Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Beden, Zihin ve Ruh Dengesi
28 Kasım 2017 Salı / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Beden ve zihin bir olduğunu anlarsan ruhuna yol bulabilirsin. Ruh eşin, bu birliktelik halindir. Bu birliktelik ile her şeyle eş olursun. Evren, senin ruh eşindir. Kendini bulursan, kendin dahil her şeyi, O`nun özünün izdüşümü olarak görürsün.
 
Zihin düşüncelerindir. Beden ise düşüncelerine göre şekil alır. Düşüncelerin bedeni etkiler, hem de nasıl! Ne düşünürsen o olursun. Eşler nasıl zamanla birbirine benzer, bilirsin. Düşünceler ve bedende madalyonun iki yüzü gibidir. Düşüncelerin  eterik bedenin, duyguların ise astral bedenindir. Yediklerin bedenini, bedenin düşüncelerini, düşüncelerin duygularını, duyguların da zihnini, zihnin ise yaşamını etkiler. Bunların hepsi senin farklı mertebelerdeki isimlerindir.
 
Sen en üst mertebede nesin? Üst boyut, alt boyutu etkiler ve en üst boyutta ne var? Bunlar bilgi olarak bilirsin ama yetmez. Görmen, deneyimlemen lazım. “Ey iman edenler, iman edin” menziline girmen ve tecrübe etmen gerekir.
 
Aslımızı, yuvamızı, ab-ı hayatı, dirilmeyi ve ölümsüzlük suyun arıyoruz. İşte bunun çeşmesi nefsin ise bu çeşme aracılığıyla akan su ruhundur. Bu suyu içmek ise dirilmektir.
 
Suyun bu çeşme (nefis-nefes) ile geldiğini anlarsan suyu içmiş olursun. Çeşme ve akan su birdir. Bunu bilen suyu içti. Bunu bilmek öyle bir simyadır ki bilen bilir, bilmeyen ise bilmez. Yapacak bir şey yok. Onun için çeşmeyi kırma. Yoksa su akmaz. Nefsini öldürme, ruhu bulamazsın. Tohumu yok sayar, onu kırarsanız o zaman içindeki meyveyi de kaybedersin. Çamur kötü, meyve iyi deriz fakat bu çamur olmadan meyve olur mu ?
 
Ruh iyi, nefis kötü dersin. Kötü olan nefsinde takılı kalmak, oradaki ruhu görememektir. Bir şeyin kendisi tek başına kötü veya iyi olamaz. Her şeyi belirleyen, ona karşı tavrın ve tutumundur.
 
Ateş veya bıçak, iyi midir, kötü mü? Para iyi midir, kötü mü? Eşin iyi mi, kötü mü? Hayat iyi mi, kötü mü? Bunun cevabı nasıl kullanıldığına, onunla ne yaptığına ve hangi merteben baktığına bağlıdır. Hangi bilinçte onunla ne yaptığına bağlı olarak sonuç değişecektir. Ve aslı ile bakarsan her şeyin senin tavrına, tutumuna bağlı olduğunu görürsün.
 
Değerli veya değersiz ayrımı, yaratılanlar arasında ve onlara göredir. Yaratanın katındaysa sadece yaratılan vardır. İnsanlar nefislerine hoş gelen şeyler için iyi, güzel; gelmeyen şeyler için de kötü ve çirkin ifadesini kullanırlar. Gerçeği bilen kişi için ise yaratılmışlar arasında kesinlikle ayrım yoktur, her yaratılan değerlidir.
 
“İnsan, haddi zatında ilahi bir iş evidir. Hakk`ın zatı daima tecelli eder ve hakikat kula iner. Onun inişi, şekilsiz ve renksiz olduğu gibi kendisi de öyledir. Ancak Hak Teala tecelliyi insan rengine, itikadına, içine ve düşüncesine uygun olarak çeşit, renk ve suret bakımından farklı yaratır. Bunları yapmaktan maksat, Hakk`ın tekvin sıfatının tecellisi beyanıdır.” ( M. İbn-i Arabi )
 
Her kim Hak Teala hakkında bir kelam etse, ona bir şekil, bir suret vermiş olur. İbadet dahi etse, o suret verdiği şekle ibadet eder; o da Allahu Teala`nın kendisidir, başkası değil. Hak Teala kulun tasavvuruna, itikadına ve anlayışına göre kalp aynasında yüz göstermiştir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Selver Akbaş 30 Kasım 2017
Bilmiyorum hiç bir şey içimdeki gurbeti teselli etmeye yetmedi
Pınar önalan 29 Kasım 2017
En son yirmi kasımdaki programınızı dinlemiştim..Bunlar müthiş buluşlar.. En hoşuma gidenlerden biri de hep bugüne kadar nefsinizi öldürün öğüdü verilirdi ama siz nefsinizi öldürmeyin ki hakikati bulasınız demişsiniz.yani nefs ruh ile harmanlanacak..mesele bütünü görebilmekmiş geçte olsa idrak ettim..narında hoşnurunda çünkü ikisi ayrı gayrı değil ki..nar da o güzel nurda.. Kaleminize sağlık..kanallarımızın açılmasına vesile oluyorsunuz..teşekkür ederim..