Kemal DADAŞOĞLU
Kemal DADAŞOĞLU
Salâvat-ı Şerifenin önemini biliyor muyuz?
30 Ocak 2012 Pazartesi / kemaldadasoglu@namehaber.com - Tüm Yazılar

2012 yılının milli, dini bayramları, önemli günlerini araştırma yaparken www.salavatiserife.com adresine takıldım.
 
Sitede sörf yaparken bu sitenin kurulması nereden icap etti diye aklıma soru takıldı. Soruyu kendime sorduğum gibi site yetkililerine de e-mail yazıp cevabını bekledim.
 
Cevap beklerken bir taraftan da salât ve selam belirli bir vakte bağlı olmayan ve bu yönüyle kapsama alanı en geniş olan ibadetlerden olduğu, getirilen her Salâvatın önem ve ehemmiyetini araştırıp sizler ile paylaşmak istedim.
 
Allahu Teâlâ Peygamber Efendimiz (s.a.v.) için “sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım” diye kutsi hadiste buyurmaktadır.
 
Yine Peygamberimiz ile ilgili Kur’an-ı Kerim de ayet ve kutsi hadis sayısızca bulunmaktadır.
 
O halde anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi günleri kutlayarak yılda bir defa hatırlarken, aynı şekilde son Peygamber olan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ‘i de yılda bir defa nisan ayında kutlu doğum haftasında hatırlanmak yeterlimidir?
 
Oysa Peygamberimize Hz. Ubey bin Kaab (r.a.)
 
 “Ya Resulallah size çok Salatu selam okuyorum. Zamanımın ne kadarını ayırsam bilemiyorum. Acaba dörtte birini ayırsam yeterli olur mu? Diye sorduğunda;
 
Peygamberimiz (s.a.v.), “Sen bilirsin ama daha fazla okursan daha iyi olur.”
 
İbn Kaab, “ zamanımın yarısını ayırsam” dediğinde,
 
Peygamberimiz (s.a.v.), “daha fazlasını ayırsan senin için daha hayırlı olur”,
 
İbn Kaab, “Üçte ikisini ayırsam ya Resulallah”
 
Peygamberimiz “sen bilirsin ama daha fazlasını ayırsan senin için daha hayırlı olur.”
 
Kaab “Zamanımın tamamını ayırsam Ya Rasulallah” deyince,
 
Peygamberimiz, “O zaman Allah (c.c.) senin bütün günahlarını bağışlar ve bütün ihtiyaçlarını karşılar” buyurmuştur.
 
www.salavatiserife.com site yetkilisi ise; “Allah’a temiz ağızla dua edin. Müminin mümine duası temiz ağızla yapılan duadır. Duanın kabulüne en büyük vesile Salâvatı Şerifedir. Bu sitede okunan Salâvatı Şerifeler bir havuzda toplanıyor. Allaha hep birlikte iltica edilip, sıkıntının defi iyi halin devamı için insanlara dua ediliyor” diye özetliyor.
 
Peygamberimiz (s.a.v.) günde 100 defa Salâvatı Şerife okuyanın Allah (c.c.) 1.000 günahını bağışlar, 1.000 defa rahmet nazarıyla bakar, amel defterine 1.000 iyilik sevabı yazar, başa gelecek kazayı belayı savar buyurduğuna göre,
 
Boş zamanlarımızda dedi kodu, gıybet edeceğimize televizyon karşısında, internet başında yapacağımız lüzumsuz sörfler, yolculuklarda geçirdiğimiz boş zamanlar, İstanbul trafiğinde saatlerce tıkanmış yolların açılmasını beklerken getireceğimiz Salâvatı Şerifeler ile zamanımızı kıymetlendirerek heba olmasının önüne geçmiş olacağız.
 
Kuruluşu birkaç aylık, genç bir site olmasına rağmen bu yazının yazıldığı dakikalarda okunan 9 milyon Salâvatı Şerifelerin sayılarının kutlu doğum 2012 ye kadar milyarlara, trilyonlara, katrilyonlara ulaşması için okuduğunuz Salâvatı Şerifeleri www.salavatiserife.com  adresinde birleştirebilirsiniz.
 
Peygamberimizin “Toplu yapılan ibadetlerde her bir ferde tamamının sevabı verileceği” müjdesine mazhar olma dileğiyle…

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.