Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
İslam'da kehanet haramdır
15 Nisan 2020 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bugünlerde bazı kesimler, geleceğe dair haberler vermeye, komplo teorisyenliğine veya “bilmem kaç sene önce şöyle demiştim veya falan kişi demişti” diye, günümüz olaylarını ve covid-19 virüsünü yorumlamaya kalkıyor. Oysa Rasülullah (s.a.v), kıyamete yakın hastalıkların, depremlerin, terörün, katliamların, zulüm ve haksızlığın, binaların, fuhuş ve ahlaksızlığın, saygının, sevginin azalacağını, ilmin kalkıp cehaletin yaygın hale geleceğini vs. birtakım şeylerin artacağını “İhbarat-ı Gaybiye” olarak haber verip Allah’ın kendisine açtığı bilgileri bir kısmını açık ve net bir kısmını da erbabının anlayacağı şekilde ümmeti ile paylaşmıştır. Bunlar Efendimizin Nübüvetinin delilleri olduğu halde, daha ileri gidip çıkan bir olayı günümüze uyarlayarak kehanette bulunmaya kalkışmaktadırlar. 
 
Kısaca, İslam’da kehanet haramdır. Hadisi şerifte, “Kâhine, (Arrafa, Bakıcıya, Falcıya, Cinciye) gidip de söylediğini tasdik eden, Muhammed’e indirilen vahiyleri inkâr etmiştir” buyruluyor. (Ebu Davut, Tıbb, 21; İbni Mâce, Taharet, 122; Tirmîzî, Taharet, 102) 
 
Gelelim metne: “İki rakam birbirine eşit olunca (20=20), o zamanın hastalığı yayılınca, hacılar ziyaretten men edilince, velveleler gizlenince, çekirge istilası olunca, Rum meliki ani bir hastalıkla ölünce, kardeş kardeşten korkunca, çöldeki Yahudiler gibi olduğunuz zaman, fiyatlar yükselip işler kesata uğradığı zaman, çocukların saçlarını ağartan, insanların üçte birinin öleceği, temelleri yıkan Mayıs depremini bekleyin!”
 
Metne, içinde olmayan şeyler eklenmiş. Arapçada 20=20 yazılmaz Arap harfleriyle yazılır. İnsanların üçte biri ölecek ve Mayıs depremi diye bir şey yok. Şimdi Rum Meliki de yok zaten.
(İbrahim bin Salûkıyye, (Ö. H. 463) Ahbâru’z-Zaman) 
 
Araştırmalarımız sonucunda böyle bir yazar bulamadık ve metinde de hem eklemeler hem çelişkiler var. 
 
İki "Ahbâru’z-Zaman" yazarı var. Onlar da Arap tarihinden bahsediyor. Konuları bu değil. Biri, "Ebü'l-Hasan Ali b. Hüseyin b. Ali El-Mes'ûdi" Arap Tarihinden bahsediyor. (H.1416), diğeri, "Abdul-Kerim Muhammed Nas (H.1435)
 
Dr. ARİF ARSLAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.