Nilgün MEŞE
Nilgün MEŞE
Sanat mı güzel, Yandaş mı?
24 Aralık 2014 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Yıllarca sanata ve sanatçıya tapılası Sevgi besleyen aydınlarımız ne olduysa sanatçı düşmanı oldu. Tabi Aydın dersek bir kısım siyasilere de iltifat etmiş oluruz. Çünkü siyasilerin pek çoğu siyasete Aydın fikirlerini sergilemek değil, sanki servetini sergilemek ve servet kazanmak için giriyorlar.
 
Yakın çevremizden pek çoğumuzun çevresi siyasetle iç içe ve fikirlerini, toplumla ne kadar paylaştığını görüyoruz pek çoğu liderinden izin almadan söyleşi bile yapamıyor. Hiç bir Aydın topluma konuşmaktan korkar mı, peki Aydın değilsen millete vekil olabilirmisin. Ama vekil mi arıyoruz kuklamı? Fikrini savunamayan Aydın mı olur, sesi çıkmayan Aydın kimi aydınlatır. Bu sorular bitmez.
 
Eğer bir dava adamı değilsen asla memleket gibi büyük bir davada yer dahi almamalısın, memleket ve milletten, bir vekil için daha büyük dava yok, senin de buna katkın yok, o zaman üç maymuncu değilde nesin. Patronum elma derse çıkarım armut derse çıkmam, işte çocuklar ancak böyle yönetilir, çocuktan vekil olur mu? yapmıyorlar ama çocuklar kuklayı sever, sizi gidi kuklacılar...
 
Sadece mecliste nara atarak ancak kendi gurubuna yandaş olursun işte bu yüzden yandaşları kendi içinizden dahi temizlemeniz lazım. Yoksa onlar ancak hakikate birer perdedir. Hakikate perde olmayı Allah kimseye nasip etmesin. Hakikatli kişi, menfaat için siyaset yapmıyorsa korkmaz, işte bizde onlara bu yüzden Aydın diyemiyoruz hiç bir fikri olmayan, hiç bir konuda topluma mesaj dahi veremeyen, örnek  olamayan insanlar, siyasete alınıyorsa, Aydın değil de taklitçi maymun değilmidir. 
 
Biz bu insanların neden oralarda olduğunu biliyoruz da liderleri koca partileri yönetme becerisine sahipken hiç mi göremiyorlar. Maalesef bu ülkede benim görüşümdeysen Aydın ve sanatçısın değilsen yalaka, sanata bakış da bu kadar objektif ne yazıkki. Aslında olay gayet net sanatçı siyasallaşıp kendi safınızdaysa sanatçı, safınızda değilse sanatçı değil, hatta sanatçı sadece muhalefet edermiş gibi bir beklenti varmış muhalefet partisinde, adi muhalefet partisi olunca galiba her şeye ve doğrulara da muhalefet etmek ana muhalefetin asli vazifesiymiş gibi bir yanılgı hakim, ne olurdu birbirimizin doğrularını da söylüyor olabilseydik.
 
Çünkü bu millet kendisi yanlışta olsa başındakini doğru görmek ister. Halbuki  sanatçınında gerektiğinde iktidar yanlısı olabileceğini iktidarın doğrularını Kabul etmekte sanatçılığın, yalnız muhalefet etmek demek olmadığını anlamakta zorlanıyorlar. Birisi çıkıp aykırı görüş beyan ettiğinde ihraçla kendini kapıda buluyor. Böyle bir anlayışla yönetim zaten 12 secimde olsa oylarında, yerinde sayıyor. Peki sanatçı yalnız muhalefetmi etmeli yoksa iktidara destek olmalımı ikisini de yapmalı tabi ama günümüzde, gerçi yarında, aynısı olacak, eğer iktidarı desteklersen yalaka eleştirirsen sanatçı olup dokunulmazlık kazanacaksınız. Her dönemin sanatçısı ve yalakası olacaktır.
 
