Hasan TÜRKSEL
Hasan TÜRKSEL
Arkadaşlık ve Dostluk
17 Kasım 2012 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Daha önceki yazılarımda da belirtmiş olduğum gibi  insan tek başına yaşayamaz. Yeteneklerimiz, başarılarımız ne olursa olsun insanın değer bulması, önem kazanması dost ve arkadaş çevresi ile toplum içerisinde olmasından geçer. Dostluk ve arkadaşlık bir bütünün parçaları gibidir. İnanmak ve güvenmek doğuştan gelen varlıklarımızdır. 

Dostu ve arkadaşı olmayan bir kişi en fakir kalmış birisidir. Bunun tam tersini ele alırsak dostu ve arkadaşı çok olan kişi en zengin kişidir. Bununla birlikte hem dostu ve arkadaşı çok olan hem de varlığı çok olan  ama varlığından insanları yararlandırmasını beceren ve bilen insana hiçbir diyeceğimiz de olamaz. 
 
Arkadaş ve dostların en mükemmeli, en hayırlısı arkadaşlığı bozuk para gibi harcamayan, arkadaşına hayırlı davranışlar sergileyendir. Atalarımızın tespitine göre üç çeşit arkadaş grubu vardır: İlk grup gıda gibi olan arkadaşlardır ki bu arkadaşlık en mükemmel olanlardandır. İkinci grup arkadaşlık ise ilaç gibi olanlardır ki böyle arkadaşlıklara zaman zaman ihtiyaç duyulur. En olumsuz en kötü arkadaşlık grubu ise hastalık gibi olandır .Bu arkadaşlık insanın başını beladan kurtarmaz, huzur vermez. 
 
Gerçek dost arkadaşının doğrularını takdir ederken, yanlışlarını da ortaya koyup o hataları yaptırmamaya çalışandır. Bir kişinin yanlış doğru her davranışını, her yaptığını doğru diyerek yanlışlarını da alkışlarla destekler görünmek yalakalıktır. Böyle asılsız görünen dostluklar insafsız ve pervasız görünen dostluklardan daha iyidir. Tarih sayfalarında okuduğumuz zalimler, zulüm etmelerine rağmen onlara alkış tutan dalkavuklar sayesinde uzun ömürlü olmuşlardır. (Bu memleketi yönetenler için de, her hangi bir seçim içinde böyledir.) 
 
İyi insanların arkadaşlığı mermer üzerine yazılmış yazılar gibi sağlam ve sürekli olur. Kötü insanların arkadaşlığı ise buz üzerine yazılmış yazılar gibidir çabuk silinir ve hele hele senden bir menfaatı varda alabildiyse daha çabuk silinip gider. “Dost kara günde belli olur.” Ata sözümüz ne kadar haklı ve yanlışsız söylenmiş. Benim durumum iyiyken, param varken, sağlığım yerinde iken dosta sadece manevi olarak ihtiyacım vardır. Maddi olsun, manevi olsun arkadaşlarımızın ve komşularımızın ihtiyaç duydukları eksikliklerini gücümüz yettiği halde karşılamıyorsak, ya bizde bir eksiklik var demektir; yada bu durumdaki komşumuzun veya arkadaşımızın bir güvenilmez yanı var demektir. 
 
Kötülerle arkadaşlık , tehlikelerin en büyüğüdür. Fakat böyle insanları da tamamen terk etmek, başı boş bırakmak yanlış üstüne yanlış demektir. Onun için bu insanlara da yaklaşmasını bilmek, gönlüne girerek yanlışlardan dönmesini sağlamak , toplumun baş belasından kurtulmasını becermektir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.