Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Kendinle Barışıklığın Adıdır Rıza-i İlahi
9 Aralık 2019 Pazartesi / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Kendini Bulmaktır Bu Yolculuk, Keendini Yaşamaktır. Sen kendinle tanışdıysan, buluştuysan Allah senden razıdır.
 
Kendine saygı duymak, kendini bilmektir. Kendine yabancı, kendine düşman isen kimin dostu olabilirsin ki?... Onun için ney'e tel takmaya çalışma. Deliklerini gör. Mağralarını gör, içine gir belki üflenir san.
 
  Dışardan aldıkların farkında olmadan kendinden uzaklaşman, kendine yabancılaşmandır. Elbette bir süreliğine dışardan alacaksın, böyle olması lazım. Ncak İsa (a.s), "İnsan sadece topraktan çıkanlarla beslenmez, fakat Allah'ın kelamıyla, sohbetiyle bir daha acıkmaz" der.
 
  Dişardan aldıkların faydalı kötülüklerdir. Mekr-i İlahi... Allah'ın latif oyunları, kendini bilme adına stratejidir. Allah mbunlarla öğretir. Temel noktada o gösterecek, sen göreceksin şayet uyanıksan yani, gerçekten talipsen... Görmen için gözlerini açman, kedinin fareyi beklediği dikkatle beklemen lazım. Tam şu an da yapabilirsin.
 
  Sana birşey olmasını veya ışık görmeyi, ak sakallı amcayı beklemiyorsun. Dikkatli olmanın, izlemenin seni nasıl rüyadan uyandırdığını ve rüyasızlığı fark ediyorsun.
 
  İlahlara ve dini kurumlara, latif hakikatin kaynağı olarak tapınma.. Böyle yapmak hakikat ile arana aracı koymaktır ki, bu seni, göğsünde saklı olan hazineyi elde etmek için dişarıya göz diken dilenciye benzetir.
 
          BAĞLI OL AMA, BAĞIMLI OLMA
 
          Allah'ın ayetlerini ucuza satmayın
                  Nahl 95
 
  Ve sen en büyük ayetsin. Onu Kalbinle keşfedeceksin. Orası Rahman'ın arşıdır. Şimdi bu arşta kim oturuyor? Kim var orada? Varlığını kişilere, olaylara, kurumlara, binalara, siyasete satma, köleleştirme. Bağlı ol ama, bağımlı olma.
 
  Bu faydalı tuzaklardan bir süre sonra kurtulamazsan, onların gerçekliği senin gerçekliğin olmaya başlar., kendin değil onlar olmaya başlarsın Bu kimlik, bireyselliğin üzerine yapışır ve niteliğin kaybolur. Onlarla savaştıkca onlara güç verir ve daha çok tuzaklarına düşersin. Şeytanla savaşma, sen sadece yüzünü Allah'a, kalbine, merkeze dön. Sen kimseyle savaşmıyorsun, bu senin kendinle olan mücadelen. Onlara gücü veren sensin. Tüm bunlar, senin beslemenle var olur ve onlara yönelmen onları besler. Pozitif yönelme anlaşılır ama negatif yönelme onlarla savaşmandır. O da bir yönelmedir. Sen sadece yönelimini merkeze yap. Onların elleri buraya yetişmez. Ama senin hep orada. Celcelutiye sana çokluk içindeyken onlardan özgürleşmenin yolunu gösterecek.
 
          İbraahim tek başına bir ümmetti.
                  Nahl 120
 
  Dikkat et, tevhidin hakimiyeti insanı tamamıyla kaplar, sıfatlarını Allah'ın sıfatları ile yok eder. Artık insan Allah'ın zatıyla bütünleşmiştir. Bu yüzden Allah'ıjn dostu (halilullah) oldu İbrahim (a.s)
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.