Geçmişte bunun örneklerini çok gördük eğer iktidarı eleştiren sanat yapıyorsanız, mutlaka birileri size ekranda ya da manşetlerde yer verip kültürlü ve sanatçı kişiliğinizi iyice pekiştirip, tabi bu vasıflara sahip olamasanız bile yalakalığı sanatçıya yapıp, sanatını konuşmayıp ama sanatçı üzerinden demokrasi havarisi kesilip, yalandan iktidar olup, ülke yönetip, yıllarca yerinde sayan, sadece sanatçıya özgürlük diye klişe sözlerle insanların saf akıllarını teslim alıp, sanattan anlamadan sanat hayranı gibi rollerle sanatçıyı kukla gibi kullanıp, sonrasında sanatçıya sahip olmayıp, unutup, sefalet halinde ölen sanatçıları, hepimiz biliyoruz. Ölürken bile cenazelerinde, son reytinglerini alıp unutmuşlardır.
 
Ama sanatı yanlış anlamışlar sanatçıya yalakalığa kendilerini öyle kaptırmışlarki, aykırı fikirli bir sanatçıyı gördülermi sanatını konuşmadan yerin dibine batırıyorlar, işte sanata bir bakış.  
 
Bari sanatını eleştirmede sanattan anlıyor sansınlar en azından. Yıllarca ses çıkarmadıkları sanatçılara sadece iktidarın görüşünü benimsedikleri için bir çırpıda silip sanatını hiçe sayabiliyorlar. Sanatçı demek sadece heykel yapıp tiyatro ve sinema oynamaktan ibaret değildir.
 
 Bir ekmek fırınında ekmek pişirmek bile bir ustalık ister. Bir kuyumcu ve bir inşaat işçisi bile sanatını icra etmektedir. Peki bunların destekledikleri bu iktidar için bunca işini yapan esnaf ve sanatkarlar, sınıfına da, yalaka demeye cesaretleri varmı mümkün değil, ama hatırlarsınız oylarını tekmi çiftmi sayalım diye görüş beyan edenler oldu üstü kapalı. Açık açık söyleseler ya, işte nara atmaya fırsat, çıkın haykırın bu memleketin her bireyinin Rey'i haktır, çobanda olsa amelede olsa, insanın mesleği onu yüceltmez yücelik yalnız Hak'kın'dır her bireyin seçme hakkı vardır. Vatandaşlarımızın her bireyinin görüşleri kutsaldır.
 
İnsana galebe etmek isterseniz sözle, fikirle edersiniz vahşiler gibi icbar ile değil. İşte günümüzün demokrat bakışı bin yılın öncesinin zorbalığıyla kendi elitini Aydın, diğerini adam bile sayamayan Romalı zorba gibidir. Memleketin esnaf ve sanatkarlarına da  işmi yapıyor hepsi yağcı diye yürekleri varsa konuşsunlar. Ama ancak üstü kapalı ve iki yüzlü siyaset ve gelinen nokta her şey ortada ne kadar doğru politika uyguladıkları. Siz takiyeyle ancak patinaj yapıyorsunuz ve Ülkeye de zaman kaybettiriyorsunuz.  
 
Halbuki konuşulacak ne çok sorunu var ülkenin, ama popüler kültür herkezi esir almış reklamı olan gündem sizi daha popüler yapıyor, sanıyorsunuz, siyasetçiden popüler olurmu bal gibi oluyor. Çünkü reklam kokan hareketler sizin için manşet demek, orda bile siyasetiniz yok ne acı biz isterdik ki  emekli maaşlarınızın halkın maaşlarıyla neden bu kadar farklı biz halkın vekiliyiz neden halktan ayrılalım trafikte, kanunda, bunları dile getirebilseler  eminim çok daha halkçı  olacaklar ama adını halkçı koymakla maalesef halkçı, Ak koymakla da ak olunamıyor, adı emin olup ta emin olmayan nice insanımız var öyle değil mi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.