Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Yaklaş! "Ehl-iKurb" Ol...
28 Kasım 2019 Perşembe / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
"Kullarım, beni senden sorarlarsa,
 
          (bilsinler ki) gerçekten ben (onlara çok) yakınım.
          Bana dua edince, dua dua edenlerin duasına (davetine)
          icabet ederim. O halde onlar da bana (benim davetime)
          icabet etsinler ve bana ulaşmayı dilesinler.
          Umulur ki böylece onlar, irşada ulaşırlar! (İrşad olurlar)"
 
  İRŞAD olmak; hakikate ermek, Reşit (Er-Reşid) olmaktır. Aydınlanmış erdemli insan... Dua ise buluşmak, Bütün olmak...
 
  Herkeste mutluluğa yönlendiren bir "iç ses" vardır. Socrates buna 'daimon'der ve Hegel'in "Yazan benim elim değil, 'Geıst'ın eli" dediği o hassas nokta da, yine aynı 'iç ses'le alakalıdır.
 
  Ancak çok gürültü yapan zihin den dolayı, genellikle duyamıyoruz onu! Gerçekten çok küçük, çok dingin, sevgi dolu bir ses! Tamamen sessizliştiğinde, ses daha da netleşiyor. Bazı zamanlarda güçleniyor, bazı zamanlarda unutuyorsun.
 
  İnsan bu iç sese, ana programa döndüğünde; artık etrafında tam anlamı ile ilahi vahyin rüzgarını hisseder. Bu sesi duydukça, onunla diyalog kurdukça, bu ses daha da güçlenir. İnsanı yeni alemlerle tanıştırır... İnsan bu sese, bu ipe sımsıkı sarıldığında "Dilediğimi zatıma seçer ve zatımın sırrı ile öğretirim!" ayetini buradan talim eder. Bu ses ve tam rüku halinde insan; hem burada, hem sonsuzlukta yaşar. İki alem bir olur. Sesi duymanın püf noktası, gitgide daha sessizleşmektir....
 
  Fırsat bulduğunuz an, en az 5-7 veya 9 defa derin nefes alın. Nefesi içinize çekip, ayaklara kadar indiğini, kalbinizinde bu nefesle dolduğunu hissetmeli ve sonra hiçbir şey yapmadan sessizce oturmalısınız.
 
  Bu, giderek daha duyarlı olmanızı sağlar. Daha fazla tat, daha fazla hissediş, daha hassas dokunuş sağlar. Nefes ile daha net görür, daha iyi koku alırsınız. O zaman sesi duymanız kolaylaşır. Bu uygulama, "iç sesi dinleme" ile ilgilidir.
 
  Düşünceler sahtedir. Gerçek olan bilmek değil, görmektir; yaşamakdır. Düşünceler, bilgi yorumudur. Yaşam ise yorum değil, olgunun bizzat kendisidir. "Şimdi"de düşünce yoktur. Ve düşünceyi sıfırlayan nefes, zihnin gürültüsünden kurtulmada her zaman yardımcıdır.
 
  Belli bir amaç, hedef belirlemeden; sonuca değil sürece, izleme'ye odaodaklı olun. O sesi sadece duymaya odaklanın. Bir süre sonra daha derinlerde, daha net duyabileceksiniz. Bu dinleme herhangi bir neden ve amaç taşımamalı! Sadecce saf bir şekilde kulak kesiliyor ve dinliyorsunuz.
 
    O zaman zihin sessizleşir.
    Sesler duyuluyor, ancak zihin yorumlamıyor.
    Hüküm vermiyor!
    Sesle birlikte daha derine, daha derine inin.
    Varlığımız; a'ma, karanlık, derin ve gizemli bir kuyu...
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.