clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Sıkışma sahaları ve çıkış yolları
27 Mart 2017 Pazartesi / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
İnsan hiç bir şey olduğunu açık bir biçimde deneyimlediğinde; ancak bir şey olabilir. Bilmen gereken tek bir şey var o da öz ben. Kendindeki öz olan hakikatine uyandığında, içinde bulunduğun  her durum artık senin için çıkış aynı zamanda çıkış yoludur.
 
Cehalet (kendini bilmeme) cehennemdir. Bilinç (kendine uyanma) ise cennettir. İkilik - bölünme -merkezden kayma halidir. Bunun neticesi ise cehennemdir.
 
Hakikat tek ve bütünlüklü olandır. Kur'an-ı Kerim insanı ve başına gelecek tüm olasılıkları anlatır ki dikkat et! Son surede  İhlas Suresidir. Tekliği ve bütünlüğü anlatır. Kendini bilme ve uyanma tekamül sürecinin varacağı nihai noktada bu Ahadiyet makamıdır. İşaret edilen mana, yaşamın tümünün sonuç değil, süreç olduğudur. Yokluktan varlığa, varlıktan yokluğa olan İlahi döngünün şahidi olduğundur.
 
Ancak insan birçok benleri içinde bölünmüş,  dağılmış durumdadır. Varlığındaki ana merkezler denge üzere ve tek merkeze bağlı değil, kendi başlarına tam bir uyumsuzluk üzere işliyorsa bu durumda kişi kendi cehennemini  inşaa ediyor demektir. Kabe ile temsil edilen merkez olmadan yapılan tavafın enerjisi ancak çeperi doğurur ve çepere vurgu ile insan ancak çeperi besler. Tavaf çeperdir, merkez ise Kabedir.  Çeperden merkeze ve merkezden de şuura (öze) seyir halindeyiz.
 
Seyir halinde ilerlediğin yolda seni kendi merkezinden yani;  öz şuurdan saptıran  bir çok faktör vardır. Bunlar bir bakıma merkezi hatırlatan işaretler olarakta görülebilir; ama bunları merkezi işaret eden durumlar olarak görmek şimdinin farkındalığına uyanmış ve aydınlanmış bir zihin için geçerlidir. Sıkıştığın yer neresi ise keskin bir nazar ve feraset ile bakarsan aynı zamanda sıçrama yaşayacağın, kendi üst benlerin ile tanışacağın yerdir. İnsanın bunlara karşı uyanık olması ancak bunları bilmesi ,farkına varması ile mümkün. Seni bu nazardan uzaklaştıran şey negatif benlerindir. Neyi çok beslerse sen artık o olursun. Bu negatif benlere iltifat, itibar etmemek ve onları beslememek ancak zikir ile kendini anımsama ile mümkündür. Hatırla! Sen aslında şu an sandığın hiçbirisi değilsin. Bunların öz olmadığını yeniden anımsayarak artık onları beslemezsin ve ayrışmaya başlarsın. 
 
Enerjini neye sarf ediyorsan bir süre sonra o olmaya başlarsın ve bir aşamadan sonra artık sen değil, onlar var olur. Bilinçaltına atıp beslediğin  bir program artık senin yerine karar veriyor, sen değil o program yaşıyordur. İnsan bu hali ile hipnozuna girdiği programların tesirinde hareket ediyordur, kendi özgür iradesi ile değil. Uykuya daldığınız ve dahi kendinizi unuttuğumuz, uzaklaştığımız yer de burasıdır.
 
İşte tam anlamı ile cehennem ve tekrar eden alışkanlıklar olan putlar bunlardır. Bilinçsiz yani özgür irade ve farkındalık ile yapılmayan her şey cehennemi doğuracaktır. Cennet eylemin içinde senin olman cehennem ise eylemin içinde bilincin, farkındalığın olmama halidir. Zaman ve mekan içinde edindiğimiz benler gelişimin ilk; ancak yeterli olmayan aşamasıdır. İkinci aşama bu benleri bırakmak, ve üçüncü aşama da kendiliğinden gelir ki efendi ( ferdiyet ) bilinci ile kendine ait benleri kullanabilmendir.
 
Negatif benler ( korku, hırs, kıskançlık, kaygı ) olduğu gibi pozitif benler de vardır. Kendini izle, negatif tutunmalarını fark et, işte buralar senin sıkışma yerlerindir. Peki çıkış nedir? 
 
Negatif pozitifi, pozitif ise negatifi besler. Kutuplar ve sınırlar, sınırsızı fark etmek içindir. Tüm benlik katmanları İlahi Ben'i aramak, anlamak ve dahi kendindekini keşfetmen ve yol bulman içindir ve gereklidir.
 
Önemi olan yok etmek değil, dönüştürmek bütününü anlayabilmektir. Bundan başka çıkış yolu yoktur, varmış gibi görünenler dahi farklı sıkışmalara neden olur. Musa'nın sabredemediği, Hızır'ın işlerinde göremediği ve bilmediği düzlem, kötü gibi görünen iyiliklerin doğası idi. Musa bilincine gelmesi için Hızır işleri gerekliydi.
 
Tüm yaşamına bu vecheden bakmayı ve kendi varlığını bu mana ile okumayı dene. Her şeyin hikmet üzere işlediğini ve İlahi yasanın hep senden yana iş gördüğünü fark edeceksin. En yüksek kazancın da artık yaşamdan korkmamak olacak.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.