clubfamilia2021
Milletvekili Canan KALSIN
Milletvekili Canan KALSIN
Aydın bunalımı ya da aydın ahlakı
19 Ocak 2016 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Tanzimattan günümüze TR’nin aydınlarının iç bunalımı, doğu'yu red batı'yı da sorgusuz sualsiz kabulle başlayan süreç devam edegelmektedir.

Serveti fünün edebiyatında da sık sık aydın iç bunalımı dile getirilir. Maalesef batılılaşmayı doğuyu küllen red, batıyı da taklidi boyutta kabule indirgemiş ve eğitimle de pekiştirmiştir.

Cengiz Aytmatov’un romanlarında yer alan mankurtlar gibi kafasına yerleştirilen deri bere güneşte gittikçe kuruyan, kurudukça da emir eri haline gelen tanzimat türevli aydınlar, bedenine uygun olmayan dar kalıplarda tıkıştırıldıkça bunalmakta, kendi ülkesine, kendi memleketine de aynı oranda yabancılaşmaktadır.

Doğu’yu batı kaynaklarından okudukça gittikçe batı oryantilizmine yenik düşmektedir. Doğu’ya batı gözlükleriyle bakar, baktıkça da iç bunalımı, iç bunaltısına dönüşür. Doğulu olmadığını isbat etme kaygısı, Batı'yı anlama kaygısının üstüne çıkar.

Aslında doğuyu bildiği kadar batıyı, batıyı bildiği kadar doğuyu bilmek şansını teper…aslında birinin diğerinin alternatifi olmadığını bilmesi gereken aydın, ne kendini ne de toplumunu aydınlatır…burada da suçlu büyük bir kompleks geliştirdiği halktır. Göbeğini kaşıyan adamlar ülkesidir…şuçludur.. suçlu bulunduğuna göre artık rahattır ve halka dair ne varsa, halk ne taraftaysa aydın öbür tarafa düşer.

Doğuya dair ne varsa kötüdür… bu kadar…

Aşağılama ve ötekileştirme yarışına girer… halkın tercihlerini de, hassasiyetlerini de yok sayar…

Ve hep kendi toplumuna parmak sallar… tehdit eder, aşağılar, devşirildiği ülkelerin yöneticilerine, gazetecilerine şikayet eder…

Olması gereken aydın ahlakından uzaktır… darbeler sonrasında güçlünün yanında yer tutmaya çabalayan aydında, iktidar yanında yer kapma telaşında olan tiptir…

Ortak değerler oluşturulmadığı yakın zamanda suriye politikasına eleştirisel değil, tamamiyle red eden aydın , binlerce ölen çocuktan biri olan aykan bebek için batı tepki gösterene kadar tepkisiz kalmış, sonrasında da adet yerini bulsun diye sesini çıkarmıştır..

Doğu'da ölen çocuklar için yas tutmamıştır… Filistin, Gazze'de yaşanan dramlar üzerine söyleyecek sözü yoktur..ortak ahlak, vicdanın yeri yoktur. senin acın vardır..

Toplum bu aydın tipini red eder, kalbiyle yolunu bulur ve tercihini vicdandan yana kullanır. Kısa ve öz olarak; milletin oğlu okur atomu böler, bizim aydın okur milleti böler..

Maalesef ülkem kendini aydın sananlar ülkesidir…

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.