Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Bir Bakış
16 Nisan 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bakış deyip geçmeyin!
 
Bir bakış çok şey ifade eder. Bazen şefkat, bazen sevgi, bazen aşk, bazen masumca, bazen canice bir emir ve istektir. Bazen dua, bazen davet, bazen arzu, bazen şehvet ve bazen de insanı kalbinden vurup yere seren zehirli bir oktur. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim’de, “Allah, gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir.” (Mü’min, 40.19) buyrulmuştur.
 
Bakış, anne babanın gözünde bazen şefkat ve merhamet, bazen de bir azar ve öfke, düşmanın gözünde kin ve nefret, mazlumun gözünde de iflah etmez bir ah, bir beddua oluverir… 
 
Bir bakış, bazen bir yakarış, bir merhamet dilenme, bazen şefkat, bazen bir üzüntü ve “sen de mi?” demek olurken, bazen de “bu hiç sen değilsin, bu iş sana göre değil” der gibi bir men, bir ikaz, bir ihtar ve bir azarlama olur. 
 
Bazen sözden öte bir sohbet, bir nasihat ve bir derstir. Bu yüzden her zaman sükût sözden üşütün görülmüş, nebiler sultanı tarafından “ya hayır söyle ya sus” buyurulmuş, atalarımız tarafından da “söz gümüş ise sükût altındır” denilmiştir. Ahmak insana verilecek cevabın hiçbir çeşidi onu tatmin etmeyeceğini bilenler, onlara bakışlarıyla cevap verip sadece sükût etmişlerdir.  
 
Bazen bir bakışa eşlik eden ve yanaklara düşen acı bir tebessüm, her şeyi anlatmaya yeter. Bazen de kelimelerle anlatılamayacak kadar zor ve girift bir konuyu bir anda özetleyiverir. 
 
Bir bakış bazen savaş bazen de barış getirir. Bazen ölüm, bazen zulüm olur. Bazen “eh” demek ve onay bazen de “sakın ha, asla” diye reddetmektir. Bazen ilahi gazabı celp eder bazen de melekleri yere indirir. Bazen insanı melekleştirir bazen de şeytanlaştırır.
 
Bazen açlık, bazen tokluk, bazen minnetsizlik, bazen de yalvarış, yakarıştır. Çok şey anlatır gözler ve bakışlar…
 
Bazen bir bakış sapıtır insanın yolunu bazen de düzeltip doğru yola koyar. Bu yüzden eskiler, haylaz çocuklarını büyüklerin huzuruna getirip bir nazar ediverin efendim diye rica da bulunurlardı ve o bakış her şeye değerdi. Gelip geçtiği yerlerdeki yıkık ve çatlakları onarır, harabeyi saraya çevirirdi.
 
Kısacası bir bakış, bazen bir kelime, bazen bir cümle, bazen bir hikayedir. Bazen kitap ve bazen de bir kütüphanedir. Her bir bakış, insanına, bakışına, yerine ve zamanına göre anlam kazanır.
 
İşte bu yüzden nebiler, veliler ve alimler gibi tüm büyükler çok konuşmazlar da “anlayana bir bakış yeter” derler. Ne kadar manidardır değil mi? 
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.