clubfamilia2021
Milletvekili Canan KALSIN
Milletvekili Canan KALSIN
Yapay zeka yolunda
16 Ocak 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Son bir kaç gündür AB'nin robotlara vereceği isim ve robotların insana davranışını sınırlayan Asimov’un romanlarında geçen 3 temel yasa üzerinde konuşuyor…
 
Elektronik insan…
 
Ve bu elektronik insanın, insanlara karşı davranışlarını sınırlayan 3 temel ilke ve bu temel ilklerin referansı olarak Asimov’un kitabından alınması..
 
Robotların AB vatandaşı olması ve vergi vermesini AB tartışa dursun biz meseleye insanlık açısından nasil bir etki yapacağı üzerinde inceleyeceğiz…
 
Bilim kurgu romanlarında ele alınan konuların neredeyse tek tek gerçekleştiğini de görüyoruz…
 
Zaten robotların insanlara olan davranışını sınırlayan 3 madde de İsaac Asimov’un kitabından alınma…
 
Sanal şavaşlar çağına geldiğimiz facebook ve twitter’in bu konuda ilk adımı attığı ve lideri belli olmayan (!) kalkışmalar maliyeti düşük ama karşılığı yüksek kaos ortamını sağlamaktadır.
 
Yarının savaşlarının teknolojik savaşlar olacağı, robotlarında bu savaşta aktif rol alacağı kaçınılmaz olacak…
 
Zaten şeytanın ahdının insanı değiştirmek olduğu akla geldiğinde; yapay zekanın ve insanı klonlamanın önüne geçilmesi insani önem arz etmektedir.
 
İnsanlık tarihinin en büyük göçlerinin yaşandığı, göz yaşının, ölümlerin kanla yazıldığı bir tarihin tanıkları olarak; batının doğu’ya olan bitmez parçalama iştahı ile insanlığın utanç denizinde boğulduğuna tanık oluyoruz…
 
Unutulan/utanılan insanlık yapay zeka ve robotlarla başka bir imtihanla karşı karşıya kalacak…
 
İnsanların rekabetin eşit olmadığı ve daha çok kazanç daha çok savaş adına kıyımına  tarih şahit olacak…
 
Ve şeytanın insanı değiştirme ahdı yapay zeka ve robotlarla mı gerçekleşecek sorusunu da akla getirerek …
 
2012 BM verilerine göre 46 milyon insan şavaşlar, iç karışıklıklar ve laboratuar ortamında üretilen örgütlerin estirdiği terörden dolayı göç ediyor. Suriyeli göçmenlere kapılarını ve gözlerini kapatan dünya AB robotlara vatandaşlığı tartışırken..
 
Teknolojik savaşın yeni mağdurları, yeni bir drama imza atarak daha çok insanlığımızdan uzaklaşacağız..
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.