Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Kadir gecesi duamız
19 Mayıs 2020 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin essalâtü ve’s-selamü ala seyyidinâ Muhammed’in ve ala âlihi ve evlâdihi ve ezvâcihi ve ashâbihi ve etbâihi ila yevmiddin, ecmain. Ve alâ cemîi’l-Enbiyâi vel-Mürselin vel-hamdülillâhi rabbi’l-alemin.
 
Estağfirullah el azim ve etûbü ileyh. Estağfirullah el azim ve etûbü ileyh. Estağfirullah el azim el-Kerim er-Rahîm ellezî lâ ilâhe illâ hû. El-Hayye’l-Kayyûme ve etûbü ileyh. Tevbete abdin zalimin linefsihi. La yemlikü linefsihi mevten velâ hayaten velâ nüşûra.
 
Ey kullarını seven, koruyan, gözeten ve himaye eden kâinatın sultanı, mülkün mutlak sahibi, kullarına karşı çok şefkatli ve çok merhametli Allah'ım! Bu kadri yüce kadir gecesinde, yüzümüz yerde, başımız secdede, ellerimizi ve gönüllerimizi sana açtık ve senden yardım istiyoruz. Bize engin rahmet ve merhametinle yardım et!
Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de bizi de affet! 
 
Ey merhametli Allah'ım! Bize geçmiş milletlere yüklediğin gibi ağır yükler yükleme! Bizi affet, bizi bağışla ve bize acı, bize bütün düşmanlarımıza karşı yardım et! 
 
Yerde ve gökte bulunan ve sayılarının yalnız tarafından bilindiği manevi askerlerin ve ordularınla yardım et. Bedir’de ettiğin gibi, Uhud’da ettiğin gibi, Tebük’te, Yermük’te, Yemâme’de Hendek’te ettiğin gibi, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da ettiğin gibi yardım et! Başımızdaki bu virüs belâsından bizi kurtar, başka hiçbir insana zarar vermeden üzerimizden def-ü ref eyle! Bize merhamet et ve bize acı! 
 
Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet, bizi de affet, Ümmeti Muhammed’i affet!
 
İçimizdeki hamileler, sabiler, hastalar, zayıflar, masumlar, mazlumlar, mağdurlar ve saçı ağarmış, beli bükülmüş, zayıf düşmüş yaşlılar hürmetine bizi affet ve bu belâyı üzerimizden kaldır, bizi selametle bayrama ulaştır iki sevinci birden yaşat!
 
Eğisnâ ya Muğîs! Eğisnâ ya Muğîs! Eğisnâ ya Muğîs! Ya Ğıyâse’l-Müstağîsin.
 
Ey yardım edenlerin en iyisi, en a'lâsı, en hayırlısı! Bize yardım et! Bize yardım et Allah’ım!
 
Allah'ım! Biliyoruz ki senden başka sığınacak ve dayanacak başka yerimiz yoktur. Başka bir ilah tanımadık ve bilmedik, başka Rabbe inanmadık ki gidip onlara sığınalım! Bizim tek sığınak ve dayanağımız sensin senden başka ilah yoktur! Biz senin kullarınız ve ancak sana sığınır, yalnız senden yardım isteriz! Şimdi de yalnız sana sığındık, bizi koru ve himaye eyle! Bizi kime bırakacaksın ey her şeyden yüce ve büyük olan Rabbimiz…
Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet, bizi de affet, Ümmeti Muhammed’i affet!
 
Allah'ım! Gizlenip saklanmış, akla fikre gelmeyen, nereden geleceği bilinmeyen gizli düşmanlarımıza ve gözle görünmeyen, bizden uzak gördüğümüz her türlü şerre karşı bizi koru, bize kâfi gel ve bizi de onlardan, onların zararından sakla!
 
Kâinatta senin iznin olmadan hiçbir şey olmaz, hiçbir mikrop bulaşmaz, hiçbir hastalık hiçbir bünyeye girmez, giremez. Zira sen yüce kitabının Araf suresinde, “ilmin ve bilgin dışında, iznin olmadan yerin altında ve üstünde bir dane çatlayıp filizlenmez, bir canlı kıpırdamaz, bir yaprak bile düşmez” buyurarak her şeyin ilmin ve bilgin dahilinde hareket ettiğini bize bildirensin. Biz de buna inandık iman ettik. Bu hastalığa ve yayılmasına günahlarımız sebep olduysa onlardan tövbe ettik, pişman olduk ve hatamızı anladık. Bizler, senin iznin ve iraden olmadan ne hayata ve ölüme ne uyuyup uyanmaya ne de yeryüzünde gezip dolaşmaya gücü yetmeyen aciz ve zayıf kullarınız… O halde bizi affet, bizi koru ve gözet. Bizi bu beladan bu imtihan ve iptiladan bu hastalık ve istiladan muhafaza buyur!
Allah'ım! Her türlü tasadan, kaygıdan, gamdan, kederden, üzüntüden ve üzüntü veren her şeyden sana sığınıyoruz. Bize yardım et, bize huzur ve sükûnet ver!
 
Ya Muhavvile'l-havli ve'l-ahvâl. Havvi'l hâlenâ ilâ ahseni'l-hâl:
 
Ey eşya ve hadiselerin, ey insanların ve kâinatın bütün hallerini bilen, bilerek değiştirip istediği halden hale koyan Allah'ım! Bizim halimizi de içinde bulunduğumuz şu kötü halden iyi hallere çevir, bize acı, bize şefkat ve merhamet et Allah’ım!
 
Duamızı, Hz. Ayşe annemize Peygamber Efendimizin öğrettiği ve burada birkaç defa tekrar ettiğimiz dua ile bitiriyoruz: 
 
Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de beni de diyen herkesi ve bizi de affet! Ümmeti Muhammed’i affet!
 
Âmin, elfü elfi âmin ya muin. Bihürmeti Seyyidi’l-Enbiyâ vel-Mürselin vel-hamdülillâhi rabbi’l-alemin.
 
Dr. ARİF ARSLAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.