Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Daima namazda olursan ruhunu inşa edebilirsin
21 Mayıs 2020 Perşembe / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Namaz, yani salat bağ kurmaktır. Neyle bağ kurarız? En derindeki hislerimiz ile bağ kurarız. Dua özünden yükselir. Kemaldeki dua özündeki hakikati deneyimlemektir. Duadan murad kendini bilmektedir. 
 
Varlığın sende kendini pratize etmesinin adıdır. İnsanın adıdır namaz. Varlığın kendini sende sembolize etdiği, serimlendiği manadır namaz.
  
Salatın etimolojisinde bel kemiği, omurga manası da vardır. Minarenin içindeki merdiven gibidir insandaki omurga kundalini. Yani enerji (iman-kudret) oradan yukarı şerefeye yani başa çıkar. Orada ezanı okur. Zaten mürşidin sohbet makamı da orasıdır. Tepe noktası. Onun için miraç yoludur.
 
Namazın kabul olmasının yani hayatın istikamet üzere gitmesinin kaçınılmaz sonu mutmain olmak, mutlu olmaktır. Tohum meyveye gebedir. Tek şey koordinatı belirlemek ki onun içindir ilim, namaz, hizmet.
  
Mutluluk en büyük ibadettir. Huzur ve huşu halidir. Varlık okumanızda sistemin yerine oturması neticesinde açığa çıkan eylemdir. Zihinsel, yani nefsi dinginliğin sonu doğru namazdır. Anne rahmine yapışan zigotun büyümesi nasıl biyolojik bir şaheser olarak hayatına devam ediyorsa Muhammed'in (a.s.m) eczanesine yapışan ve oradan beslenen kişi yani daima namazda olan kişi ruhunu inşa edebilir. İşte Hz. Ali bu eylemde en zirvededir. 
 
Namazla yani hakikatle bağlantıya geçen kişi Allah bilincinin inşasında ilk safta olundır.
 
Bu farkındalığı ve feraseti yüksek olmak demektir.
 
KUBİLAY AKTAŞ - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.