cihangilsag
cihanhisag
cihangirust
Ebubekir TAŞYÜREK
Ebubekir TAŞYÜREK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İlçe Belediyelerine yardımlarını küçümsemek...
2 Kasım 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kadıköy gibi İstanbul’un kadim ve alt yapı problemi büyük oranda bulunmayan bir ilçesinde uzun yıllar görev yapmış eski bir belediye başkanının, bir televizyon tartışma programında konunun özünü tam kavramadan İBB’nin İlçe belediyelerine yaptığı yardımları küçümsemesi ve o programdaki ifadesiyle “çerez” mesabesinde görmesi beni bu yazıyı yazmaya mecbur kıldı. 
 
İBB, 2012 yıllından beri İstanbul’un 39 ilçe belediyesine kanuni bir mecburiyeti de olmadığı halde küçümsenmeyecek tutarlarda ayni ve nakdi yardım yapıyor. 
 
En son 2017 Mayıs ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı kararla 39 ilçe belediyesine toplam 200 milyon TL(eski parayla 200 trilyon TL) yardım yapma kararı aldı. 
 
Bu yardıma ilişkin komisyon kararında yapılacak yardımların ilk etapta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini aksatmayacak şekilde yapılması öngörülüyor. Ayrıca ilçe belediyelerine yapılacak yardımlar, en az  %80’inin asfalt, uygulama bedeli, tuz ve nakliye bedeli olmak şartıyla, yapım, bakım, onarım ve  yeşil alan düzenleme çalışmalarında kullanılacak malzeme olarak yapılıyor. 
 
Tabi ilçe belediyeleriyle ortak proje çalışmaları yürütülmesi olarak değerlendirilen bu husus, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 27.maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75.maddesi hükümlerine dayanılarak yapılıyor.
 
Yeri gelmişken ‘tuz’ konusuna da biraz değinmek lazım. 
 
İstanbul’da son yıllarda kış mevsimi ağır geçiyor. Kar yağıyor, yoğun buzlanmalar yaşanıyor. Bu olağandışı durumun doğal sonucu olarak ta zaman zaman dünyanın bütün metropollerinde olduğu gibi trafik içinden çıkılamaz hale gelebiliyor. Bunun için yolları tuzlayıp buzu eritmek gerekiyor. Tabi yaz aylarından kış aylarındaki olası kar yağışını ve beraberindeki buzlanmayı öngörerek tuz alarak kış şartlarına hazırlanan, buna göre bütçesini yapan belediyelerde mesele yok. Ama tıpkı yaz boyunca şarkı söyleyip dolaşan kışa hazırlık yapmayan ağustos böceği hikayesinde anlatılan bazı CHP’li belediyeler kış aylarında yaşanabilecek olumsuzluklar için bu kapsamda yeterli hazırlık yapmayıp sıkışınca da halka ‘Büyükşehir bize tuz vermiyor..’ diyerek suçu büyükşehir belediyesine atmaktalar.   
Herkes şunu çok iyi biliyor. Büyükşehir belediyesinin kendi sorumluluğundaki ana arter yollar dışında ki yollara yaz-kış bakımı gibi bir mecburiyeti yok. Buna rağmen bu yollar da ihmal edilmiyor. 
 
Bu nedenle kendi tedariklerini gerçekleştirip kışa hazırlık yapamayan ilçe belediyeleri, büyük şehrin yapacağı yardımdan bir kısmını tuz alımı olarak kullanıp kış ortasında yolları kapanan vatandaşa saçma sapan mazeret üretmek durumunda kalmamalılar. 
 
Neyse, asıl konumuza dönersek, İBB’nin İlçe belediyelerine yardımıyla ilgili bir araştırma yaptım. Başka hiçbir büyükşehir belediyesinde şimdiye kadar böyle bir yardım yapılmamış ve yapılmıyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise; ilçe belediyelerine; 2012 yılında 65 milyon TL, 2013 yılında 150 milyon TL, 2015 yılında 200 milyon TL, 2016 yılında 150 milyon TL ve 2017 yılında da 200 milyon TL bu kapsamda yardım yapmış.
Bu yardımların ilçe belediyelerine paylaştırılmasında AK Partili, CHP’li ayırmadan, adil kıstaslar uygulanması da ayrıca takdire şayan bir husus. 2017 yılında da; her yıl olduğu gibi nüfus, ilçe yol uzunluğu, mahalle sayısı ve yaşam kalitesi endeksi gibi üzerinde herkesin ittifak ettiği kıstaslar dikkate alınarak dağıtım yapıldı.
 
Bu nedenle, birilerinin Kadıköy gibi İstanbul’un kadim bir ilçesinde uzun yıllar görev yapmış eski belediye başkanı zatı muhtereme yapılan yardımların ‘çerez’ olmadığını, 39 ilçe belediyesine yapıldığı gibi Kadıköy Belediyesine de; 2012 yılında 2,1 milyon TL, 2015 yılında  3,6 milyon TL, 2017 yılında 3.6 milyon TL olmak üzere ihmal edilemeyecek tutarlarda, takdire şayan yardımların yapıldığının bir kez daha hatırlatması gerekiyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.