Harun ALTUNTAŞ
Harun ALTUNTAŞ
TEOG'un ardından...
1 Mayıs 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Sevgili öğrenciler, TEOG Sınavı bitti, ikinci TEOG soruları belirleyici olmadı. Birinci TEOG etkili olacak görünüyor. Haziran'da ikinci yazılı olarak TEOG notlarınız açıklanacak, E-Okul'a düşecek.
 
Temmuz ortasında TEOG puanı açıklanacak. Bu puan birinci ve ikinci TEOG'un % 70'i ile 6, 7 ve 8.sınıf notlarınız toplanıp % 30'u alınacak. 
 
Bu puanlar ile Ağustos ayında okul tercihi yapacaksınız.
 
Okul tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husu evinize yakın okul tercih etmeniz. İstanbul gibi metropollerde ulaşımı göz önünde bulundurmak gerekir.
 
Veliler genelde en üst puanlardaki okullardan başlayarak tercih yapıyorlar.
 
445 ile 450 Puan arasındaki iki okul arasında birisi Bayrampaşa'da diğeri Fatih'te ise eve en yakın okulu tercih etmelisiniz.
 
Ulaşımda zaman kaybı çok olmaktadır.
 
475-490 Puan aralığında ise Anadolu'daki Fen Liseleri de devreye girer. 483 puan alan bir öğrenci için Pertevniyal Lisesi mi? yoksa Yalova Fen Lisesi mi? tercih edilmeli? 
 
Velilerin genel tercihi Anadolu Lisesi olmaktadır. Fakat Fen Lisesi de düşünülebilir.
 
450 Puan alan bir öğrencimizin daha yüksek bir okul kazanamadığı için mutsuz olmasına hiç gerek yok. Önemli olan okuduğu Lise'de mutlu olmasıdır.
 
440 Puan aldığı için üzülen bir öğrenci şu anda gittiği okulda okul Üçüncüsü olup çok mutlu olduğunu söyleyebilirim.
 
Önemli olan çocuğun kapasitesine uygun olan okulda okumasıdır.
 
İlçeler arası sosyal-ekonomik faktörler göz önünde bulundurulmalı, Lise yılları ergenliğin hızlı yaşandığı dönem olduğu için atılacak bütün adımlarda maksimum hassasiyet gösterilmelidir.
 
Ortaokul'da yüksek not alan öğrencilerimizin gidecekleri okulda gelen öğrencilerin hepsinin puanla gelen başarılı öğrenciler olduğunu, Lise 1'in ilk yazılılarında çoğunun hüsrana uğradığını öğrencinin okulun ilk gününden itibaren çalışması gerektiği elzemdir.
 
Lise 1'in ilk döneminde Matematik, Fizik, Kimya, edebiyat gibi derslerde adaptasyon zorluğu çekiyorlar. TEOG'un hala etkisini yaşarken farklı ortamda farklı Hocalarla karşılaşıyorlar.
 
Veliler buna dikkat etmeli, Eylül ayında okulun açıldığı ilk günden itibaren TEOG'un bittiği yeni bir dönemin başladığı bilinci vermeliler. Yoksa çocuklarımız TEOG ile her şeyin bittiğini düşünürler bu da hüsran getiriyor. üniversiteye giden yolun Lise 1 ve Lise 2 ile şekillendiğini unutmamak gerekir.
 
TEOG öğrencilerine Lise hayatlarında başarılar dilerim...
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.