkmış savunuyor, kendilerinin de Cumhurbaşkanına karşı tarafsız olmaları gerekmiyor mu?
 
          Neyse ki, Cumhurbaşkanı takiyye yapmıyor siyaseti dürüst oynuyor açıkça anayasanın ve Cumhurbaşkanlığı'nın değişmesi gerektiğini söylüyor hatta anayasanın lehine Cumhurbaşkanlığını halk oylamasına götürüp seçtirecek kadar dürüst siyaset yapmıştır. Eğer isteseydi mecliste seçilmesi garanti bir Cumhurbaşkanlığı oylamasıyla o makama gelirdi ve buna da kimsenin sesi çıkmazdı ama Cumhurun başının tarafsız ve eğer siyasi Olmasını istemiyorsanız alın size tarafsızca ve yalnızca meclisten değil dileyenin meclis çatısının dışından ister sanatçı ister matematikçi, ister palyaço, kimi isterseniz ve kim olursa, isteyen her kesimin aday olup ve Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanlığı seçimi modeli ve bu imkânı sağlayan bir lider.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Selime Üner 31 Mayıs 2015
13 yıldır iktidarda Chp mi vardı? Darbe Anayasa'sının mimarı Evren yargılandığı halde ve Anayasa'yı eleştirip referanduma rağmen değiştirmeyen,ipe un seren kimdi? Üçüncüdür soruyorum,yazınızın tezini çürüten soruma cevap yerine neden topu taca atıyorsunuz? Sorumu tekrarlıyorum: MADEM Kİ SAMİMİ,TAKİYE YAPMIYOR,TARAFSIZ OLAMAYACAĞINI BİLE BİLE NEDEN YEMİN ETTİ?Yemin ettiyse takıye ile mi yaptı?
Nilgün MEŞE 31 Mayıs 2015
Yazıyı okumak başka anlamak başka cevap yazıda, Bu yazı anayasanın yanlışlığı esas alınmış bir yazıdır. Soruyorum tekrar tarafsız Cumhurbaşkanı'na neden oy kullandıran anayasa tarafsız Cumhurbaşkanı ister.
Selime Üner 30 Mayıs 2015
Sizi bilmem amma 13 yıllık Akp seçmeniyim,şappadak neyi temsil edip etmediğimi anlamanız müthiş feraset(!) Sorum çok basit.Neden çuvalladığınızı cidden merak ediyorum.Ve tekrar ediyorum sorumu; Madem TAKIYYE yapmıyor ve SAMİMİ.O halde neden TARAFSIZLIK YEMİNİNİ yaptı.?
NİLGÜN MEŞE 30 Mayıs 2015
Aynı dava insanı olmadığımız için sorularınızı cevaplasam da sizi temsil eden Adın Soyadın gibi külliyen var olmamışsın demek Saygılarımla
Selime Üner 29 Mayıs 2015
3.soruya yanıtınız için teşekkür ederim evvela. Lakin 1. Ve 2. Soruları cevaplayamadıktan sonra yazınız külliyen dayanaksız kalır ve çöker? Zira yazının temeli takıyye ve tarafsızlık üzerine bina edilmiştir.Saygılarımla...
nilgunmeşe 29 Mayıs 2015
Benim AK parti ile hiç bir ticari işim ve bağım yok.geçmişini inkar etmek aslını inkardır bunu kimse yapmamalı.
Selime Üner 28 Mayıs 2015
SORULAR,SORULAR,SORULAR... 1-Madem dürüst,takıyye yok.Neden tarafsızlık yemini etti? 2-Abdullah Gül,akp'li olduğu halde yeminine sadık olması onu takiyyeci mi yapar? 3-Bu yazıdaki anafikriniz ve motivasyonunuz merak konusudur,izah eder misiniz?