Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
İncir-Zeytin ve Kadın-Erkek
30 Temmuz 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kadınlar, namaz kılarken ellerini göğüslerine bağlar. Çünkü enerji merkezleri göğüs bölgesidir. Erkekler de göbek bölgesine bağlar. Çünkü erkelerde enerji merkezi ve farkındalık noktası o bölgedir. Biri semavî diğeri arzîdir.
 
Kadın, bir defada tek yumurta bırakır, erkek ise 250 bin üreme hücresi bırakır.
 
Bazı tefsircilere göre Kur'an'da kadın, tek çekirdekli olan zeytinle temsil edilirken, erkek çok tohumlu olan incirlerle temsil edilir.
 
Bu yoruma göre Tin suresinin ilk 4 ayetini şöyle tercüme etmek mümkündür:
 
"İncire (erkeğe) ve zeytine (kadına) Tûr-i Sina’ya ve güvenilir beldeye (rahime) and olsun ki, biz insanı en güzel şekilde yarattık."
 
Bildiğimiz klasik tercüme ise şöyledir:
 
"İncire, zeytine, Sina dağına ve şu emîn beldeye (Mekke) yemin ederim ki, biz insanı en güzel biçimde yarattık." (Tîn, 95.1-4)
 
Burada da 4 semavi dine ve Peygamberlerine işaret vardır.
 
Biri hariç üçü biliniyor: İncil, Tevrat ve Kur'an'dır. 
 
Zeytin dağında vaaz eden Hz. İsa, Tûr-i Sina'da vahiy alan Hz. Musa ve Mekke'de vahiy alan Hz. Muhammed (s.a.v.).
 
İncirin de İncir ağacının altında Nirvana’ya ulaşan Buda'ya işaret olduğu söylense de net ve kesin değildir.
 
KİM MÜMİN, KİM KÂFİR?
 
Kendisinden başka Mü'min-Müslüman tanımayan her önüne gelene "Kâfir, Münafık" vs. diye kara çalıp iftira atan ağzı bozuklar, kim kâfirmiş, kim müminmiş, iyi okusun!
*
"Ey inananlar! Allâh yolunda savaşa çıktığınız zaman iyi anlayın, dinleyin, size selâm verene, dünyâ hayatının geçici menfaatini gözeterek: "Sen mü'min değilsin!" demeyin!" (Nisa, 4.94)
 
Bize İsmail b. Cafer, Abdullah b. Dinar'dan naklen haber verdi ki, kendisi İbni Ömer'i şöyle derken işitmiş. Resûlullah (s.a.v):
 
«Herhangi bir kimse din kardeşine; 
«Ey kâfir» derse bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner (kâfir olur). 
Eğer o kimse dediği gibi ise ne a'lâ! Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner!» buyurdular.
 
Bu Hadis Müttefekun aleyhtir. Buhârî onu «Kitabü'l-Edeb»’de rivayet etmiştir. Ebû Davud ile Taberânî de aynı anlamda hadisler rivayet etmişlerdir. (Müslim, İman, 26)
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.