clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
İç fetih nedir?
18 Mart 2017 Cumartesi / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
İç fetih, şimdide kendinize uyanmanızdır. Kendi üst boyutlarınızın sizi kuşatmasına izin vermenizdir. Yukarıda olanın aşağıda, aşağıda olanın yukarıda aynı anda ve şimdide olması ve dahi olabilmesidir. İnsan, metafizik ve fizik kesişimindeki zaman çizgisinin tam ortasından kendi varlığı ile geçer. Şimdide, metafizik (gök) kendi yasaları ile fizik (yer) kendi yasaları etrafında her an devinimdedir. İnsan, bilmediği vecheleri ile metafizik alemde, duyuları ve algıladığı yönleri ile de fizik alemdedir. Algıladıklarınızın ötesine uyanma sadece beden, duygu, düşünce olmadığınızı dünyada daha beden formunun içindeyken bilmeniz, bu anlayışa gelmenizdir. Uyanma, şimdiye uyanmadır. Ölüm (form değiştirme) de bir uyanmadır evet; ama ölmeden daha bedenin içinde yaşayana uyanma, insanın kendi kendisini fethetmesidir. Burası sonsuzluk, aşkınlık, vecd ve daimi akıştır. Şartların  ve koşulların yasasından kurtulmak, yasaların hükmünün olmadığı alemlere uyanmaktır.
 
 'Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsân ettik.'(Fetih, 1)
 
Gerçek fetih, kendiniz üzerinde olandır ve ilahi sistem tüm yasaları ile size bu imkanı sunmaktadır. Doğanın sizi fethetmesine oradaki bütünlüklü ve daimi akışın size dokunmasına izin verin. Allah her an yarattığı her şey ile size dokunmaktadır. Evinizde misiniz.? Bir düşünün...Varlıktaki her şey insanın kendini bilmesi ve bilenin kim olduğuna uyanmasıdır içindir.
 
'Böylece Allah, senin geçmiş ve gelecek günahını bağışlar. Sana olan nimetini tamamlar ve seni doğru yola iletir.' (Fetih, 2)
 
Şimdinin sonsuzluğu daimi akan bir nehir gibi sizi temizler ve arındırır. Geçmiş artık yoktur, gelecek henüz gelmemiştir. Şimdide, günah işleyemezsiniz, şimdide geleceğe gidemezsiniz; ancak tam olarak bulunduğunuz 'an'da var olabilirsiniz.
 
İnsan kendine dair bütün olasılıklar ile şimdi ve buradadır; haddizatında verilecek olan eksiksiz ve kusursuz olarak verilmiştir. Üzerine tamamlanan nimeti görmesi kendi çabasına bağlı kılınmış, insan olarak yaratılmış; hazretliğini keşfi kendi iradesine bırakılmıştır. Bilinmekliği dilemek arzusu ile varlığa yansımış; dileyenin isim, sıfat ve fiilleri ile donanmıştır. Bir an durup düşünün, ilahi olana, bedeninizin ev sahipliği yaptığını hiç aklınızdan geçirdiniz mi.? Bu hissediş sizi şimdide ve uyanık tutacaktır. Çünkü 'O' yarattığı tüm varoluş ile şimdidedir. Bütündür, tamdır ve bütün olduğu içinde güzeldir. Tevhid bilinci, ilim ile gelen anlayışın ve dahi hissedişin adıdır. İkiyi bir yapmak, Tevhid ilmidir. Birlemek, iki ayrı gibi görününen unsuru, onları ilişkide tutan öz noktasında okumak anlamına gelir. Bu ilmi doğru anlar ve çalışmaya başlarsanız o zaman teslim olabilirsiniz. Teslimiyet ise iki ayrı gibi görününenin bir biri içinde erimesi, bir olması ve böylece bütüne gark olmasıdır. Tıpkı damlanın deryaya kavuşması gibi. Bu kavuşmanın ve buluşmanın ismi duadır. Hali ise irfaniyettir. Bu buluşma adına yapılan tüm çalışmalar da ibadettir. Önce neyi, ne ile buluşturacağız.? Bunu nasıl gerçekleştireceğiz.? Dışın ve için, acının ve tatlının, doğunun ve batının ötesinde veya ötesinde olarak ifade edilen mana kesişiminde kim ve ne var.? Bilirseniz anlar, anlarsanız hissedersiniz. His merkezi olan kalp daireniz, 'göklere yere sığmadım mü'min kulumun kalbine sığdım' dediği yerdir. Üzerinize tamamlanan nimeti görmek için varılacak bir cennet beklemeyin; gidilecek bir yer bir hedef yok, şimdi ve burada sizin için olanı fark etme niyeti ile tüm hayatınızı yaşayın. Dünyanızı ; yani şuan içinde bulunduğunuz alemi cennete de, ceheneme de çevirecek olan sizsiniz. Şimdiye uyanma, ateşi de gülü de bir ve bütün görebilmektir. Hz. İbrahim'e, ateşi gül bahçesine çeviren, varlığının merkezinde demirlenmiş bir bilinç ile şimdide 'O'nunla olmasıydı.
 
