hilmisol
hilmisag
hilmiust
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Allah'ın zikri ile Allah'ı an, Rahmani Nefese Doğ
24 Ağustos 2017 Perşembe / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Süt, su cinsindendir ve ilmi temsil eder. Toprak, Hafiz esmasıdır, her şeyin kaydını tutar. Rüzgarın sulara üflediği diriltici nefha, sudaki ilmi toprağa taşır, yine aynı rüzgarlar toprakta bitkileri birbiriyle aşılar. Ey can, biz Rahman`ın nefesini yeriz, içeriz, soluruz, görürüz, duyarız. Hepsi tek nefesin yoğunlaşmış halleridir.
 
Hava, su topraktan oluşan insan dahi nefesinden çıkan kelimelerle gönül semasına kanat açar. Zümrüd-ü Anka`yı uçuran dahi Rahmani nefestir.
 
Sesler, sözler, kokular, Rahmani nefesten doğdu. Sura üflenen bu nefes, nice zikirleri, kelimeleri baki kıldı da kurtuluşa vesile oldu. Yusuf güzelliğinin kokusunu taşıyan Rahmani nefes, babasının basiretini açtı. Süleyman, hikmet ve şuur rüzgarları ile cinlere ve şeytanlara hükmetti. Bilinç dehlizlerine üflenen nefesle hepsi hizmetini bildi.
 
Öldüren ve dirilten Rahmani nefesle, dalgadan okyanusa, okyanustan dalgaya, kendinden kendini seyrediyor. Dünya alınıp verilen nefesten ibarettir. Cenab-ı Peygamber, “ Dünya bir andan ibarettir” buyurdu. Fikirler, zikirler, şükürler hava zerrelerine bindi, bizi canlandırdı ve diriltti.
 
Rahman`dan her daim üflenen temiz nefesler, gönül kuşunu, dünya hapsinden kurtarmak için kalp semasına iner. Zikir üzere olan temiz sözlerle buluşan temiz nefes, bizi ruh semasına yüceltir. Rahman`ın nefesinden olan kelamlar, ahirette bize cömertçe geri döner. “Allah cömerttir” ayeti, alemlere rahmet Mustafa`yı doğurur. Onun her nefesi miraçtır, her nefesi yeni bir hayret kapısı. Her menzildeki hayreti tövbesi, tövbesi ise yeni bir hayretiydi. Nefes olan miracında hayret ve hayran oluyor, hamd ile teşbih ediyordu.
 
Nefesi soluyanların hepsi bir değildir; kimisi kış, kimisi yaz, kimisi bahar gibidir. Rahman`dan sana bahar gelir, senden ona ise kış veya yaz. Sen bahar ipine yapış. Bahar rüzgarının yağmuru canına can katar. Nitekim Hz. Gaybi`nin dediği gibi: “Pak nefesler bahar gibidir, yapraklarında ve filizlerinde hayat vardır, can bağışlar.”
 
Rahmani nefes, Ad kavmine azap rüzgarları olur, müminlere ise rahmet, hayat bahşeder, emniyet verir. İsa, bu nefesle buluştu, ölüleri diriltti. Nemrut, bu nefesle buluştu, cehennemin alevini azdırdı.
 
Zerekiya`nın nefesi Cebrail oldu. Cebrail, o nefesi Meryem`e üfledi, oradan ruh  İsa`sı doğdu. Aşıklara her nefeste bir can bağışlanır, bir can alınır.
 
Dilini onun zikrine, kalbini onun haline, bedenini ise onun evrenine alıştırma lazım ki o zaman O`nun nefesi senin nefesin olsun, kutlu ve tesirli bir hale gelsin.
 
Çirkin nefesler soğan sarımsak gibi kokar ki bunlar hırs, şehvet ve kibir kokusudur. Sen yemin edersin, “Ben bunları yemedin” diye. O nefesler semaya yükselmez, o koku yüzünden dualar ret olur. Eğer senin ağzın kokuyorsa git, ağzı kokmayan kardeşinden kendin için dua iste.
 
Allah, Adem`e ruhundan üfledi. Adem toprak olan bedenden ayrılsa, yalnız Allah nefesi kalır. Sen bu beden olmayınca ne olduğunu bil. Bedenler, kelimeler, suretler, Rahmani nefesten kokarlar, onları var kılan da yok eden de O`dur. Bu nefes, Rahman`ın kendisidir. “Can kulağı ile dinle ki Allah dilediğini yapar” ayetinin manasını bil. Aşık, bu nefesi alınca kımıldamaya başlar, tıpkı rüzgarın işvesiyle tohumun yokluktan yokluktan başını yeşilliklere kaldırması gibi. Meni bile bu nefesle olursa güneş yüzlü Yusufların kokusu cihanı sarar.
 
“Rahmetinin önünde müjdeci olarak rüzgarları gönderen 0`dur. O rüzgarlar, yağmur yüklü bulutları yüklenince, onu kurak bir memlekete gönderir, sonra onunla yağmur yağdırır ve onunla her çeşit ürünü yetiştiririz. İşte Biz, ölüleri de böyle diriltiriz. Gerekir ki düşünür, ibret alırsınız.” (Araf,57)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.