Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Rüya illüzyonu
10 Şubat 2021 Çarşamba / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
İnsan içerideki psikolojik hafızasından bilinçli bir şekilde ayrılmaktadır. Gözünüzdeki tozları, mertekleri kaldıracak olan budur. O zaman daha saf nazarla objektif, yargısız, hükümsüz bakarsınız. Bu hakkın nazarı, ferasetidir.  Müminin nazarından korkun, o Allah’ın nuruyla bakar. Ancak o zaman kendi gerçeğinizi görebilirsiniz. 
 
Hipnozu içinde olduğun imajinasyonların, sahte benlerin  rüyasını değil; olanı ve olmakta olanı objektif olarak görürsünüz. Kendinizi hatırlamanın önündeki en büyük engel imajinasyonlarınızdır. Yani varlık algınızı kendi seviyelerine çeken sahte benlerinizdir.
 
Zihin, kendi algı sınırında tanımladığı değer yargılarıyla bakar, o yüzden olanı göremez, kendini yansıtır. Arif ise zihin ötesinden ferasetle bakar ve görür. Yargılamaz, hüküm vermez, sevgi ve şefkatle dönüştürür, bu rahmet ilkesidir. Bütün ariflerin durduğu yer âlemlere rahmet sırrıdır. Korkuyla, öfkeyle, şehvetle, hırsla ve yargıyla hareket ettiğin anda kendi cehennemini oluşturursun.
 
İnsan, egosunun alt benlikleri tarafından her yönden sarılmış bir hipnoz, bir rüya içindedir. Kimisi iyi rüyalar, kimisi de kötü rüyalar görür. 
 
Rüyayı kim görmektedir? Bunu fark etmek, rüya göreni bilmek için iyi veya kötü rüyayla kurulmuş olan tüm bağların tek tek kopartılması lazım. Bu rüya fani, ancak rüyayı görenin bilinmesi ise bâki olanın gelişi olacak. 
 
İnsan ancak tanık olduğunda ve deneyimlediğinde alt benleri kullanabilir, aksi takdirde o benler tarafından kullanılır. Siz Allah için olursanız, Allah size onları kullanma yetkisini verir, yoksa tabi olduğunuz benlerin kanunları sizi kullanır. Demek ki, ancak faniler bâki olanı gösterir. Her şeyin fani olduğunu bilen ancak bâkidir. O yüzden bâkiyi aramakla değil; her şeyin fani olduğunu fark etmekle başlamak gerekir. Bu fark eden bâkinin tâ kendisidir.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.