Milletvekili Canan KALSIN
Milletvekili Canan KALSIN
Pop kültür....
7 Aralık 2013 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Neredeyse 1 yıldır namehaber.com'da yazıyorum... Zamanın hızla akıp gittiği, gündemin hızla değiştiği ''Pop kültüre'' ait ne varsa aynısının insan algısında yer ettiğini görüyoruz. Pop kültürün bir tezahürü olarak her şeyin hızla tüketildiği bir çağı yaşıyoruz. İnsanlar başkalarının yaşadıklarına acılarına gündemde kaldığı kadar hassasiyet gösterebilmekte ve aynı hızla da unutabilmekte... Bu durum bana hep George Orwell'ın 1984 adlı bilim kurgu romanındaki durumu hatırlatıyor.. Büyük Avrupa'ya savaş açılır, herkes teyakkuza geçmiştir, öfke doludur ve etrafında saldıracak düşman arar, pankartlar asılır. Kısa süre sonra Büyük Avrupa ile barış sağlandığında ise aynı insanlar bu pankartlara hayretle bakar ve kim astı bunları diye söylenir ve homurdanır...

Dış politikada, gündemde maalesef aynı hızla değişmekte ve etrafımıza olan ilgimiz gittikçe sıradanlaşmakta ve unutulmaya yüz tutmakta. Mısır, Suriye her ne kadar güncelliğini nispeten korusa da ilk günkü gibi tepki çekmemekte; Aynı durumu yaşadığımız Irak'ta ve diğer ülkelerde ölen sayısının artmasıyla artık sıradan bir olaymış havasına bürünüyor... Gerçekte bir insanın ölümü ''trajedi'', kalabalıkların ölümü ise ''istatiksel bir veriye'' dönüşmektedir.

Bu son yıllarda; etrafımızda ve İslam coğrafyasında birçok olay yaşandı, gündeme hızla taşındı, haber değeri tüketildi ve unutuldu... Bu ülkelerde yaşanan ''demokrasi hareketleri'' başları götürmekte ama gövdeleri ( eski rejim taraftarlarını ) olduğu gibi barındırarak oluşan değişimlerin, kısmi ve tedricen olduğunu ortaya sermektedir. Zaten Akşamdan - sabaha'da demokrasi alışkanlığı ve refleksi olmayan ülkelere bir gecede ''Demokrasinin'' gelmesinin beklenilmeyeceği de aşikârdır.

Yeni dünya düzeninde; demokrasi = yeni yollar, yeni ulaşım araçları, özel sektörün güvenli bir şekilde iş yapabilmesi anlamını içermektedir. İnsanlar tüketebildiği kadar mutlu ve varlar. O sebeple tüketemeyenlerin doğal bir ayrışma ile ( natural selection)'a yok olmasını talep eder.

Savaşlar hep Ortadoğu'da ve Afrika'dadır. Büyük ve güçlü ülkelerin savaş oyunları, insanların felaketine rağmen burada yaşanmaktadır. İnsanlar hayatını kaybetmekte ama silah tüccarları ve uyuşturucu tacirleri kazanmaktadır. Güçlü olan zayıfı yenmekte; Büyük balık, küçük balığı yer durumuna geçmektedir. Bu sebeple; bu ülkelerde güç her şeydir. Bileği güçlü ve cebi dolu olan aktör haline gelmektedir ama hak , hukuk ve insan haklarından sınıfta kalmaktadır.

Yeni bir yıla girerken umudumuzu koruyarak yine bölgemizdeki insanlar için ''Hak, Hukuk ve İnsan Haklarının önceliği olan bir dünyayı talep etmekteyiz. Bununda yolu; Gelir dağılımı arasında uçurumların olmaması ve insanların ''adaleti'' ta yüreğinde hissetmesi ile olur.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.