Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Yıldızlar – Burçlar Savaşı
5 Ağustos 2020 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Eskisi gibi çok yazma meraklısı olsam şu Allah'ı bırakıp da yıldızlara tapanlara, onlardan fayda veya zarar bekleyenlere savaş açardım... Lakin bir de inanan ve inanmayanların belli olup ortaya çıkması diye bir imtihan kuralı var diye yıldızlardan medet umanlara gülüp geçiyorum.
 
Yıldızlar insanlara yol göstersin ve aylar günleri belli eden bir takvim görevi yapsınlar diye yaratılmışlardır, insanların kaderine müdahale edip yönetmek ve ilah edinilmek için değil. O iş sadece, kendisinden başka gerçek ilah olmayan Allah'a aittir...
 
Biz Allah'a inanıp iman ettik ve ona güvenip dayandık. Mars Merkür Jüpiter Uranüs vs. gibi her biri Yunan Mitolojisine göre bir ilahın adı olan yıldızlara değil...! Gaflet olunmaya!
 
Yıldızların insan ve kader üzerinde hiç mi etkisi yok? 
 
Yıldızların yok sadece hava durumunun var. Nasıl ki soğuk havada üşür sıcakta ısınırsın yıldızların hareketleri ile de işte o kadar etkilenirsin. Ülker veya Şira Yıldızının hareketiyle yerde veya gökte kaderi etkileyecek hiçbir şey olmaz!
Son bir şey daha: Yıldızların insana müdahale edip kaderini etkilediği, iyiyi kötü, kötüyü iyi yaptığına dair İslam’ın temel ilim, hüküm ve hikmet kaynağı olan ne Kur'an'da bir ayet var ne Sünnette bir hadisi şerif ne Fıkıhta bir hüküm ne de hakkında icma vardır. Ziraat, ekim dikim, aşı ve bunların takvimi ile yol gösterici yıldızlar, hac, namaz ve oruç vakitlerini bildirmeleri konuları hariç!
 
Sözün kısası, insanı yaratan ve yaşatan, sonunda da mükafat ve ceza verecek olan Allah, kullarını taşların emrine verip perişan etmediği gibi onlara muhtaç da etmez. Zira onların insan üzerinde yaptırım gücü olmadığı gibi caydırıcılık özelliği de yoktur.
 
Yıldızlar, diğer mahlukat gibi yaratılmış ve hepsi Allah'ın hükmü ve iradesiyle hareket eden varlıklardır. Kimi kendi ekseni etrafında kimi de güneşin veya diğer güneşlerin etrafında dönmekte ve kendilerine gösterilen istikamette ilerleyip semalarımızı süslemektedirler. Onlara gereğinden fazla görev yüklemek, İslam inancıyla bağdaşmaz! Onlara gereğinden fazla görev yüklemek, İslam inancıyla bağdaşmaz! 
 
Astroloji uzmanı olduklarını söyleyip aslında falcılık yapanlar ve her gün şu burçtakiler şöyle olacak bu burçtakiler böyle kazanacak diye ballandıra ballandıra anlatıp hayal satanlarla “atasın bir iki buçuk, bakayım falına” diyen falcılar da kusura bakmasınlar!
 
Rasülullah ile bir yerde konaklayan sahabe o gece yağmura maruz kalırlar ve bir çadırda bazıları “Şira yıldızı hareket etti, ondan yağmur yağdı” derler. Bazıları da “olmaz öyle şey, yağmuru yağdıran Allah'tır, yıldızlar değil” diye tartıştılar. Sabah olunca, durumdan haberdar edilen Rasûlullah (s.a.v), onlara şöyle cevap verir:
 
"Bu gece içinizden bazıları mümin olarak yatıp uyudu ve sabahladı bazıları da kâfir olarak sabahladı. Yağan yağmuru Şira (Ülker) yıldızına bağlayanlar kâfir oldular, Allah'tan bilenler mümin olarak sabahladılar!"
 
Son günlerde neredeyse bir din ve inanç gibi, bir vahiy ürünü gibi birkaç kanalda birden ısrarla Astrolojinin bu şekilde falcılık gibi anlatılması, bana da bir görev olarak bu konuyu anlatmayı yüklediği için konuyu ele almak zorunda kaldım. Yoksa kimsenin putunu kırmak niyetinde falan değilim...!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.