clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Metin KÜLÜNK
Metin KÜLÜNK
Türkiye - Almanya gerginlikleri
25 Mayıs 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Almanya'da eğitim alanındaki çalışmalarıyla faaliyete başlayan FETÖ taraftarları, medya ve ekonomi alanlarındaki faaliyetleri ve diyalog dernekleriyle çeşitli alanlara yayıldı. FETÖ'yle ilgili tehdit, Almanya'nın devlet raporlarına da yansımış durumdadır.
 
Berlin, Köln, Stuttgart, Ludwigsburg, Böblingen, Karlsruhe, Hannover, Freiburg, Hamburg Mannheim gibi çeşitli kentlerde FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen okullar bulunuyor. Bu okullarla göçmenlerin topluma entegrasyon konusunda kamuoyunun gözünü boyayarak siyasileri etkilemeye çalışıyor. Bu okulların haricinde FETÖ Almanya genelinde 150 kurs, 300 dernek ve 3000 şirketle oldukça etkin durumdadır. Alman hükümeti bu illegal terör örgütünün faaliyetlerine izin vermekte, Türkiye karşıtı eylemlerine destek olmaktadır.
 
Hal böyle iken Türkiye Almanya ilişkilerinde dostane bir yaklaşımdan nasıl söz edilebilir? Alman hükümetinin bu terör örgütüne yönelik destekleri Alman meclisinde de tartışma konusu olmuştur. Hükümetin verdiği destek nedeniyle 17 maddelik bir soru önergesi meclise sunulmuştur. Sözde diyalog adı altında Türkiye aleyhine düşmanca tutum sergileyen bu oluşumlar Alman kamuoyunda da kaygıyla takip edilmektedir. Almanya 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ iltisaklı yapılanmanın adeta bir toplanma noktası olmuştur.
 
Türkiye aleyhtarı bir cepheyi körükleyen Almanya'nın bu tutumu Türk Alman ilişkilerine büyük zararlar vermektedir. Oysa Türkiye ve Almanya geniş pencereden bakıldığında Avrasya adı verilen hinterlandın lider iki ülkesi konumundadır. Türkiye, Avrupa Asya arasında önemli bir köprü görevi görürken Almanya Avrupa Birliği başta olmak üzere bölgenin ekonomik, siyasi liderliğini üstelenmiştir. Akdeniz, Karadeniz’in güvenliği gibi oldukça önemli meseleler Türk Alman çatışması nedeniyle negatif etkilenmektedir. Özellikle Akdeniz’deki zengin enerji kaynakları ve rezervler konusu bölgenin güvensizliği nedeniyle küresel ülkeleri ve güçleri daha rahat hareket eder konuma taşımıştır. Geçmişte Birinci Dünya Savaşı’nda aynı cephede mücadele etmiş bu iki devletin karşıt tutumu bölgenin istikrarını doğrudan tehdit etmekte, bölgeyi adeta başka devletlerin nüfuzuna sokmaktadır. Türkiye- Avrupa arasında yer alan ve zengin enerji kaynakları nedeniyle coğrafi ve stratejik önem arz eden bölgelerin güvenliği tehdit altına girmektedir. Almanya, Türkiye’yi stratejik konumu nedeniyle düşman olarak görmek yerine stratejik bir ortak olarak durumu değerlendirmiş olsa, hiç kuşkusuz Türkiye Almanya bir güç olarak bölgede söz sahibi olabilecektir. 15 Temmuz hain işgal teşebbüsünde bulunup yurtdışına kaçan teröristleri ülkesine kabul edip eylemlerine destek vermek başta olmak üzere siyasi anlamda karşıt duruş Almanya’nın lehine değil aleyhinedir. Almanya’da 3 milyonun üzerinde soydaşımız yaşamakta, ülkeye iktisadi alan başta olmak üzere pek çok konuda önemli faydalarda bulunmaktadır. FETÖ örgütüne verilen destekler ve alan açma faaliyetleri bu ülkede yaşayan soydaşlarımızı da derinden rahatsız etmektedir. Türk Alman ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda oldukça önem taşıyor; bölge için de bir umut olabilecekken bu düşmanca tutumu anlamak mümkün değildir. Almanya bu yanlıştan derhal dönmeli, Türkiye Almanya kavgasından nemalanma peşinde olan küresel güçlere imkan vermemelidir.
 
Neticede bu çatışma bölgede başta sıcak denizler olmak üzere gözü olan ülkeleri sevindirmektedir. Karşılıklı iyi niyet ve dostane davranışlar olması beklenen ve iki ülkenin halkları tarafından da arzu edilen gelişmelerdir. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız aynı davranışı Almanya’dan da beklemek bizim hakkımızdır.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.