Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Kader
7 Eylül 2019 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
"Biz her şeyi bir kadere (bir düzene, ölçüye, plana) göre yarattık."
(Kamer, 54.49)
 
Yaratılan her şeyde bir altın oran vardır. Bir plan program, bir düzen ve nizam, ahenk/uyum ve bir ölçü var. Hayatta olan her canlının hayatında ve kâinatta, evrende, dünyada ve içinde bulunan her şeyde bir kasıt, bir program var ve yaratılış da buna göredir. Kader de işte budur. Allah'ın her şeyi bilerek, isteyerek ve hesap ederek, ölçüp biçerek yaratmasıdır. Buna göre hiçbir şey başıboş ve gelişigüzel yaratılmamıştır ve hiçbir şeye tesadüf karışmamıştır.
 
Kaderin iki yönü vardır. Biri iradesi olan insanların ve cinlerin kader, diğeri iradesiz varlıkların kaderidir. 
İradesi olan varlıklara, gidilmesi gereken doğru yol, yapılması gereken iyi ve güzel şeyler Peygamberler ve Kitaplar yoluyla öğretilip gösterilmiş, tercih kendilerine bırakılmıştır ve bunları da yapmaya meyilli olarak yaratılmıştır. Bu yüzden ceza ve mükâfat vardır.
 
İradesiz varlıkların sevki ise bünyelerine koyulan bir program dahilinde işlemektedir. Buna, "her şeyi tabiat yarattı" düşüncesinde olanlar, devreden Allah'ı çıkartıp "sevk-i tabii" deyip geçmişler, biz ise sevk-i ilahi diyoruz.
Kâinatta işleyen kudret eli, sadece Allah'ın kudret elidir. Güç ve kuvvet O'na aittir. O’nun dışında herhangi bir güç ve kuvvet yoktur, O’nun dilemesi ve istemeden olmadan hiçbir varlık güç ve kuvvetiyle bir şey yapamaz. O dilemezse siz dileyemez, isteyemezsiniz. Her şeyi ve her yeri onun iradesi ve kuvveti kaplamıştır, onun mülkünden, dışarı çıkamaz, O’ndan izinsiz bir şey yapamazsınız.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.