Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Fıtrat ve Karakter
29 Nisan 2019 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kur'an-ı Kerim’de, “De ki: Herkes kendi seciye ve karakterine (fıtratına) göre davranır..."(İsrâ, 17.84) buyrulmaktadır.
 
Herkes, her şey kendi karakterinin gereğini yapar ve öyle davranır.
 
Yılan, akrep gibi hayvanların karakterinde sinsice yaklaşıp sokmak ve zehirlemek vardır. Onların fıtratında olan şey budur.
 
Kimi insanlar da kendilerini iman ve Kur'an'la eğitip güzel ahlâk sahibi olmadıkları zaman düşüncesizce davranan hayvanlarınkine benzer huy ve karakterler edinirler.
 
Hayvanların karakterleri ise bildiğiniz gibi bilinçsiz ve ölçüsüzdür. 
 
Mesela: Köpekler olur olmaz herkese havlar, kediler nankör bilinir, tavuklar dedikoducu ve reklamcıdır, bir yumurta yapar bir saat gıdaklar. Arılar, sinekler mızmız, sürekli vızıldarlar. Keçiler inatçı, tilkiler kurnaz, ayılar vurdumduymaz ve kaygısız, sığırlar düşüncesiz, kurtlar parçalayıcı, sırtlanlar vahşi yırtıcı, çakallar hırsız, maymunlar kararsız ve doyumsuz, filler obur, atlar uysal ve düşünceli, eşekler inatçı ve ahmak vs. kültürümüzde ve dilimizde daha çok kötü huyları ile tanınanlar meşhur olmuştur, tıpkı insanlar gibi.
 
Çünkü İslam ahlakı ile kendini eğitip donanımlı hale gelmeyen insanlar bu hayvanların hepsi gibi olmaya namzettir ve birçokları için “hatta daha da kötüsü olabiliyorlar da” diyebiliriz. 
 
Fakat mahlûkatın en şereflisi olarak yaratılan insana hayvanlara ait bu sıfatlar asla yakışmaz.
 
Ona akıllı ve düşünceli davranmak yakışır.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.