Harun ALTUNTAŞ
Harun ALTUNTAŞ
Fizik neden sevilmez?
14 Şubat 2017 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Veliler hep gelip sorarlar, Hocam çocuğum nasıl başarılı olur? Ne yapmalıyım?
 
Çok zor bir sorudur. Çalışsın deriz fakat çalışsın demekle olmuyor. 
 
Ülkemizde sayısal dersler hep sorun olmuştur. Matematik, Fizik ve Kimya arasında hep bocalarız. Bu derslerden her biri her zaman sorunlu ders olarak görülmüştür. 
 
Bunun birçok nedeni vardır; 
 
Fizik, çok geniş kapsamlı bir derstir, aslında hayatımızın her aşamasında vardır. Çocuklarımız teorik olarak Fizik dersinde zorlansa da uygulamasını çok güzel yaparlar. 
 
Öğrenciler, OHM Yasasını bilmese de çok güzel elektrik devresi kurarlar, Manyetizma konusunu teorik olarak bilmese de elektro-mıknatıs deneyini severler. 
 
Fizik dersinin teorik kısmı Matematik dersi ile iç içedir. Fizik dersi çok iyi Matematik bilgisi ister, zaten sorun da oradan itibaren başlar. İlkokula dayanan bir hikayedir. İyi bir Matematik düşüncesi ile yoğrulan çocuklar 7.sınıfta başlayan Matematik yolculuğuna çıkarlar. Temel Matematik kavramlarını öğrenmekte güçlük çekerler.
 
Öğrenciler Lise kısmına geçtiklerinde Fizik dersinden zorlanırlar. Fizik formülleri aslında bir Matematik oyunudur, bunu düşünceye dökmekte zorlanırlar. Fizik'te formül ezberlemek soruyu çözmeye yetmiyor, düşünce ister, yorum ister, günlük pratik hayattaki uygulamalarını ister, Matematik ister.
 
Öğrenciler, Matematik işlemlerinden denklem, oran-orantı, karekök, üslü sayılar, trigonometri gibi konuları anlamamışsa Fizik dersini başarma noktasında zorlanırlar, bu aşamadan sonra bu derste bocalıyor, tanım ezberliyor, formül ezberliyor ama yetersiz kalıyor ve Fizik dersi başarısı gelmiyor.
 
Sözün özü sayısal dersler ciddi anlamda altyapı bilgi donanımı istiyor. Uzun yıllar boyunca oluşan sayısal mantığına dayanıyor, hemen olacak bir iş değil. Tabi ki çocuğun genetik kodlarını yani fıtri yatkınlığını unutmamak gerekir. Okuduğu kitapların düşünce dünyasını nasıl geliştirdiğini de gözardı etmemek çok önemlidir.
 
Hepimizin Fizik öğretmenleriyle bir anısı mutlaka olmuştur.
 
Mutlu olsun Fizik'le hemhal olan tüm öğrenciler.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.