Milletvekili Canan KALSIN
Milletvekili Canan KALSIN
21.YY İnternet, Sosyal Paylaşım Siteleri ve Güvenlik...
3 Temmuz 2013 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

21.YY'ın en önemli keşiflerden biri internet. Dünyayı yakınımıza getirirken bizi de dünyaya bağlıyor. İlaç normal dozda alınırsa şifa, dozundan fazla olursa nasıl zehre dönüşüyorsa; İnternette nasıl kullanıldığına bağlı olarak yarar ya da zarar oluşturuyor...

Çocukların ve gençlerin dünyayı keşfetmesi için araç olurken diğer taraftan denetimsiz kullanılması ciddi güvenlik açıkları oluşturuyor. Amerika'da 14 yaşına kadar denetimsiz internet kullanılamazken biz de maalesef bu kurallar zararlı sonuçları görüldükten  sonra oluşturuluyor. Medya okur- yazarlığı tartışılırken , internet okur- yazarlığı, ebeveynlerin bu konuda eğitimi ve denetimi üzerinde durulmuyor. Bu da birçok güvenlik açığını, çocukların istismarını ortaya çıkarıyor. Çocuklara kimlerle hangi bilgileri, nasıl paylaşacağı ya da asla paylaşmaması gerektiği öğretilmiyor.

Çocuklarımız sokaklarda oynamıyor artık. Mahalle bakkalına ya da bir büyüğe emanet edilmiyorlar. Evlerde önlerinde açık bilgisayar ekranından dünyaya yaklaşırken ailesinden, sokağından ve kültüründen kopup gidiyor. Onları koruması , kollaması gereken büyükleri olmadan oradan oraya savrulup duruyorlar.

  Ellerinde akıllı telefonları ve o telefonlar üzerinden yeni icat bir dille mesajlaşıyor, sevinç ve üzüntülerini daha önceden yazılmış, çizilmiş , dizayn edilmiş sembollerle ifade ediyorlar. İletişim diyince ilk akıllarına gelen internet kullanımı olan çocuklarımızı ailesinden kopararak dünyaya bağlıyoruz. Çocukluklarını yaşamaması için yeni yeni sınavlar icat ediyoruz. Başarılı olmaları için her türlü imkanı sunuyoruz ama onlara kimse ''İyi İnsan olması'' gerektiğini söylemiyor, rol modeller ortaya koyamıyor. Çocukluklarını çalıyor, gençliklerini rehin alıyoruz. Sadece bir kere çocuk ve genç olduklarını hep birlikte unutuyoruz. Asosyal, çevresine ve ailesine gittikçe yabancılaşana ve bir yaban haline dönüşen çocuklarımızı sosyal paylaşım sitelerinde ve internet ortamında bir başına , yapayalnız bırakıyoruz.

  Her insanın illaki bir şeyi iyi yaptığını, asıl olanın o iyi yaptığı şeyi bulmak, çıkarmak olması gerekirken, istemedikleri kalıplara sokuyoruz. Hep bir gelecek endişesi ve ne olacak korkusunu onlara armağan ederek.

İyiliği, iyi insan olmayı, paylaşmayı unutuyoruz. En yakın arkadaşını rakip olarak gören ve ders notlarını paylaşmayan çocuklar yetiştiriyoruz. Bir müzik aletini, bir dili iyi konuşan, mutlu ve sakin çocuklar yerine ;yarış atı haline getirdiğimiz hafta sonlarını dershanelere , hafta ortasını özel derslere böldüğümüz , bölünmüş çocuklar güruhu oluşturuyoruz ve onları daha da yanlızlaştırıp, sosyal paylaşım sitelerinde herkese açık hale getiriyoruz.

Uluslar özgürlük mü- güvenlik mi dengesini tartışırken biz de bireyin özgürlüğünü ve güvenliğini açık hale getiren internetin faydalarını ve zararlarını tartışmaya yeni yeni başlıyoruz.

21.yy darbelerin bile ''Lideri olmaksızın'' internet üzerinden prova ediyor ve bu provalar üzerinden birkaç ülkeye aynı elbiseleri , aynı terzinin elinden çıkan ürünler eliyle giydiriyoruz.

27 Nisan muhtırası , 28 Mayıs Gezi olayları bu nev'i çalışmalar. İnternet üzerinden haberleşen , toplanan birlikte hareket eden gruplar oluşturuluyor. İşte bu yüzyılda basına kısıtlama getirmek başka bir yan etkiyi ortaya çıkarıyor ; Haber vermezseniz , haber yaparım mantığıyla yalan - dolan haberlere zemin hazırlanmasını. Bu da demek oluyor ki biz 21.yy araçlarına hazır değiliz.

Dış politikanın bile artık basın üzerinden yapıldığı bir çağda yeni argümanlar ortaya koymak lazım. İşletim sistemleri ve yazılımları tamamiyle yabancı olan ve bütün güvenlik açıklarını orata çıkaran sistemler kullanıyoruz. Ne kadar internete bağlıysak o kadar bağımlı hale geliyoruz. George Orwell'ın 1984 romanındaki gibi ''Big Brother '' bizi gözlüyor her şeyi kayda alıyor ve arşivliyor. Ve hepimiz ne kadar teknolojik araçlar kullanırsak o kadar IP numası haline geliyoruz. Bilgisayarlar gibi hepimizin IP'leri oluyor.

Blackberry'lerin güvenlik açığı doğurması ,izlenemiyor olmasından ortaya çıkmıştı hatırlarsanız.

Son 2 yıldır  ülkemizin etrafımızda ''Lideri olmayan'' ama sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen, hareket eden sanal darbeler var.

Son gelişmeler ülkelerin güvenliğini hacklenen hükümet siteleri ile , şahısların sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla uğradığı taciz, hakaret ve dolandırıcılık suçları ile bireysel haklarının gasp edildiği bir dönem ortaya çıkarıyor.

Bu yüzyılda kendi yazılımlarımız aracılığıyla ; haberleşme ve paylaşım alanları oluşturmaya mecburuz. Çin bu anlamda önemli bir adım atarak Linux tabanlı yazılımları gerçekleştirmeye başladı bile...

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.