Harun KARACA
Harun KARACA
İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yıl dönümü
12 Mart 2013 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme alarak millete armağan ettiği İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92. yıl dönümü.

Kurtuluş Savaşı'nda milletimiz tarihe geçen büyük bir mücadele vermiş ve o şartlarda bile yılmadan varını yoğunu ortaya koyarak vatanına sahip çıkmıştır.

İstiklal Marşı, milli mücadelenin en sıcak döneminde, Mehmet Akif Ersoy tarafından maddi karşılık beklememe şartı ile kâğıda dökülmüş bir mücadele, azim ve fedakârlık sancağıdır.

Kurtuluş savaşımızın ruhunu, milletimizin ortak irade ve vicdanını temsil eden İstiklal Marşımız, bizi bir millet kılan vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesidir.

Bu büyük eseri aziz milletimizin Milli Marşı olarak kabul eden Büyük Millet Meclisimiz bizlere armağan etmiştir.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanan milletimiz, istikbal mücadelesini, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da İstiklal Marşı eşliğinde yürütecektir.

İstiklal Marşı Türk, Kürt, Arap, Çerkes, Laz, Gürcü milletimizi oluşturan bütün unsurların ezelden ebede giden yolculuğunu, ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, vatan sevgisini en güzel şekilde anlatmıştır.

'Safahat benim şiirlerimdir ama İstiklal Marşı benim değil milletimizindir' diyen Akif, İstiklal Marşı'nı 1921 yılının zor ve çileli ortamında adeta damarından kalemine kan çekerek yazmıştır.

İstiklal Marşımız, aziz milletimizin bütün hassasiyetini ve yüceliğini yansıtan milli bir mutabakat metni gibidir. Bu yıl aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy'un da ebediyete intikal edişinin 77. yıl dönümü.

İstiklal Marşı bir milletin tarihi içindeki derin yerini göstermesi ve aynı zamanda Mehmet Akif'in ahlak öğretisi olarak gelecek kuşaklara aktarılacaktır.

Türkiye geçmişten aldığı gücü, milletimizin dinamizmiyle geleceğe aktarmak için büyük yürüyüşünü sürdürmektedir. Bu topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşıyorsak, Cumhuriyet’in 100. yılına doğru büyük hedeflerimize doğru hızla yürüyebilmemizi, İstiklal Marşı'nı yazdıran ruha, gözünü kırpmadan canını bu vatan için feda eden ecdadımıza borçluyuz.

İstiklal harbinde savaş meydanlarında, vatanın her karışında verilen büyük mücadeleyi bugün de, ekonomide, bilimde, teknolojide, kültürde, sanatta, dış politikada vermeye gayret ediyoruz.

Türkiye bugün dünyanın önde gelen merkez ülkeleri arasında olmak mücadelesi vermektedir

Hedeflerimize ulaşmak şehitlerimize, gazilerimize ve ecdadımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur.

Bizler gelecek nesillere daha güçlü, daha müreffeh bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye her geçen gün daha da büyüyor ve dünyayla yarışını sürdürüyor. Türkiye’nin gelişmişlik yarışından geri kalmaması için birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmek için tarihi bir çözüm sürecinin içinden geçiyoruz. Milletimiz bütün unsurları ile geleceğe yürümek noktasında İstaklal Marşı’ndaki ruhla birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürümektedir.

Ülkenin her yanında Mehmet Akif geceleri, anma etkinlikleri, şiir, resim, kompozisyon yarışmaları düzenlenmekte ve Mehmet Akif panelleri tertip edilmektedir. Tüm bunlar sevindiricidir.

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatına yakın kendisine yapılan tüm olumsuz tutuma karşın bugün milyonlarca gencin kalbinde yaşatılmaktadır. Asım’ın nesli ona sahip çıkmaya da devam edecektir.

Mehmet Akif, kendisinin Arnavut olduğunu ifade ederek İstiklal Marşı ile millet olmanın ruh ve bilincinin Afrika’dan Balkanlara, Kafkaslardan Anadolu’ya kadar etnik kökende değil inançta olduğunu ifade etmiştir. O bütün İslam coğrafyasının dertleri ile dertlenmiş onların hissiyatına tercüman olmuştur.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.