hilmisag
Nilgün MEŞE
Nilgün MEŞE
Kolay mı adam olmak
6 Haziran 2017 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Buğday şu alem için de, İnsan olmaya en yakın olandır. Buğday Adem'i adam olmaklığı temsil eder, bir şeyin bitmesi için ekilmesi icap eder yani her şey bir tuğumdan meydana gelir gerisi başka mesele tuğum
Bu kimi iter kimi biter, âmâ Buğdayın bizatihi kendisi tuğum çünkü o ilk var olan mevcudattan bir şeyin neslinin devamı için, bir erkeğe birde dişiye ihtiyaç vardır böl şu Buğday tanesini ikiye bir yanı Adem bir yanı Havva, erenler
Derler ki Buğdayın Elif sırrı karnındadır, ne ola bu Elif sırrı Vahdet Elif gibi deriz ya hem arı, hem duru hem bir çokluktan arınmış biz cahiliz bu nedir derseniz, Rabbimin Kun ol dediği yerde mesele noktalanmıştır.
 
Kun ol nokta olur bunu tartışmak Ahmak işidir.
 
İşte o havva yani dişi Ademe ayna olmuş Adem o aynada kendini görüp nefsinin güzelliğine hayran olmuştur o  kadarki nefsinin güzelliği Rabbinin emrini yani kendi hakikatini unutmasına sebep oldu nefsi tabi olancada Cennetten uzağa düştü, Ademin cenneti kendi hakikatidir bu kıssa ne derseniz hissesi kıssa olmaz, olsa da boş laf deriz.
 
Buğday ekmek olur, nefsi doyurur nefsin arzularının remzidir Buğday, her kim ki nefsinin arzularına tabi olurda kendi hakikatini unutur ise Cennetten de kovulur.
 
Şeytan insanı istedikleriyle aldatır, mal tuzağı kurar, suyu altın tas ile verir. Tekke dede olsan, Mekke dede olsan şeytan boş durmayacaktır, gelecek tekkedekini tekkede Mekke’dekini Mekke’de bulacaktır o vazifesini yapacak
Şeytan vazifesini yapacak diye insan vazifesinden gerimi duracak sen geri durdukça o başka yerden saldıracak, sen orayı da tıkayacaksın o başka bir gedik açacak  bal tuzakları döşeyecek yoluna insanla nefsi arasındaki bitmez bir savaş ta ki son nefese erişene kadar bu yol sırattan ince kılıçtan keskince meydanlardaki cenk ney ki insanın için de verdiği savaşın yanın da ateşler de yakar sularda boğar. En büyük düşman nefsimizdir. Burası hakikat meydanı bu meydanda bir karıncanın fili kaldırıp yerlere çaldığını gördük.
 
Bunlar sırdır, Hakketmeyene ifşa etmek kişiye kötülüktür, neden Atalarımız süt çocuğuna bulgur verilmez dişin kırılır, Aşksız kişi  hayvan olur. İşte Buğdayın ortasındaki Elif toprağa düşen de ulu bir ekinliğe dönüşür nasıl ki Ademle Havva Anamızdan ulu bir insanlık çınarı doğar tam öyle Ademle Havva bir Buğday danesinin iki yarısıdır. Nefsi temsil eden Hz.Adem den sonra ve Hazreti Ademin nefsin den yaratıldı.
 
Demem oki AK Parti Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Buğday gibi her zaman onu temsil eden bir düşünceyle hareket edilir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.