Milletvekili Canan KALSIN
Milletvekili Canan KALSIN
Ekonomi Savaşları
13 Temmuz 2013 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Dünyanın globalleşmesi ile sınırlar ortadan kalkarak ülkeler birbirine daha çok yakınlaşıyor. Teknolojinin artarak kullanılması da bu oluşumu hızlandırıyor. Ülkeler uluslararası anlaşmalara imza atarak daha çok ortak noktalar oluşturup, yerel parlamentoların gücü ve görevi azalırken bu güç uluslararası örgütler ve kurumlar aracılığıyla kullanılmaya başlanıyor.

Globaleşmenin yan tesirlerinden biri olarak dünyanın öbür ucundaki bir olay ya da kriz bir uca aynı hızla domino taşı etkisiyle gidebilmekte.Yine yerel değerlerin etkisi azalırken ,tek bir kültürün dayatması ile karşılaşıyor. Tek bir kültürün üstünlüğü pompalanırken , diğer kadim değerler aşağılanıyor ya da yok sayılıyor. Batı kültürünün dayatması ile beyaz ırkın güzel, üstün ve batılı olan herşeyin değerli olduğu bir algı oluşturulmakta. Aslında 16.yy'dan itibaren Batı , Doğu'nun kültürünü  ve zenginliğinin temellerine inmek için tam 4 yüzyıl üzerinde çalışıyor ve bu çalışmalar önce kliselerde başlıyor, o ülkenin dilini öğrenerek ,dinini öğrenerek kliselerdeki din adamları tarafından kesintisiz olarak yapılıyor. Hatta müslümanlıkla ilgili çalışmalar yaparak , hadis kitapları yazmaya  kadar uzanıyor. Bu yüzyılda da ABD'de yayımlanan ''True Quran '' (Gerçek Kuran ) yayınlanmaya kadar varabiliyor. 19.yy dünya en büyük zenginliği ve refahını yaşarken  16.yy itibaren  deniz yollarının keşfi, uzun yola çıka gemiler aracılığla batının doğuya olan iştahı başlıyor...

Bugünde bu iştahın uluslararası örgütler aracılığıyla tezahürünü görüyoruz. Hala doğunun zenginliğine , dinamizmine ve değişim hızına muhtaç. Nufusu azalır ve yaşlanırken , ekonomisi zayıflarken tek iyileştirici reçete yine doğu oluyor...Batı topla , tüfekle değil ekonomisinin araçları ve argümanları ile doğu üzerindeki hakimiyeti kaybetmek istemiyor. Kendi bütün hastalıklarını doğu'ya yansıtıyor. Bütün savaşlarını bu topraklar üzerinde uluslararası şirket ve kuruluşları aracılığıyla yapıyor.Ölmesi gereken varsa bu topraklarda ,o ülkenin malını tüketemeyecekler oluyor.Ekonomik savaşlar yine doğu toprakları üzerinde yapılıyor...Yerli sermayelere ve şirketlere o yüzden tahammülü yok. O ülkede bulunan şirketleri aracılığla yerli sermayeye savaş açıyor. Bizim ülkemizde de Ak Parti iktidarlarına kadar 10 yılda bir yaşanan askeri ve ekonomik darbelerin arkasında işte bu yerli sermayeye karşı yürütülen savaşlar var. 28 Şubat post modern bir askeri darbe olmakla beraber aslında gelişmeye başlamış ve kendi sermayesi ile dünyaya gözünü dikmiş yerli sermayenin yok edilmesi amacını taşıyordu. O sebeple ''Yeşil Semaye'' olarak görülen yerli sermaye üzerine kendi ülkesinde, kendi vatandaşları ve devlet  argümanları ile bir savaş başlatıyordu.  Toparlanmaya , ayaklanmaya başlayan yerli sermayenin kafası böyle argümanlarla uçuruluyordu.

Teknoloji ve yeni icatlar, batıdan - doğuya kayıyor. Güç dengeleri de doğu'ya doğru şekil alıyor.

Batı canhıraş bir şekilde bu değişimi durdurmaya çalışyor ,artık batıdan - doğuya tersine beyin göçü başlıyor ve bütün ibreler doğuyu gösteriyor.

O sebeple , bizim ülkemizde de devlet eliyle semirmiş ve yerli sermaneyenin en büyük katili darbelerin yanında oldu. Bügün gezi parkı eylemlerinde açıktan açığa desteği işte budur.

Gezi olaylarını tezgahlayarak Suriye ile ilgili tek yayın yayın yapmamış CNN aracılığıyla 24 saat kesintisiz yayınıyla ekonomik dengeleri ülkesinin zararına çevirmeye bu kadar gönüllü oluyor.

IMF'ye olan borcu son bulan Türkiye'nin önüne sanal engeller çıkarmaya, ekonomiyi etkilemeyi, daha önce yaptığı gibi yerli sermayeyi batırmayı hedeflemekte ...Sahilde otururken twitter aracılığıyla dünyada kendi iz düşümleri ile birlikte hareket ediyor.

Bugün Mısır'da yaşananlar  da bu ekonomi savaşlarının bir parçasıdır. Aslında Mursi'nin  , mart ayından itibaren gitmesine büyük beyaz efendiler tarafından karar verilmişti. Ölümcül ve affedilmez bir günahı vardı... Mart ayında , IMF ile olan anlaşmayı askıya almıştı...

Bu size de tanıdık geliyor mu?

Bizim bugün yapacağımız tek şey bu global oyunu bozarak ekonomik savaşlardan galip olarak çıkmak olmalı... Bunun için oluşturulan sis perdesi, yalan haber ve ortamlardan sıyrılarak ekonomini çarklarını tıkamaya , taş koymaya çalışanlarına inat  iki elle yerli sermayeye sarılmak ve talepleri ertelememek gerekiyor....

Oyunları açığa çıkmıştır. Afişe olmuşlardır. Çanak - çömlekle başlayan oyunları ,çocuk oyunlarındaki gibi gizlendiği yerden çıkarak''Çanak- çömlekleri patlamıştır''.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.