Harun ALTUNTAŞ
Harun ALTUNTAŞ
Niçin fen lisesi?
8 Şubat 2017 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Hep sorulan bir sorudur, Hocam Fen Liseleri nasıldır? Burada çocuğunuzun kapasitesi önemlidir. Matematik ve Fen Grubu dersleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) bu Liselerde oldukça detaylı veriliyor. Çocuğunuz eğer Sosyal Grubu derslerde başarılı, Matematik ve Fen Grubu derslerde verimli değilse Fen Lisesi'nde başarılı olması zordur.

Ankara Fen Lisesinde okuyan bir öğrencimle konuştuğumda Hocam Türkiye üçüncüsü olarak bu okula girdim fakat çok zorlandım. Dershanede günlük 300 tane soru çözerdik fakat Fizik yazılısından 10 soru soruldu ve bu soruları çözmekte oldukça zorlandım dediğini biliyorum. Bursa Fen Lisesinde okuyan öğrencim ise Biyoloji yazıslısında 100 soru soruldu her soru 1 puan değerinde olmak kaydıyla yazılı olduk Hocam dedi.

Çocuğunuza Fen Lisesi tercihi yaparken Üniversitede ne okumak istediğine bakmak gerekir. Mühendislik ve Tıp istiyorsa Fen Lisesi en uygunudur. Matematik ve Fen Grubu derslerinde yorum yapabiliyormu? Planlı soru çözebiliyormu? Düşünceye dayalı sorularda çözümsel davranabiliyormu? bu önemli.

Fen Liselerinde çalışma tempoları yüksektir. Çocuğun beyninin açılması ve ders çalışma prensibi kazanırlar. Üniversite yıllarında hiç zorlanmazlar.

Cerreahpaşa Tıp Fakültesinde okuyan bir öğrencim şunu demişti:

Hocam, Ankara Fen Lisesi bizi o kadar zorladı ki Tıp Fakültesi bana çok kolay geldi, hiç zorlanmadan mezun oldum, ekstra yoğun ders çalışmama gerek kalmadı, dersi derste hallettim.

Fen Lisesi ezberci öğrenciyi istemez, düşünen öğrenci ister.

Kısa bir anımı anlatayım:

Ünizersite yıllarımda okurken Samsun'dan Kayseri Sultan Sazlığı'na gezi düzenlemiştik. On saat yolculuktan sonra Kayseri Fen Lisesinin misafirhanesinde geceyi geçirdik. O kadar yorgunduk ki hemen uyumuşuz. fakat Fen Lisesi öğrencisi gece uyumaz. Hepimizin başına diş macunu sürmüşler. Sabah lavaboda soğuk su ile saçımızı yıkarken karşımızda güldüklerini gördük. Onlara kızmadık, tebessümle karşıladık. Yaptıkları zeka ürünüydü. Ne de olsa onlar Fen Lisesi öğrencileridir hep mutlu olsunlar.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.