Hasan TÜRKSEL
Hasan TÜRKSEL
Yalancı aynalar sahte yüzler
11 Ocak 2013 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

 

Gerçeğin değil düşlerimizin yansımasını bekliyoruz aynalardan. Günahlarımızdan çok sevaplarımızı hatırlamaktan hoşlanıyoruz. Kendimizi bu yolla arındırmaya, geçmişin yüklerinden kurtulmaya çalışıyoruz.
 
Hafızamızdan sildiğimiz anılardan, hatırlamak istemediğimiz olaylardan kaçınarak kendi kendimizi arındırdığımıza inanıyoruz. Yorgun bedenimizin taşıyamadığı zincirlerden bir bir kurtuldukça yaşamı kendi Egomuza kurban ettiğimiz gerçekler, yitirdiğimiz değerlerle hesaplaşmamız ise vicdanla başlıyor. Vicdan, içimizdeki hâkim, karşımızdaki savcıdır bir bakıma. Onunla verdiğimiz mücadelede hileye yer yok çünkü.
 
Bir küçük çocuğun yüreğinde sakladığı masumiyettir vicdan. Bir yaşlı amcadaki bilgeliğin, bir annedeki şefkatin içimize işlenmiş hali. Öyle ki, vicdan için diyor bir düşünür, ”bize nesnelere ilişkin doğruları öğretmez, fakat görevlerimize ilişkin gerçekleri gösterir, bize ne düşünmemiz gerektiğini değil, ne yapmamız gerektiğini söyler, bize doğru mantık yürütmeyi değil doğru davranmayı öğretir”.
 
Güçlünün haklı olduğu bir zamana göre ayarlıyoruz saatlerimizi. Varlığımızın bedelini başkalarına ödeterek yaşamaya çalışıyoruz. Mutluluğumuzun bedelini sorgulamadan yaşıyoruz hesapsızca. Mutluluk masalımız tutmadığında geçmişteki sözüm ona saadetimize sığınıyoruz. Yine geçmişin aynalarına döndürüyoruz yüzümüzü. Sadece bizi mutlu kılacak şeyleri hatırlama hastalığından sıyrılamayız artık. Anlayan anladı...?
 
Geçmişte aramaya çalıştığımız kerametin hikmeti de burada. Mevcuttan hoşnutsuzluk, gelecekten umutsuzluk bizi geçmiş günlerin tutsağı kılıyor. Belki de Konfüçyüs’ün eski günlere duyduğu hasretin ya da Osmanlı yöneticilerinin Tanzimat’ta geçmişe yükledikleri anlamın sırrı da bu olmalı.Sözü nereye getireceğimi merak ettiğinizi biliyorum size bir ip ucu vereyim çıkın Gaziosmanpaşa meydanına sorun Gaziosmanpaşa siyasetçileriyle konuşun Konuşamayanlarla konuşun. Düne kadar gördüğünde sırtını dönenlerin menfaati icabı nasıl döndüğünü nasıl fener gibi olduğunu güçlüyü görünce güçsüz zamanındaki yaptığı hareketlerden utanmayan kişilerden konuşun vicdansızlardan konuşun anlayan anladı........?
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.