hilmisag
Nilgün MEŞE
Nilgün MEŞE
Alan da veren de razı
6 Aralık 2014 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bedelini ödeyen, bedelini alan yani alan da veren de razı. Tabiki iddialı bir giriş fakat sözün güzeli icazındadır.

Lakin bazı akıllara açıklamak gerekirse biz nasılki her işte mastır (Uzman) olmasını seviyorsak bakın bu kelime bilinçli seçilmiştir evet seviyorsak askerlik, ve ulusal güvenlik, hangi işten daha önemsiz bunu tartışmayı bile akla hakaret kabul etmek lazım. Profesyonel silahlı askere karşı olmak ne kadar doğru olabilir.

Söz konusu olan vatan savunması,  böyle bir coğrafyada pencerenin çift taraflı olduğunu tarafgirler için  yine açıklamak gerekiyor, herkesimin tekerrür ile çokça söylediği çok sıcak bir bölgede yaşadığımız tanısı kesin olan bir teşhis, bu demagojiyi dinlemekten bıktık, fakat nasıl olurda amatör silahlı askerlerimizi böyle sıcak bölgelere ulusal güvenlik adınagöndermeyi akla yaklaştırıyoruz bunu anlamak akla hakaret değil de nedir. O yüzden pencerenin diğer tarafından bakıyoruz.

Evet çok doğru çevremizde olağanüstü gelişmeler var ve zaten bu yüzden bu coğrafyada er ve erbaşların mutlaka tecrübeli ve konusunda da uzman olan ve bölgeyi tanıyan askerler olması gerekmez mi? Ama bazıları tersten bakarak safsatayla böyle bir coğrafyada hala olmaz deme zekasızlığını gösteriyorlar.

Uzun soluklu olarak aynı yerde yaşayarak,o bölgede arazi şartlarına hakim ve bölge insanıyla her zaman diyalog halinde olması gereken, kendi insanına yabancı olmayan ve onlarla mesaisi dışında oturup kalkması için tabiki askerlik yaptığı yerde ikamet eden, bölgenin ve silahın uzmanı olan kişiler olmasını kim reddedebilir.

Burada paranın miktarını dahi konuşmaya gerek yok söz konusu olan para değil burada eş zamanlı olarak askerliğin daha uzman kişilerce yapılmasının karara bağlanmasının konusudur ele alınan, fakat bu konuda birileri tarafından bedelli konusunun içine çekilerek yine ziyan edilmektedir. Maalesef ulusal güvenliğin en önemli bir esası olan askerlik gibi kutsal bir görevdir söz konusu olan. Ve bu konuda faydalı ve olumlu fikirleri olan muhalefetin ve herkesin elini taşın altına koyması gerekir.

Siz hayatında silah görmeyen,  silah sesini dahi duymayan gençleri, dağların içinde ateş altına bırakmayı nasıl düşünebiliyorsunuz.Bu  yalnızca terör için değil olası bir sınır çatışması içinde aynı, evet bu konuda yıllardır çok marifetliyiz aslında bir çok kişi işin kolaycılığında. Fakat bu kolaycılık otuzbeşbin insanımıza mal oldu. Bunun yükünü çekecek ve yeni bir yapılanma, işlerine girecek olan milli savunma bakanlığı ve genelkurmaydır.  Yıllardır konuşulmasına rağmen daha yeni karar verilmeside geç ama bir başlangıç diyelim fakat bunun bu iktidara kısmet olmasını da sanırım tesadüfe havale etmemek lazım.

Evet bu yapılanmanın mimarisi maalesef bu hükümete kalmış durumda gibi gözüküyor ve buradan siyaset elde etmek vatanseverlik oluyor ne acı. Yine böylesine ulusal bir güvenlik meselesinde bile siyaset ortak bir akılda birleşemiyor çünkü siyaset yalnızca kendi ellerimde doğrudur diyen bir riya hakim.

Ülke çıkarları ve daha güvenli bir ülke olup, çevresine ordusuyla korku salabilecek bir güce kavuşma çabası bütün partilerin birlikte aynı kararı verebilmesi böyle bir konuda  olmuyorsa daha hangi konuda olabilir, şu an alınan karar bile siyasetin ellerinde yok olup gitmemesi en büyük dileğimiz ama ne yazık ki hepsiyasetin çıkarları bir çok konuda vatan çıkarlarının önüne geçmiştir.

 Allah korusun olası bir savaşta zaten herkesi askere çağırmak bunların sevkiyatı vs. devletin ve genelkurmayın görevidir. Ve bundan kaçmak en ağır suçtur ve bu suçun işlenmesinin cezası bellidir, bundan kimse kaçmaz ve kaçmamalı. Tabiki yıllardır Genelkurmayın bu konuda harekete geçmemesini konuşan pek kimse yok ama bunlarıda açıkça söylemeye kimsenin dili varmıyor şu an yazı yazan bir çok kişi bunu anlayacaktır elinize kalemi aldığınızda şuna değmiş buna değmemiş yaptığımız için maalesef kimse doğruları dahi yazamamaktadır, bu yüzden sorunlarımız hep uzun devam etmektedir.

İşte böyle bir coğrafyada devamlı sıcak bölge olduğu için konusunda uzman vebütün askerlerimizin sat komandoları gibi olmasını kim istemez  ama bu üç aylık acemi birliğinde olacak iş tabiki değildir. Başbakanın açıkladığı gibi bütün para tekrar milli savunma bakanlığına aktarılacaksa o zaman bunları istemek sanırım hakkımız olacaktır.

Ve eminimki bundan sonra ülkemiz teröristler ve düşman için daha fazla korkulu milletimiz için daha güvenli ve huzurlu bir yer olacaktır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.