Milletvekili Mustafa YEL
Milletvekili Mustafa YEL
15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır
13 Temmuz 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bilindiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları, emir komuta zincirinin dışına çıkarak 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı saat 21:00 sularında Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak bir askeri darbe teşebbüsü başlatmış, İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü zapt edilmişti. Ankara’da ise devletin Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi gibi stratejik kurumlarına bombalı saldırılar düzenleyerek her iki şehrimizde de darbeciler kaçırdıkları F-16’larla alçak uçuşlar gerçekleştirmişlerdi.
 
İstanbul ve Ankara’daki TRT binaları işgal edilerek, kendisini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak tanımlayan darbeci çete üyelerinin hazırladığı bildiri zorla okutulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlık ile birlikte çeşitli Belediye binalarına saldırılarda bulunulmuştu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne darbeci çete tarafından kaçırılan F-16 uçaklarından bomba atılmıştı.
 
Ulusal televizyon kanallarından canlı bağlantı ile halkımıza hitap eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu darbe teşebbüsünün TSK içinde küçük bir azınlığın kalkışması olduğunu belirterek, millete, iradesine sahip çıkmak için sokaklarda darbeye direnme çağrısında bulundu ve halkımız darbe kalkışmasını engellemek için sokaklara çıktı. Darbeciler, silahsız bir şekilde sokağa çıkan halkımıza ateş açtı. İstanbul ve Ankara’daki darbe karşıtı protesto ve direniş eylemlerinde 249 vatandaşımız şehit oldu. 1537 vatandaşımız ise yaralandı. 24 Darbeci ölü, 50 Darbeci ise yaralı ele geçirildi.
 
Bugün 1. Yılını doldurduğumuz 15 Temmuz’da, ihanet çetesi olan FETÖ, bir avuç askeriyle yaptığı kalkışma ile, demokrasimize, bağımsızlığımıza ve hatta canımıza kastetmeye çalışmıştır. Ama milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır. Milletimiz, Emniyet Teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihî bir duruş sergilemiştir. Tankların etkisiz hâle getirilmesi başta olmak üzere, asker görünümlü teröristler karşısındaki dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır. Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 70 yaşındaki ihtiyarlara, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri parti, meşrep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin darbeciler karşısında tek vücut olduk. Darbe teşebbüssünde bulanan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız önlerinde arkalarında, sağlarında sollarında onlarca kişi vurularak yaralanmasına, şehit olmasına rağmen sabaha kadar yerlerini terk etmemişlerdir.
 
         15 Temmuz gecesinden itibaren, Türkiye’nin tüm şehirlerinde, meydanlarında, sokaklarında, her partiden, her görüşten, her hayat biçiminden vatandaşlarımız, iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için, aynı duyguyla, aynı heyecanla, aynı kararlılıkla bir araya gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, tüm siyasi partilerin ortak imzasıyla, tek yürek, tek vücut olarak darbe teşebbüsüne karşı millî iradeye sahip çıkılmıştır. Kendisini bu ülkenin bir ferdi, bu milletin bir evladı olarak hisseden herkes, bu darbe girişiminin karşısında yer almıştır. 1960 darbesinde Menderes ve arkadaşlarına, 1980 darbesinde “bir sağdan, bir soldan” anlayışıyla darağaçlarına gönderilen gençlerine sahip çıkamamanın yıllardır acısını yaşayan milletimiz, 15 Temmuz 2016’da bu gidişe ‘dur’ demiştir. Ülkemiz tarihinde ilk defa, bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat millet tarafından engellenmiştir.
Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığın, sadece yazıda, sadece sözde kalmayan, gerektiğinde vatandaşlarının canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.
15 Temmuz darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği bir büyük ders olarak, bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zaman hatırımızdan çıkmayacaktır. 15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak her zaman yerini alacaktır.
 
15 Temmuz günü bir iç savaş çıkartarak ülkemizi bölmek için uygulamaya konulan senaryoyu asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi büyük Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynanan oyunları anlatarak bilinçlendireceğiz. Türk milleti geçmişte de bu ve benzeri hainliklere karşı istiklal mücadelesi vermiş, şehit kanı ile yoğrulan bu toprakları bize emanet etmiştir.
 
Milletimizin, bu üniformalı teröristlerin elindeki silah ve tank namlularının, uçak ve helikopter bombalarının karşısında gösterdiği dik duruş nesiller boyunca takdirle anlatılacaktır. Darbe teşebbüsünün ortaya çıkışı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan çağrıyla birlikte meydanlara, sokaklara çıkan vatandaşlarımızın her birine ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz. Tankların önüne kendini siper edip hedeflerine ulaşmalarını engelleyen, bunun için hayatını riske atan, yaralanan, şehit olan her bir vatandaşımız için ne desek minnettarlığımızı ifade edemeyiz. Sokağa çıkma imkânı bulamayıp da, sabaha kadar evinde duasıyla, yüreğiyle, gözyaşıyla darbecilere buğz eden vatandaşlarımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
 
Son mücadelenin verildiği bu zamanlarda millet olarak bize düşen vazife bir olmak, beraber olmak, sımsıkı kenetlenerek bölünmeye asla müsaade etmemektir. Bizi parçalamak isteyen içteki ve dıştaki bölücülere rağmen dik durduğumuzu her fırsatta gösteren bizler haykırıyoruz. Sonucu ne olursa olsun haklı mücadelemizden vazgeçmeyecek, çıktığımız yoldan geri dönmeyeceğiz.
 
Bölgesindeki ve tüm dünyadaki mağdurların ve mazlumların ümidi olan Türkiye’nin dimdik ayakta durması, bununla kalmayıp sürekli güçlenmesi, 79 milyon vatandaşımızla birlikte, yüzlerce milyon insanın beklentisidir. Ellerini ovuşturarak Türkiye’nin sıkıntıya düşmesini, diz çökmesini, pes etmesini bekleyenleri bugüne kadar sevindirmedik, bundan sonrada sevindirmeyeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim bu milleti, bu ülkeyi ilelebet korusun, muhafaza etsin.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutluyor, başta 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehitlerimizin kederli ailelerine başsağlığı diliyor, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.