hilmisol
hilmisag
hilmiust
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Hz. İnsan, Hz. Muhammed (a.s), İsm-i Azam
15 Aralık 2017 Cuma / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Mutlak varlık, Hz. İnsan üstünden alemleri var kılıyor. Hz. İnsan`ın yani, Muhammed (a.s) manasının yüceliği burada aşikar oluyor.
 
Sen olmasaydın, Ey Muhammed (a.s) alemleri yaratmazdım. Bu noktada mutlak varlık, varoluş düzleminde Hz. Muhammed (a.s) ile iş görüyor.
 
En büyük Adem Muhammed`dir (a.s) çünkü o, İsmi Azam`a mazhardı. (Celcelutiye)
 
Zaten hep öyleydi. Yazan, oynayan üstünden yazıyor. Oynayan, oyun içinde yazılanı ve yazdığını okuyor. Bu bilincin sezgisi ve içsel örgüsüyle nice yetenekler, istidatlar çiçek açıyor. İşte güzellik, El Bediu, bunları seyretmektir. Dikkat edin, kendinden kendine olan Mutlak Şuur`un işlerini seyrediyorsunuz, ayetlerini bu anlamıyla okuyorsunuz. Dışarıda konuştuklarınızın bile Allah`ın tecellisi ile olduğunu anlıyorsunuz. Bu bilinç içinde ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok. Müdahaleye gerek yok.
 
Elbette şu an için zihin buna karşı gelebilir. Çünkü zihni anlayış, deneyimsel idrakin ve keşfin yerini tutamaz ve deneyim - dönüşüm olmadan bilinemez.
 
Arif anı seyreyler,
 
Görelim Mevla neyler,
 
Neylerse güzel eyler.
 
İzlemeyi pasiflik olarak düşünebilirsiniz. Ancak zihin ötesi dünyada bunun pasiflik değil, aksine dinamiklik olduğunu görürsünüz. Zihin iki boyutlu iken, bilinç sonsuz boyutludur. Ve bilinçteki küçük bir hareket, fiziki realitenin değişimi için yeterlidir.
 
Mü`minin niyeti, amelinden hayırlıdır. ( Hadis-i Şerif )
 
İnsan, Allah`ın elinde hem bir kalem, hem de tutan el gibidir. Kainatta bir kağıttır. Biz ya kalemi biliriz ya yazan eli… Ancak ikisinin bir olduğunu bilemeyiz; çünkü zihindeyiz.
 
Celcelutiye bilinci insanı bu boyuta yükselttiği için yazan ve yazılanın birliğinin cennet olduğunu söyler. Ham bilinci (nefis), nefs-i kamileye yükseltir.
 
Kadim bilgeliğin seramonileri, temrinleri, ritüelleri tamamıyla bu noktayı hedef alır. Bu Allah`ın razı olduğu bir makamdır. İradenizi, ilmin nuru ile yani kudreti ölçüsünde yönlendirebilirsiniz. Ve bu ilim ve iradeyle beden (kainat) tarlasında açılım yaparsınız. Demek ki, bedenin tarla; iraden çiftçi ki, tohumları ekiyor. Tohum ise bilinç oluyor.
 
Peki güzellik, Celcelutiye nerede?
 
Bunları seyretmek, hepsinin organik bütünlüğünü Mutlak Şuurun içinde okumaktır. Güzellik; tohumları seçmek, onları ekmek, meyvesini yemek ve o tat ile yeni boyutları keşfetmektir. Hepsi büyük bir lezzet (Lezzet-i Ruhaniye ). Kainat kataloğunu örnek olarak seçiyorsunuz. Dışa vurumunuz olan kainat sergisi sizi içe yöneltiyor ve seçiyorsunuz. Seçtiğiniz anda ekiliyor. Onay vermeniz yeterli ve bu toprakta hiçbir şey israf edilmiyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.