cihangilsag
cihanhisag
cihangirust
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Takvaca üstün olmak
25 Şubat 2021 Perşembe / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat Ona sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. Ey Muhammed güzel davrananları müjdele.
Hacc, 37
 
Eylem benlikten arındığı sürece her şey yerli yerine oturur, Rahman bu arşa iner, bu eylem içindedir. Bilinçli eylem, ihlaslı ameldir. Rafine, içine başka duygu ve düşüncenin karışmadığı saf eylemdir.
 
Takva (تقواء) vikaye (وقا) kökünden gelir ve özü korumak, öz bilinçle eylemde bulunmak anlamına gelir. Günah ise içinde yapanın olmadığı, otomatik olandır. Mekaniklik, asıl günah olandır. Bu mekaniklikte nihai hedef olan kendinizdeki öze uyanamaz, bunun farkına dahi varamazsınız.
 
Allah’a ulaşmak neyi ifade eder? Faziletin olmadığı, iç ve dış benlerle örülmüş eylemler, heva ve heves ile yapılan işler, içinde yapanın olmadığı şuurdan gelmeyen işler Allah’a ulaşmaz. Fakat tüm benliklerden arınmış saf eylemleriniz Ona ulaşır. Çünkü öz ile buluşmanın, kendini gerçekleştirmenin sebebi, benliklerden arınma, onlara La (ﻻ) çekme, onlar ile özdeşleşmeme, Allah’ta, merkezde, bütünde fena bulmadır, bütünleşmedir. La (ﻻ), tüm benliklere hayır demekle birlikte kendi öz hakikatinize evet demenin de ifadesidir.
 
Bir şeyleri ret varsa, başka bir şeyi de kabul vardır. Kendinizi hatırlamanız ve kendinizi gerçekleştirmeniz için önünüzdeki bütün benlere La (ﻻ) deme niyetiyle yaşamınıza devam edin. Sizin farkında bile olmadığınız içinizdeki iradenin açığa çıktığını göreceksiniz. Kurban ibadeti de bu manasıyla benliği kurban etmektir. O, bu hayvanları sizin emrinize verdi. Hayvanlar bizim alt benliklerimizdir.
 
“Güzel davrananları müjdele.” neyi anlatır? Beka ve fenadan dolayı benliklerden ve sonunda da kendinden arınmak suretiyle kendini bilme bilincinde, kullukta istikamet ve temkin halini müşahede edenlere müjde ver kurtuluş budur. Hiç kimse kendisi için gizlenmiş müjdeyi bilemez, (Secde, 17) der başka bir ayet, Gizli olan kendi öz hakikatinizdir. 
Her şeyle, içinizdeki benlerle tüm alakanızı keserek merkeze dalış yaparsınız. Gavsların, dalgıçların sırrına vâkıf olursunuz. Varlık sahnenizde kontrolsüz olan, rolleri birbirine karışmış tüm benler ilk defa fark edilmiş olur. Kendi bilinciniz üzerinde yapacağınız terk çalışması kişiliklerden öze geçme, maskelerin çıkartılması, perdelerin kaldırılmasıdır. Kişi ancak bu şekilde içinde bulunduğu hipnozdan çıkabilir. İç ve dış rüyalarınız bu şekilde durur ve o zaman evin sahibinin kendiniz olduğunu ve gelip giden her şeyin misafir olduğunu deneyimleyebilirsiniz.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.