' Ve sana Allah, şanlı bir zaferle yardım eder.' 
(Fetih, 3)
 
Tüm varlığın bütünlüklü ismi olan 'Allah', yarattığı tüm evreni insan bilinci etrafında döndürmektedir, şanlı zaferde bu bilince uyanmanızdır. Her şeyin sizin için olduğu bilinci, sizi her şeyin ismi olana götürecektir. Zafer, sevinç ve coşkudur. Şimdide 'O'nunla olmak da insanın iç zaferi ve coşkusudur. Dünyadaki savaşların en önemli nedenlerinden biri insanın kendine olan uzaklığıdır. Bu uzaklığa dayanamadığından dış unsurlar ile içindeki kaosu durdurabileceğini düşünür; lakin içeride hallolmayan meseleler dışarıda kargaşa olarak görünmeye devam edecektir.Tüm insanlığın en önemli ihtiyacı olan şey, içine doğru bir yolculuğa çıkmasıdır. Kendi içinde çözdüğü her bir mesele dışarıda da çözülmüş olacaktır. Dolayısı ile dünyanın şuan içinde bulunduğu durum, içindeki sakinlerinin oluşturduğu durumdur. Kendinde iç fethi yaşayan kendi varlığının bilgisi ile donanıp varlık seviyesi yükselen, bilinçlerini belli bir kemâlata ve birliğe  getiren insanlar ancak sürece etki edebilirler; çünkü mikroda olan değişiklik makroda farklılık meydana getirecektir. Dış dünya newton ile iç dünya da kuantum ile temsil edilse en iç dünya ise bilinç olur. Kendini fethetmekten kasıt dışın ve için farkında olanın farkına varmaktır. 
Dış ilahlar ile iç ise ilaheler ile temsil bulur. İlah eril, ilahe ise dişil sıfatlar ile işleyen dünyalardır. Kendini bilmek, veya kendini fethetmek veya ölmeden önce ölmek bu alemleri fark edeni fark etmektir. 
 
Bilmek filmi (eylemi- fiili) izlerken izleyeni (özneyi- faili) unutmamamaktır. Bunda daimiyet kazanıp bu izleyen noktasından izlemeyi bir hüner haline getirebilirsiniz. O zaman göklerin kapılarının zaten açık olduğunu  idrak edeceksiniz. İşte bu zikri daimi de; yani şimdide sabır ve sebat ile mümkündür. Bu noktadaki sonsuzlukta izleyen ile  izlenen bir olacaktır. Ve yönetmen olduğunu fark eden oyuncu, yönetmenin  verdiği hikmet ile filimde oynamalar  yapabilecektir. Bu bir noktada kaderin efendisi olmak veya halifeyi ruyi zemin olmak manasına da işaret eder. 
 
İlahi olan kendi sıfatlarından, kudret sıfatını insanın programına derc etmiş ve bunu açığa çıkarışını kendi iradesine bırakmıştır. Eğer yaşadığınız alemden memnun degilseniz, değişmesini istediğiniz şeyler var ise işe kendiniz başlamalısınız. İçsel ve dışşal özdeşleşmeleri bıraktığınızda ve kendi içinizdeki fethi yaşadığınızda  belki de bambaşka bir dünyaya uyanmış olacaksınız.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
"Kendi içinde çözdügun her bir mesele dışarıda da çözülmüş olacaktir."...ifadeler harika. Hem ruhuma hem aklima hitap eden cumleler için teşekkürler.
Meryem kara 20 Mart 2017
Sıradışı, muhteşem, esrarengiz... doğrusu bu güzel yazıyı tarif edecek bir ifade bulamıyorum. . Rabbim şimdinin hakikatine uyananlardan eylesin hepimizi inşallah. ..
Fatmanur Budakçı 18 Mart 2017
Merhaba, Kubilay Bey'in yazılarını her hafta büyük bir merakla bekliyorum. Her cümlesi derin ve tekrar tekrar okunusalı derinlikte. Teşekkür ederim