hilmisag
Nilgün MEŞE
Nilgün MEŞE
Güçlü Türkiye ve Dünya barışı için EVET!
27 Şubat 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliği esasen 2007’deki anayasa değişikliğinin tamamlanmasına yöneliktir. 2007’de yapılan anayasa değişikliği çerçevesinde 2017’te seçim yapılmış ve cumhurbaşkanı doğrudan halkın oylarıyla seçilmiştir. Oysa mevcut anayasal sistemin işleyişini cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilmesi mantığına dayalıdır. Bu ise özellikle yürütmede çift bağlılığa neden olmaktadır.

Yapılacak olan yeni değişiklik 2007 koşullarında yapılamayan değişiklikleri tamamlayacak ve çelişkileri ortadan kaldıracaktır.

Mevcut sistemde kuvvetler ayrılığının adı ve kendisi yoktur. Cumhurbaşkanı ise neredeyse sorumsuzdu. Yeni sistemde Meclis denetimi güçlenmektedir. Hükümetin hazırladığı bütçe Meclis onayıyla yürürlüğe girebilir. Bütçenin denetimi de bağımsız Meclisin elindedir.

Yargı sadece bağımsız değil aynı zamanda tarafsız olacaktır. Meclisin başvurusu üzerine Anayasa mahkemesi cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanları yargılayabilecektir.

Cumhurbaşkanının kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi Anayasa Mahkemesinin denetimine tabidir. Ayrıca kararnameler Meclisin çıkardığı kanunlara aykırı olamayacaktır. Cumhurbaşkanı Meclisi çıkardığı kanunu onaylamazsa, Meclis salt çoğunluk ile yasayı aynen kabul edebilir.

Güçlü Türkiye ve Dünya barışı için EVET!

Dünya ve özellikle bölgemiz küresel emperyalizm tarafından yeniden dizayn ediliyor. Konvensiyonel savaş teknikleriyle değil asimetrik savaş teknikleriyle yapıyorlar bu dizaynı. Arap baharı adı altında hükümetleri devirip yeni emperyalizm dalgasına hizmet edecek hükümetler kuruyorlar.

Demokrasi ve insan hakları getireceğiz deyip bölgeyi 100 yıl sürecek mezhep çatışmalarının içine sürülüyorlar. Niyetleri sömürü düzenini devam ettirmek, mazlumları daha da ezmek. Biz bu oyunu 100 yıl önce de gördük. Bu oyunu bozarsa güçlü Türkiye bozar. Dünya 5’ten Büyüktür sesini tüm dünyaya haykıracak olan tarihi boyunca mazlum halkların yanında olmuş be necip milletin evlatlarıdır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.