clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Kubilay AKTAŞ
Kubilay AKTAŞ
Ey örtünüp bürünen
2 Mart 2017 Perşembe / namehaber@namehaber.com - Tüm Yazılar
Ey örtünüp bürünen!
Birazı hariç geceleyin kalk!
Yarısı kadar yahut bunu biraz azalt.
Ya da çoğalt, Kur'anı tane tane oku.
Doğrusu sana biz ağır bir söz vahy edeceğiz. 
(Müzemmil, 1-5)
 
Ey örtünüp bürünen!
Beden, duygu ve düşünce örtüleri ile geçmiş tekrarlar içinde geçmişe bürünüp, giyisilerine sarılan. Kalk gaflet uykusundan, Allah yolunda yürü; kendinde saklı olan cehveri bil, kendi gerçekliğine uyan ve evini sağlam, yıkılmayacak olan bir zemine kur. Bilinçaltı dehlizlerini, nefis çöllerini aş, oralardan süluk et; kalp sahrası aşamalarında mesafe kat et, nefis makamı gecesinde tabiatının, (içgüdü - akıl - duygu merkezlerinin) negatif tutumların ve benliklerin istilası esnasında Allah’a ve özüne yönel. 
 
Birazı hariç… 
Zaruret gereğince gecenin bir kısmını dinlenme, yeme, içme beden maslahatı ve vazifeleri için ayır; zira bunlar yaşamın için gereklidir. Çünkü ruh, bu beden sahasından inşaa edilecektir. 
 
Kur'anı tane tane (tertil üzere) oku. 
Fıtratına derc ettiğimiz sûrelerin, merkezlerin ve istidatların gözlemcisi olabilmek adına bunların farkına var. Bunların anlamlarını, manalarını ve hakikatlerini tezkiye, arınma ve özdeşleşmeme ile izhar etmek sureti ile ayır, mufassal kıl. Çünkü insan Kur'an okumadan; yani kendisini tanımadan, kendi mekanik davranışlarının tekrarlarının farkına varmadan, kendisini idare edemez, kendi çalışma fonksiyonlarını bilmeden özgür olamaz ve zihin sisteminin kölesi olarak kalır. 
 
Doğrusu biz sana ağır bir söz vahy edeceğiz.
Seni Ruhul Kuddüs ile farkındalık nurundan gelen yüksek benlik bilinci olan öz ben ile destekleyeceğiz. Seni farklı katmanlarda kayıp olmuş benlerin ile tanıştırıp, onlar aracılığı desteklenmeni sağlayacağız. Bu nurun farkındalığını sana ileteceğiz ki içinde bil kuvve bulunan anlam ve hükümler fiile çıksın ve dahi izhâr olsun.
 
Ağır bir söz …
Ağırlığı olan bir söz, kudret dairesinde cisimleşebilen ve sistemleşen ilkeleri sana ilka edeceğiz. Artık söylediklerin gerçek kılınacak. Kün (ol) emri ile kendi varlığın ile yansıdığın tüm alemlerinin kesintisiz, daimi akışına şahit ( tanık) edileceksin.
 
İnsan şimdiki hali ile bir anılar yumağıdır. Anıların gözlemcisi değil, anıların kendisi olmuş onlarla özdeşleşmiştir. Özdeşleşen insan varlığını burada tanımlar ve özdeşleştiklerini besler, büyütür ve zamanla artık onların hükmü altına girer. Bir düşünce tohumu bilinçaltına düşer ve insan ona güç verir; zamanla o basit masum düşünce onun kendisi haline gelir, bilincini ele geçirir. Bu tam anlamı ile bir musallattır. Bu musallatı kökleştiren ise insanın şimdinin farkındalığı  ile bilinçaltına reset çekememesi, düşüncelerini aşmayı ve izlemeyi bilmiyor olmasıdır. 
Ölüm tünelinden uyanık şekilde geçen  ölümsüzlük içkisini (sonsuzluk şerbetini) içecektir. O, kendisinde yaşayan ve ancak kendisi olmak ile hak edeceği ebedi olanı bilecektir. Bütün arayış ve çalışmalar içinde bir insanın bundan daha büyük bir hedefi ve isteği olamaz. 
 
Kendini bilmek, kendinin beden ve zihin yapısı öteside saf bilinç olduğunu deneyimlemektir. Aslında insanda tüm manevi arayışında, arayanı aramaktadır.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.