Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
“Şems-i Ezelî” ile Tanış!
26 Aralık 2018 Çarşamba / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
ŞEMS, güneş demektir. Rüyâda Güneş’i görmek kaynağı, yâni Allâh’ı; Ay’ı görmek ise Hz. Muhammed’i (a.s.m.), yâni “sevgi”yi görmek anlamına gelir.
 
“Yemîn olsun Güneş’e ve onun aydınlığına!” Şems Sûresi 1
 
Güneş ilk ışıdığında ona bakmak müthiş uyandırıcıdır. Dışarıda gördüğümüz Güneş sembolünün aynısını, ‘üçüncü göz’ aracılığı ile bilinçte görebiliriz. Zâten dışarıdaki Güneş, içerideki güneşin sembolüdür. İçerideki de hakîkatidir. İşin mârifeti ise, ikisini bir görmekte saklıdır... Güneş; kaynağı, “Hayy”âtı, ‘bir ve bütün olma’yı, yâni “Vahdet”i temsîl eder. Örneğin Hollanda gibi Güneş’i az gören ülkelerde, insanların çok daha fazla depresyona girdiği tespît edilmiştir. Güneş, zâtın temsîlidir ve hayatla eş anlamlıdır. Varlığın azâ me ti ni, büyüklüğünü ve ilminin sonsuzluğunu gösterir. Tüm gezegenlerin (sıfatlar) ve dünyâmızın (nefsin) merkezidir. Dışta olanın aynısı içeride de vardır. Yer ve gök birbirine bağlıdır. Bir de içimizde güneşimiz var ki; onu bir görebilirsek, o za man tüm yaşantı birdenbire değişir!
 
Dışarıya bağımlılık ve tükenmişlik hissi gider! İç göz ile güneşi görmek; “bitmeyen varlığın bitmeyen kaynağı”na dokunmak gibidir! Artık dışarıdaki her şey, sâdece iç güneşin gölgesi olur. Âlem dediğimiz, aslında iç güneşin gölgesidir. Bu güneş; aydınlanma, şuur, bilinç güneşidir. Ve bu, Güneş’ten daha parlak bir güneştir! “Alîm” ve “Azîm” esmâlarına bakar. “El Alîm”; ilim özelliği, yâni mevcut tüm âlemlerin hakîkat bilgisi niteliğiyle her şeyin kaynağını, her yönü ve her boyutu ile bilendir! “El Azîm” ise; hiçbir şeyin, açığa çıkmış tüm vâroluş nitelikleri ile onun azâmetini, büyüklüğünü kavrayamayacağı, o tükenmez muhteşem büyüklüktür.
 
“Dış koşullar ancak bilinç bilinmediğinde değerlidir.  Yoksa dünya ve içindekilerin, Allâh katında bir sinek kanadı kadar değeri yoktur.” Hadîs
 
“Dünya ve içindekilerin,  Allâh katında bir sinek kanadı kadar değeri yoktur.” Hadîs İç güneşi gördüğümüzde, dışarıdaki her şey önemini yitirir. O zaman zindanlar saray olur; iç saray bulunmuştur... Dilenci olan zihin, bu noktada zekâsı ve sezgisi ile zengin olur. İç zenginlik (cennet) bulunmuştur. Başarı, mutluluk, bolluk ve bereketse bu zenginliğin bir yan ürünüdür. İnsan burada “El Mecîd” esmâsını görür. İçeriden açığa çıkan bu muhteşem yaratım (doğum) ile Allâh’ın şanının yüceliğini, büyüklüğünü seyreder. İçindeki “orijin ben”i bulmak gibidir bu deneyim. Kişi bu noktada “Samed” esmâsına mazhâr olur. Asıl hazîne olan ‘ballar balı’ bulunmuştur. Bu kıymetli noktada, dışsal hiçbir şeye ihtiyâcı kalmaz artık insanın! Asıl kaynak onunladır ve kişi bilir ki; O hep kendisiyle... O hiçbir zaman tüketilemez. Ne yaparsanız yapın, ‘sevgi’den, ‘aşk’tan kurtulamazsınız. O sizi, her şeyinizle kuşatmıştır...
 
 “GÜNEŞ UYGULAMASI”
 
“Kaf, Hâ, Yâ, Ayn, Sad, Hâ, Mîm, Ayn, Sîn, Kaf nurlu harfleri” ile, “Kün Fe Yekûn!” emri ile “Bismillâhirrahmânirrahîm” deyin. Sabahın erken saatlerinde Güneş doğmak üzere iken veyâ günbatımında Güneş’e bakabilirsiniz. Tepede iken bakmak gözlere zarar verir. Güneş doğarken, daha ilk ışımalarını gösteriyorken ona bakın ve çekebildiğiniz kadar Güneş’i içinize çekin. “Allâh” esmâsını söyleyin ve “Allâh” esmâsının dış dünyadaki sembolü olan, Kur’an’da parlayışına yemîn edilen Güneş, içinize aksın. Güneş’in sizin içinizde olduğunu hissedin, Güneş olun! Tüm katmanlarınızı ona açın ve enerjisi ile yıkanın. “Şems-i Ezelî” sizi yıkasın; bu, “El Kuddûs” esmâsıdır. Bitmeyen iç güneşi doğursun; bu, “El Alîm” esmâsıdır. Ve dışarıdaki Güneş de hiç bitmesin, yeni güneşler doğursun. Güneş’in, ışırken “Zâhîr” esmâsı ile esmâlarınızı bilinir, hissedilir ve yaşanır niteliği ile açığa çıkardığını; gün batımında ise “Bâtın” esmâsı ile gaybî hakîkatlere doğru size yol buldurduğunu anımsayın. Güneşle Güneş olduktan sonra şimdi gözlerinizi kapayın ve iç gözünüzle içinizdeki güneşi görmeye çalışın. Onu gördüğünüz noktada artık dışarıdaki Güneş’in içeride olduğunu görecek ve “Es Samed”, “El Aliyy”, “El Kerîm”, “El Kuddûs” esmâlarını ‘oku’yacaksınız.
 
“Güneş’in ışığı üstüne düşen kişi, pisliklerden bir ziyan görmez; üstelik o ışık onun pisliklerini harâreti ile kurutur, yakacak hâline getirir. Zaman gelir o pislik tezek hâline gelir, Güneş’ten aldığı ışıkları saçarak yanar; hamamın kapısını, duvarını ısıtır. Hayvan pisliği iğrenç, pis bir şeydi, pis kokardı. Şimdi Güneş ile kurudu, süslendi, güzelleşti. Güneş nasıl oldu da onu böyle büyüledi, bu hâle soktu? Güneş yeryüzünün midesini ısıttı da, böylece yeryüzüne düşen pislikler kurudu.” Hz. Mevlânâ
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.